قیمت مسكن بالا نمی رود

قیمت مسكن بالا نمی رود

به گزارش پلات سرپرست دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی با بیان این كه تعداد خانه های خالی از سكنه كاهش یافته است اظهار داشت: قیمت مسكن در ماه های آینده افزایش نمی یابد؛ مگر این كه تحولات پیشبینی نشده ای در فضای كلی اقتصاد ایجاد شود.


پروانه اصلانی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: دلیل افزایش كمتر از یك درصدی قیمت مسكن شهر تهران در مهرماه نسبت به شهریورماه، عموما به افزایش معاملات منطقه ۱ برمی گردد كه در ماه های پیش از آن معاملات و قیمت در این منطقه افت محسوسی داشت؛ ازاین رو بعید است كه قیمت خانه در ماه های آینده افزایش یابد؛ مگر این كه تحولات پیشبینی نشده ای در اقتصاد كلان پیش بیاید.
وی اضافه كرد: آینده بازار مسكن، بسیار وابسته به سایر حوزه ها همچون اقتصاد كلان و اقتصاد خانوار است. ما تلاش می نماییم با تشویق به عرضه مسكن، عمر ركود را كوتاه نماییم ولی لزوما همه ی اقدامات مربوط به ما نیست.
اصلانی افزود: ما به اندازه بسیار كمی با فعالیت های بخشی می توانیم در بخش مسكن اثرگذار باشیم. به هر حال این تاثیرگذاری اگر باشد بهتر از این است كه نباشد اما تاكید می كنم در صورتی می توانیم از وضعیت ركودی بیرون بیاییم كه حوزه های تولید ملی، درآمد سرانه و بخش تقاضا تقویت شود. تقویت حساب پس انداز همچون این اقدامات است.
سرپرست دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن خاطرنشان كرد: با عنایت به افزایش قیمت مسكن كه منجر شده بود تسهیلات خانه اولی ها قدرت پوشش دهی قیمت مسكن در كلانشهرها را از دست بدهد، صندوق پس انداز مسكن یكم را به پروژه اقدام ملی متصل كردیم؛ چونكه بیشتر از ۳۵۰ هزار نفر در این صندوق سپرده گذاری كرده اند كه با این وام نمی توانند خانه بخرند. كارهایی كه ما می توانیم انجام دهیم از این دست اقدامات است.
تعداد خانه های خالی كاهش یافته است
اصلانی با بیان این كه معتقدم آمار خانه های خالی كاهش یافته است اظهار داشت: آمار ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار خانه خالی در كل كشور مربوط به سال ۱۳۹۵ است. پس از رشد معاملات و رشد قیمت در سال ۱۳۹۶ خیلی از خانه های خالی وارد بازار شد. واحدهایی كه خالی از سكنه باقی مانده عموما لوكس است و ما بعنوان سیاست گذار نمی توانیم روی آنها حساب كنیم؛ هرچند تمایل داریم كه وارد بازار مصرف شوند. ارزیابی من این است كه تعداد واحدهای خالی بسیار كاهش یافته و اگر سرشماری جدیدی صورت بگیرد بطور قطع آن حجم از خانه های خالی را نخواهیم داشت.1398/09/03
19:12:32
5.0 / 5
4278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات