در دیدار با وزیر زیرساخت ارمنستان مطرح شد

شرط وزیر راه برای آغاز عملیات اجرایی راه آهن ایران – ارمنستان

شرط وزیر راه برای آغاز عملیات اجرایی راه آهن ایران – ارمنستان

به گزارش پلات وزیر راه در ملاقات با وزیر مدیریت منطقه ای وزیرساخت های ارمنستان درباره اتصال راه آهن مستقیم دو كشور اظهار داشت: در صورت تكمیل۳۰درصد پیشرفت در ساخت مسیر داخل ارمنستان قطعه داخل ایران اجرایی می شود.به گزارش پلات به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی با سورن پاپیكیان، وزیر مدیریت منطقه ای و زیرساخت های ارمنستان ملاقات و در مورد توسعه همكاریهای دوجانبه گفتگو و تبادل نظر كردند.
در این ملاقات وزارت راه و شهرسازی، به دیدارهای سازنده اخیر مقامات دو كشور در جریان برگزاری اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا و هم كنفرانس ظرفیت های ترانزیتی اوراسیا در ایروان اشاره نمود و امضای موافقت نامه موقت تشكیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را بعنوان فرصت مناسبی جهت استفاده از ظرفیت این سازوكار با هدف توسعه همكاریهای حمل و نقل، ترانزیتی و تجارت بین دو كشور دانست.
وی همینطور با عنایت به پروژه بزرگراه شمالی جنوبی ارمنستان و آمادگی شركت های توانمند ایرانی در اجرای بخشی از این پروژه در نزدیكی مرز دو كشور، تشكیل كنسرسیومی متشكل از شركت های معتبر و بانكهای ایرانی و ارمنی را با هدف تسریع در راه اندازی آن پیشنهاد كرد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافقات قبلی فی درخلال برای اتصال مستقیم راه آهن دو كشور و انجام مطالعات بخش داخلی ایران، تاكید كرد كه در صورت تكمیل 30 درصد پیشرفت در ساخت مسیر داخل ارمنستان، قطعه داخل ایران اجرا می گردد.
در این جلسه مقرر شد؛ به منظور پیگیری پروژه های فیمابین و شروع عملیات اجرایی پروژه ها، كمیته مشترك همكاریهای زیرساختی ظرف یك ماه آینده برگزار گردد.
همچنین بر پیگیری توافقات قبلی، توسعه همكاریهای فی درخلال در حوزه ترانزیت، حل وفصل مشكلات ایجادشده از جانب طرف ارمنی در مورد دریافت عوارض یك جانبه از ناوگان جمهوری اسلامی ایران، توسعه كریدورهای حمل و نقل بین المللی و ترانزیتی بخصوص كریدور خلیج فارس-دریای سیاه، تاكید شد.
گفتنی است، سورن پاپیكیان برپایه دعوت اردكانیان، وزیر نیرو به منظور شركت در «نوزدهمین نمایشگاه بین المللی برق» ایران سفر كرده است.

1398/08/13
18:33:32
5.0 / 5
4480
تگهای خبر: پروژه , حمل و نقل , راه آهن , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات