كار و اشتغال در هفته ای كه گذشت

احتمال پرداخت عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن

احتمال پرداخت عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن

پلات: مهم ترین عناوین خبرهای این هفته حوزه كار و اشتغال به زمان پرداخت عیدی كارگران و بازنشستگان، ایجاد 500 هزار شغل در كشور طی یك سال قبل و سالم سازی محیط كار در كارگاه های مشاغل سخت و زیان آور اختصاص داشت.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، در هفته ای كه گذشت پنجمین نشست كمیته دستمزد شورای عالی كار برگزار و نماینده مركز آمار گزارشی از قیمت ۴۷۰ قلم كالای اساسی برمبنای تورم سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ و همین طور اقلام مصرفی و پرهزینه سبد معیشت كارگران ارائه كرد.

در این جلسه شیوه محاسبه تورم ماهانه ارائه و مقرر شد قیمت كالاهای مصرفی خانوارهای كارگری محاسبه، استخراج و بعد از جمع بندی نهایی به شورای عالی كار اعلام گردد.

به گفته نماینده كارگران در كمیته دستمزد شورای عالی كار باتوجه به تغییر قیمت بنزین، بازبینی هزینه سبد معیشت كارگران لازم است و حداقل دستمزد سال آینده باید متناسب با افزایش هزینه ها خصوصاً تغییر قیمت بنزین باشد.

این هفته معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از تصویب بخشنامه داخلی شورای عالی حفاظت فنی آگاهی داد كه قبل از این مورد بازبینی قرار گرفته بود.

آنطور كه شاكرمی گفته توجه به موضوع سالم سازی محیط كار در كارگاههایی كه تمام یا قسمتی از مشاغل آنها سخت و زیان آور شناخته شده حایز اهمیت است.

وی با اشاره به مشاغل سخت و زیان آور و وظایف كارفرمایان دراین زمینه، اظهار داشت: عدم اجرای تعهدات كارفرما در سالم سازی محیط كار نباید سبب تضییع حقوق كارگران در این محیط ها شود و پیگیری این مساله باید در اولویت دستور كار كمیته های استانی قرار گیرد.

در هفته ای كه گذشت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از پرداخت بموقع عیدی و پاداش بازنشستگان آگاهی داد و اظهار داشت: تلاش می نماییم عیدی بازنشستگان سر وقت و حتی الامكان با حقوق بهمن ماه به آنها پرداخت گردد.

وی درباره زمان تشكیل جلسه نهایی دستمزد كارگران نیز اظهار داشت: كمیته های دستمزد مشغول كار هستند و تابحال یك جلسه مقدماتی بمنظور تبیین كلیات در شورای عالی كار تشكیل شده و در ادامه راه تا پیش از اختتام سال تصمیم لازم درباب دستمزد سال ۹۹ اتخاذ خواهد شد.
معاون اشتغال وزیر كار این هفته از ایجاد بیشتر از ۵۰۰ هزار شغل طی یكسال گذشته آگاهی داد.

به گفته وی بنگاه هایی كه به تعهدات خود در خصوص اشتغالزایی عمل نكنند و منجر به اشتغالزایی نشوند یا پیشرفت فیزیكی آنان كمتر از ۷۰ درصد باشد، نرخ بازگشت تسهیلات پرداختی آنان به ۱۸ درصد می رسد.

منصوری سه عامل را در رشد و توسعه كشور موثر خواند و اضافه كرد: رشد در كشور همزمان با ایجاد سرمایه گذاری، افزایش بهره وری و اشتغال به وجود می آید و اگر یكی از این عوامل وجود نداشته باشد توسعه محقق نمی گردد.

درخواست رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران از كارفرمایان برای موكول نكردن عیدی و پاداش كارگران به آخر سال از دیگر خبرهای این هفته بود.

ناصر چمنی از كارفرمایانی كه نقدینگی و قدرت مالی دارند خواست تا عیدی و پاداش كارگران را به جهت حفظ قدرت خرید آنها بهمن ماه پرداخت كنند.

به گفته وی باتوجه به مناسبتهای خجسته پیش رو، بهمن ماه بهترین زمان پرداخت عیدی و پاداش كارگران و بازنشستگان است و سبب دلگرمی و حفظ قدرت خرید آنها می شود.

آنطور كه رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران گفته در شرایط حاضر خیلی از خانوارهای كارگری با مشكلات معیشتی روبه رو هستند و بیشتر از همه نیازمند گرفتن عیدی اختتام سال هستند پس پرداخت عیدی از طرف كارفرمایان هم از هجمه و ازدحام یكباره در هفته آخر سال جلوگیری می كند و هم سبب می شود كارگران خرید شب عید را با خیال آسوده تر انجام دهند.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، مبنای تعیین عیدی اختتام سال همه كارگران مشمول قانون كار، حداقل دو و حداكثر سه برابر مصوبه دستمزد شورای عالی كار است به شرطی كه از سه برابر حداقل دستمزد بیشتر نشود و كارفرمایان باید دو ماه پایه حقوق را بعنوان حداقل عیدی و سه ماه پایه حقوق را بعنوان حداكثر عیدی به نیروهای كار خود بپردازند كه بر این اساس پایین ترین میزان عیدی كارگران سه میلیون و ۳۲ هزار تومان و بیشترین میزان عیدی ۴ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان خواهد بود.

منبع:

1398/10/27
12:23:39
5.0 / 5
4425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پلات