در چارچوب ابلاغیه بانك مركزی

بخشودگی سود و جرایم وام بانكی سه ماه دیگر تمدید گردید

بخشودگی سود و جرایم وام بانكی سه ماه دیگر تمدید گردید

پلات: بانك عامل مسكن طرح بخشودگی سود و جرایم تسهیلات مسكن را برای مشتریان مشمول اولویت های ابلاغی بانك مركزی به مدت سه ماه دیگر در دستور كار قرار داد.


به گزارش پلات به نقل از بانك عامل بخش مسكن، برمبنای دستورالعمل اجرایی ماده ۲ بخشنامه اجرایی تبصره ۳۵ قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ بانك عامل بخش مسكن امكان بخشودگی سود و جرایم بعضی از انواع تسهیلات بانكی كه قبل از اختتام سال ۱۳۹۵ سررسید شده اند پیدا كرده است.

برمبنای ظرفیت قانونی به وجود آمده مشتریان بانك عامل بخش مسكن درصورت قرار گرفتن در هریك از اولویت های ذیل درصورت واریز یكجا و نقدی باقیمانده از اصل تسهیلات مشمول بخشودگی سود قبل و پس از سررسید و تمام وجه التزام های متعلقه خواهند گردید.

۱- تسهیلات یارانه ای مورد حمایت دولت برای حوادث غیرمترقبه و مسكن روستایی و همین طور اشخاص حقیقی و حقوقی كه به سبب عدم بازپرداخت اقساط تسهیلات زندانی شده و حكم محكومیت ایشان قطعی گردیده است (تا سقف یك میلیارد ریال تسهیلات)

۲- لطمه دیدگان ناشی از زلزله بم كه پیش از وقوع زلزله تسهیلات دریافت نموده اند (موضوع مصوبه شماره ۱۳۵۷۲۰/ت۵۱۵۰۲ هـ مورخ ۹۳/۱۱/۱۲ هیات محترم وزیران) تا سقف یك میلیارد ریال تسهیلات.

۳- كلیه پرونده هایی كه از طرف بانك عامل بخش مسكن اقدام حقوقی صورت گرفته است، تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات.

شایان ذكر است شرط شامل سررسید شده پیش از سال ۱۳۹۵ و یا سررسیدشده طی سال ۱۳۹۵ برای تمام اولویت های ابلاغی الزامی است.

طبق این دستورالعمل هر یك از مشمولین بخشودگی سود تسهیلات می توانند از زمان تصویب این قانون جهت یك یا چندین فقره تسهیلات تا سقف یك میلیارد ریال از بخشودگی سود تسهیلات سوژه این بند استفاده كنند، لیكن چنانچه برای بانك یا دستگاه های مربوطه محرز گردد كه مجموع تسهیلات مورد بخشودگی سود قرار گرفته، بیشتر از یك میلیارد ریال باشد، بخشودگی انجام شده منتفی خواهد شد.»

با عنایت به اینكه طرح بخشودگی مذكور مربوط به سود قبل و پس از سررسید قرارداد و تمام وجه التزام متعلق به آن می باشد، لازم است مشتریان مشمول از پرداخت های غیرحضوری و اقساط معوق خودداری نموده و صرفاً با مراجعه به شعبه پرداخت كننده تسهیلات نسبت به واریز یكجا و نقدی باقیمانده از اصل تسهیلات خود اقدام نمایند.

بر طبق این گزارش، با عنایت به اینكه فرآیند تأیید به منظور كارسازی مبلغ بخشودگی به حساب بانك بوسیله مراجع خارج از بانك (دیوان محاسبات) انجام می شود، تعیین زمان آزادسازی وثایق امكان پذیر نمی باشد و مراتب به محض دریافت تأییدیه جهت اقدام درباب آزادسازی وثایق اعلام خواهد شد.

مدت اجرای این قانون تا اختتام آذر ماه امسال تعیین شده است، بدین سبب مهلت تسویه باقیمانده از اصل تسهیلات مشمول و بهره مندی از امتیاز بخشودگی سود و جرایم سه ماه باقی مانده است.

بدهكاران حقیقی و حقوقی مشمول این طرح، برای كسب اطلاعات بیشتر می توانند به شعب بانك عامل بخش مسكن بازگشت نمایند.


منبع:

1398/07/06
22:54:36
5.0 / 5
4755
تگهای خبر: زلزله , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پلات