زمین گران تر شد یا خانه؟

زمین گران تر شد یا خانه؟

به گزارش پلات در فاصله تابستان امسال تا همین فصل در سال گذشته، قیمت هر متر زمین و زمین ساختمان كلنگی بیشتر از هر متر خانه افزایش داشته است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، آنچه گزارش های مركز آمار در ارتباط با وضعیت معاملات زمین و ساختمان در تابستان امسال در سطح كشور نشان می دهد، از این حكایت دارد كه متوسط قیمت خرید هر مترمربع واحد مسكونی سه میلیون و ۶۶۰ هزار تومان است كه با میانگین مساحت ۱۰۸ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۲ ساله محاسبه شده است.

این در حالی است كه قیمت هر متر واحد مسكونی در تابستان امسال نسبت به بهار ۳.۷ درصد و در مقایسه با تابستان سال قبل ۶۴.۶ درصد افزایش دارد.
اما وضعیت معاملات زمین در سطح كشور به نحوی بوده كه به صورت متوسط هر مترمربع ۳۶۳ هزار و ۵۰۰ تومان برای میانگین مساحت ۲۶۷ متری قیمت خورده است.
قیمت هر متر زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی نسبت به بهار ۹.۳ درصد و در مقایسه با تابستان سال قبل ۱۱۰.۷ درصد افزایش دارد.

همچنین معاملات در بازار اجاره نشان داده است كه متوسط مبلغ اجاره ماهانه بعلاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یك مترمربع زیربنای واحد مسكونی یك مترمربع خانه در سطح كشور حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است كه با میانگین ۹۹ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ ساله است.

مبلغ اجاره نسبت به بهار ۶.۷ درصد و نسبت به تابستان سال قبل حدود ۲۵ درصد رشد دارد.

درصد تغییرات قیمت در تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل در سه بخش اجاره با ۲۵ درصد، خانه ۶۴.۶ درصد و زمین ۱۱۰ درصد از آن حكایت می كند كه درصد رشد قیمت در بازار زمین و زمین ساختمان كلنگی بیشس از دو بخش دیگر بوده است.

منبع:

1398/09/30
13:49:58
5.0 / 5
4653
تگهای خبر: خانه , مسكونی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پلات