كاسبی در حوالی اتوبان افتتاح نشده

كاسبی در حوالی اتوبان افتتاح نشده

پلات: شمال تا اختتام شهریور امسال افتتاح می شود. این خبری است كه روز گذشته محمداسلامی، وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده است و حالا همین اخبار ماراتن سنگینی را بین مالكان زمین ها و خانه های اطراف آزادراه به وجود آورده است تا قیمت ها را بالا و بالاتر ببرند.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، «شهروند» در ادامه نوشت: جالب است كه بدانید افزایش قیمت زمین های اطراف آزادراه تهران - شمال بیشتر از قیمت املاك پایتخت بوده است. بر طبق اعلام بانك مركزی متوسط افزایش قیمت املاك تهران درسال ۹۷ چیزی حدود ۱۱۲ درصد بوده و این درحالی است كه املاكی های حاشیه آزادراه می گویند افزایش قیمت زمین و ملك اطراف آزادراه چیزی حدود ۲۰۰ درصد بوده است!

محمد زعفرانلو كه مالك یكی از املاكی های بزرگ و سرشناس تهران است، می گوید: «این قیمت ها برای زمین های اطراف آزادراه تهران- شمال منطقی نیست، چونكه دسترسی به این زمین ها بسیار دشوارتر است و در مكان های دور از دسترسی قرار دارند كه تاسال گذشته متری ۳۰۰- ۲۰۰ هزار تومان بیشتر قیمت نداشتند و حالا به بهانه افتتاح آزادراه می خواهند این زمین ها را به متری ۳ تا ۴ میلیون تومان بفروشند و برخی حتی زمین هایشان را تا متری ۶ میلیون تومان آگهی كرده اند.»

علی توكلی، عضو هیأت مدیره شركت آزادراه شمال اما چند وقت پیش به رسانه ها گفته بود كه گول تبلیغات مالكان زمین در حاشیه آزادراه را نخورند، چونكه زمین های اطراف این آزادراه به راحتی به آزادراه دسترسی ندارند. با این وجود دلالان همچنان بازارگرمی های خودرا دارند و از عنوان آزادراه تهران-شمال برای فروش اراضی اطراف آن به چند برابر قیمت سوءاستفاده می كنند.

به گفته توكلی ارزش اراضی این منطقه چه در ۵۰۰ متری آزادراه و چه ۵ یا ۵۰ كیلومتری آن تفاوتی با هم ندارد، به هر حال اراضی مجاور آزادراه در هر نقطه ای از آن، دسترسی به آزادراه نخواهد داشت و هر خودرویی كه بخواهد وارد آزادراه شود باید وارد اول یا آخر خط شود، اما متاسفانه دلالان از عنوان آزادراه تهران -شمال برای فروش اراضی اطراف آن به چند برابر قیمت سوءاستفاده می كنند.

با این وجود املاكی های منطقه می گویند آزادراه تهران- شمال دسترسی پایتخت نشین های عشق شمال را به استان های شمالی بین ۲ تا ۳ ساعت كوتاه تر می كند و همین مسأله موجب می شود كه زمین های اطراف آزادراه قیمت پیدا كند.

آزادراه خواه ناخواه قیمت ها را بالا می برد

كم نیستند تعداد آگهی های فروش اراضی آزادراه تهران- شمال. زمین ها و املاكی ها كه حالا درست در چند ماه اخیر كه خبر افتتاح قریب الوقوع آزادراه تهران- شمال به گوش می رسد، جهش عجیب و غریب قیمت ها را تجربه می كنند. بیشتر این مالكان در آگهی هایشان به دسترسی ساده و سریع الوصول تر تهران به شمال و برعكس اشاره كرده اند و همین دلیل توجیه آنها برای افزایش قیمت هایشان شده است. با این وجود علی توكلی، عضو هیأت مدیره شركت آزاد راه تهران -شمال در این زمینه آگهی داده بود: «مردم فریب آگهی دلالان را نخورند.»

او در ادامه توضیح داده بود: «اراضی مجاور آزادراه تهران- شمال در هر نقطه ای از آن، به آزادراه دسترسی ندارند، اما متاسفانه دلالان از عنوان آزادراه تهران-شمال برای فروش اراضی اطراف آن به چند برابر قیمت سوءاستفاده می كنند.»

این درحالی است كه املاكی های منطقه نظر دیگری دارند. املاكی های حاشیه آزادراه تهران- شمال اما، افزایش قیمت زمین ها و املاك منطقه را رفتاری دور از انتظار نمی دانند و می گویند كه طبیعی است با راه اندازی اتوبان در این منطقه ساخت وساز رونق می گیرد و كسب و كارهای مختلفی مانند پمپ بنزین، رستوران، اقامتگاه و.... راه می افتد. بدین سبب همین زیرساخت های به وجود آمده سبب افزایش تقاضا در منطقه و در نتیجه افزایش قیمت ها می شود.

قیمت های عجیب برخی آگهی دهندگان

بنا بگفته مشاوران املاك بعضی از مالكان زمین و ملك در حاشیه آزادراه قیمت های عجیبی را برای دارایی خود در نظر گرفته اند. آنها توضیح می دهند كه قیمت ملك و زمین در این منطقه حداكثر باید ۳ میلیون تومان باشد، اما به وفور آگهی هایی وجود دارد كه املاك خودرا تا حدود دو برابر این نرخ ها آگهی كرده اند.

با مالك یك قطعه زمین ۳۱۸ متری كه زمین خودرا به قیمت متری ۵ میلیون تومان آگهی كرده است، تماس می گیرم. وی در توضیح موقعیت زمین خود توضیح می دهد كه اراضی اش در نوشهر و ابتدای آزادراه تهران- شمال قرار دارد. او توضیح می دهد: «این قطعه زمین در ابتدای آزادراه قرار دارد درحال حاضر تك وتوكی ساخت وساز اطراف آن انجام شده است، اما بزودی به شهرك زیبایی تبدیل می شود و قیمت آن سر به فلك می كشد!»

این آگهی دهنده موقعیت زمین را هم روی نقشه مشخص كرده است. زمین بین نمك آبرود و چالوس و در منطقه ای به نام زوات واقع شده است.
جالب است بدانید آگهی دهنده توضیح می دهد كه زمین در دل جنگل های منطقه واقع و تمام مجوزهای ساخت وساز آن خریداری شده است! او درباره منظورش از خریداری شدن مجوزها این طور توضیح می دهد كه مشكلی برای ساخت وساز ندارد. گرچه املاكی های منطقه توضیح می دهند كه این دست زمین ها امكان دارد مجوزهایشان را به صورت غیرقانونی گرفته باشند، اما برای كشیدن انشعاب آب و برق و گاز مشكلات و دردسرهای فراوانی دارند و بهتر است قید آنرا بزنید.

فعلا نمی توانیم قیمت بدهیم!

یكی دیگر از آگهی دهنده ها كه از مشاوران املاك هم بود، زمین چندهزار متری را برای فروش متری ۵/ ۲ میلیون آگهی كرده بود، اما وقتی با او تماس می گیرم، می گوید قیمت ها قدیمی است و چون آزادراه تا اختتام تابستان افتتاح می شود، باید قیمت های جدید را رصد كند و بر طبق آن قیمت تازه بدهد!

یكی دیگر از مشاوران املاك هم كه زمینی را برای فروش آگهی كرده بود، می گوید: «بهترین زمین های حاشیه آزادراه، زمین هایی هستند كه در مناطقی مانند چلندر و نوشهر واقع شده اند و دست كم باید برای هر متر زمین ۶ میلیون تومان هزینه كنید.»

زعفرانلو كه مالك یكی از آژانس های املاك است، صحه بر این مساله می گذارد و می گوید: «احداث آزادراه تهران- شمال قیمت اراضی ساحلی و ویلاهای مناطق نزدیك به آزادراه را هم بشدت افزایش داده است و الان در نوشهر زمین ۲ میلیون تومانی وجود ندارد یا اگر هست زمین شالیكاری است كه دیگر مجوز ساخت وساز ندارد و اگر بخواهند مجوز ساخت وساز در آن زمین را دریافت نمایند، ناچارند هزینه سنگینی بابتش بپردازند.»

او ادامه می دهد: «در نهایت زمین هایی می ماند كه در قواره ساخت وساز است كه هر زمین بالای ۳و نیم یا ۴ میلیون است. اما بر دریا به متری ۸ میلیون تومان هم می رسد، بعنوان مثال نمك آبرود، متل قو و نوشهر تا رویان و نور كمترین قیمت زمین های ساحلی در رنج ۶-۵میلیون تومان قرار دارد. همین طور زمانی زمین ساحلی متری ۲ میلیون تومان بود، اما حالا بر دریا و به فاصله حریم دریا از متری ۲میلیون تومان به متری ۱۰ میلیون تومان رسیده است و راه اندازی این آزادراه در افزایش ناگهانی قیمت ها در شمال كشور بی تاثیر نبوده است.»

شمالی ها قیمت ها را بالاتر برده اند!

در این میان جالب است بدانید قیمت زمین ها و املاكی كه از سمت شمال ایران به آزادراه می رسند، افزایش قیمت بیشتری داشته اند تا اراضی و املاكی كه از سمت تهران به آزادراه ختم می شوند. املاكی های منطقه می گویند كه قیمت زمین ها و خانه های كرج و گوهردشت و... كه در حوالی آزادراه قرار دارند، با انتشار خبر افتتاح آزادراه، چیزی حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد رشد كرده اند. این درحالی است كه قیمت اراضی و املاكی كه از سمت شمال ایران به آزادراه می رسند، چیزی حدود ۱۵۰ درصد رشد داشته است و در مجموع قیمت املاك و زمین های اطراف آزادراه از یك سال قبل تابحال چیزی حدود ۲۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه كرده اند.

منبع:

1398/05/18
16:27:26
5.0 / 5
4833
تگهای خبر: آژانس , اقامت , خانه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پلات