عضو شواری عالی شهرسازی مطرح كرد؛

اهمیت نوسازی 68 هكتار بافت فرسوده كشور

اهمیت نوسازی 68 هكتار بافت فرسوده كشور

پلات: عضو شورای شهر تهران از وجود 68 هكتار بافت فرسوده در شهرهای كشور آگاهی داد و بر ضرورت تغییر الگوی نوسازی این بافت ها در پایتخت تاكید كرد.به گزارش پلات به نقل از مهر، زهرا نژادبهرام در نشست سیاست گذاری مسكن اظهار داشت: ۶۸ هكتار بافت فرسوده و ۱۰ هزار بافت ناپایدار در شهرهای كشور داریم كه باید به سرعت مورد بازآفرینی قرار گیرند و هر اقدامی درباب بهسازی این بافت ها باارزش است.
وی اضافه كرد: حوزه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت های فرسوده به سرمایه های مردمی وابسته است و هر نوع جذب سرمایه در امتداد ارتقای كیفیت زندگی مردم، باارزش است.
وی با اشاره به اینكه تهاتر در حوزه مصالح ساختمانی برای جلب سرمایه گذاران در بازآفرینی شهری مؤثر است، افزود: بوسیله تهاتر می توان ارتباطات مؤثری میان سرمایه گذار با بخش های مختلف ساخت و ساز مسكن به خصوص نوسازی بافت فرسوده برقرار كرد.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه الگوی ساخت و ساز در شهرهای جدید پرند و پردیس، منطقه ۲۲ پایتخت و بافت فرسوده تهران متفاوت می باشد، تصریح كرد: در شهرهای جدید اطراف تهران و منطقه ۲۲ امكان راه اندازی برج های بلندمرتبه وجود دارد اما الگوی ساخت مسكن در بافت های فرسوده به سمت ساخت واحدهای مسكونی با تراكم پایین باید سوق داده شود.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره علت عدم استقبال انبوه سازان از طرح ملی مسكن اظهار داشت: انبوه سازان بازار برای فروش مسكن ندارند اگر دولت بتواند تضمین فروش واحدهای ساخته شده را به آنها بدهد، انبوه سازان نیز می توانند در آن سرمایه گذاری كنند.
عضو شورای عالی شهرسازی و معماری در پاسخ به این پرسش كه آیا برنامه اقدام ملی مسكن به نتیجه می رسد یا خیر؟ گفت: معتقدم این طرح به سرانجام خواهد رسید، اما اگر انبوه سازان در مقابل تصمین فروش واحدهای ساخته شده خود، بتوانند تضمین كیفیت بنا را به مشتریان عرضه كنند، مردم نیز از آن استقبال می كنند. نباید در طرح ملی مسكن مشابه آنچه در مسكن مهر رخ داد، شاهد كاهش كیفیت ساخت و ساز باشیم.
وی با تاكید بر ضرورت ایجاد فضای گفت و گو میان دولت و بخش خصوصی ساخت و ساز، اظهار داشت: هم اكنون چنین فضایی میان انبوه سازان با وزارت راه و شهرسازی در سوژه برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن وجود ندارد.
تسهیلات نظام مهندسی به طرح ملی مسكن
در ادامه این نشست بهمن مؤمنی مقدم نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر، درباره نقش این سازمان در نوسازی بافت فرسوده اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پیشنهاد اولیه ای به وزارت راه و شهرسازی عرضه كرده كه برمبنای آن معاونت مسكن و ساختمان این وزارت خانه با نظام مهندسی تهران درباب بازسازی بافت فرسوده تفاهم نامه ای به امضا برسانند. البته در چند سال قبل تفاهم نامه ای میان شركت بازآفرینی شهری با نظام مهندسی تهران به امضا رسیده بود، اما اجرایی نشد.
وی درباب تسهیلاتی كه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران مقرر است در امتداد اجرای طرح ملی مسكن اجرا شود، عرضه خواهد كرد، اضافه كرد: در این طرح وظیفه نظام مهندسی نظارت بر ساخت و ساز است.
مؤمنی مقدم درباب اعطای تخفیفات نظارت بر ساخت و ساز در طرح ملی مسكن اظهار داشت: بخش مهمی از این پول به مهندسان ناظر اختصاص دارد كه نمی توانیم از سهم ناظر كم نماییم اما در بخش كمی كه سهم سازمان است، در نظر داریم تا امكان اعطای تخفیف به پروژه های نظارت بر ساخت برقرار شود.
گفتنی است در قسمتی از این نشست، رضاییان مدیر اجرایی نمایشگاه مسكن، شهرسازی و بازآفرینی شهری كه ۸ تا ۱۰ دی ماه در مصلای تهران برگزار می شود، با اشاره به اینكه صندوق های زمین و مسكن، صندوق های تأمین مالی و سازندگان بخش خصوصی مسكن و ساختمان، انبوه سازان، پروژه های عمرانی، پروژه های ساختمانی و فرصت های سرمایه گذاری در بخش مسكن و عمرانی كشور، زمینه های مشاركت بخش خصوصی در پروژه های ساخت مسكن و پروژه های عمرانی را فراهم می آورد اظهار داشت: در این دوره تلاش می نماییم تا زمینه ارتباط مستقیم فی ما بین سه ضلع هرم تولیدكنندگان، سازندگان و مصرف كنندگان مسكن و ساختمان را فراهم نماییم.


منبع:

1398/08/21
14:36:11
5.0 / 5
4089
تگهای خبر: بازسازی , پروژه , تولید , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پلات