مدیركل دفتر روستایی استانداری قزوین:

طرح پردیس روستایی در ۱۰ روستای مستعد قزوین اجرا می شود

طرح پردیس روستایی در ۱۰ روستای مستعد قزوین اجرا می شود

به گزارش پلات مدیركل دفتر روستایی استانداری قزوین اظهار داشت: در امتداد توسعه اشتغال و رونق تولید در مناطق محروم، طرح پردیس روستایی در 10 روستای دارای ظرفیت های گردشگری، اقتصادی و تولیدی اجرایی می شود.


اكرم نجفی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب طرح پردیس روستایی اظهار داشت: طرح پردیس روستایی برای نخستین بار در كشور در استان قزوین عملیاتی خواهد شد و این كار می تواند در صورت موفقیت در سایر نقاط نیز اجرایی شود. وی بیان كرد: طرح پردیس روستایی با هدف كمك به توسعه اقتصادی روستاها و ایجاد اشتغال در مناطق محروم و دور افتاده اجرا می شود كه اساس آن برگرفته از قانون توسعه ششم است كه مطالعات مربوط به ماده ۳۷ برنامه در سالهای گذشته تابحال در ۱۸۰ روستای استان مورد بررسی مطالعاتی قرار گرفته است.
نجفی یادآورشد: در استان قزوین تعداد ۱۸۰ هزار روستا دارای ظرفیت های اقتصادی و گردشگری شناخته شده كه با تشكیل كارگاههای تخصصی و آموزشی ضمن توجیه مسئولان محلی و كشاورزان برای عملیاتی شدن آنها اقدام نموده ایم. وی اظهارداشت: در اجرای این طرح سعی شده تا بخش زیادی از تسهیلات اشتغال روستایی را به این بخش منتقل نماییم تا این حمایت های دولتی به صورت هدفمند در اختیار متقاضیان روستایی قرار گیرد. روستائیان طرح های خودرا ارائه كنند نجفی افزود: هیچ محدودیتی برای ارائه طرحها نیست و نمایندگان روستاها می توانند ظرفیت های اقتصادی و گردشگری را به صورت پیشنهاد به كارگروه ارائه نمایند تا مورد بررسی كارشناسی قرار گیرد كه بعد از بازدید از محل و ارزیابی عملیاتی در صورت تصویب مورد حمایت قرار خواهد گرفت. وی بیان كرد: برخی نهادها مانند كمیته امداد امام خمینی موافقت كرده اند هر سرمایه گذاری كه برای مددجویان شغل ایجاد كند برای هر نفر ۵۰ میلیون تومان تسهیلات كم بهره پرداخت كنند. ۹ روستا در اولویت اجرای طرح پردیس روستایی مدیركل دفتر امور روستایی استانداری قزوین اضافه كرد: هم اكنون ۱۰ روستا با پیشنهاد افراد محلی و كارشاسان در اولویت قرار گرفته كه ۶ روستا مصوب شده و در حال بررسی زمین های پیشنهادی برای اجرای طرح هستیم.
وی اشاره كرد: روستای شاهین تپه و عصمت آباد در شهرستان بویین زهرا، روستاهای هیر و كلج در شهرستان قزوین، روستای كلنجین در شهرستان آوج و روستای فارسجین در شهرستان تاكستان در مرحله شناسایی و واگذاری زمین برای اجرای طرح پردیس روستایی است. شش ماه فرصت برای شناسایی زمین نجفی اظهارداشت: برای شناسایی زمین در اجرای طرح پردیس روستایی شش ماه فرصت داده می شود و بعد از آن تمام زیرساختها در این روستاها ایجاد می شود و اگر زمین تعیین نشد این اولویت به سایر مناطق داده خواهد شد.
وی اظهارامیدواری كرد با اجرای موفق طرح پردیس روستایی در استان قزوین بتوان الگوی مناسبی برای كمك به اشتغال و رونق تولید در روستاها در كشور ارائه نمود. مدیركل دفتر امور روستایی استانداری قزوین اشاره كرد: در اجرای طرح پردیس روستایی طرح های تولیدی، صنایع تبدیلی و كارگاهی در اولویت قرار دارد.


منبع:

1398/09/23
17:49:22
5.0 / 5
4110
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پلات