معاون وزیر راه و شهرسازی به مهر خبر داد

ساخت ۱۵۰۰ واحد مسكن ملی در تهرانسر شروع شد

ساخت ۱۵۰۰ واحد مسكن ملی در تهرانسر شروع شد

به گزارش پلات معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مجموع واحدهای مشاركتی طرح ملی مسكن را ۷۰ هزار واحد عنوان نمود و اظهار داشت: ۱۵۰۰ واحد از این طرح در تهرانسر (منطقه ۲۱ پایتخت) راه اندازی می شود.محمود محمودزاده در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اظهارات رئیس جمهور در مجمع عمومی بانك مركزی كه خواهان واگذاری مجانی اراضی دولتی به سازندگان برای ساخت مسكن شده بود، تصریح كرد: این سخنان رئیس جمهور در مورد پروژه های مشاركتی است؛ نظر رئیس جمهور این است كه اول زمین به مجانی به انبوه سازان داده شود سپس سهم دولت به شكل واحد مسكونی از سازنده بازپس گرفته شود.
وی اضافه كرد: وزارت راه و شهرسازی هم در بخشی از پروژه های مسكن ملی به این صورت عمل كرده كه به پروژه های مشاركتی معروف است.
۷۰ هزار واحد از مسكن ملی، مشاركتی است
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش كه چه زمانی مقرر است ساخت پروژه های مشاركتی آغاز و به مردم واگذار شود؟، اظهار داشت: ساخت پروژه های مشاركتی شروع شده ولی ما زمانی می توانیم آنها را در معرض واگذاری به متقاضیان قرار دهیم كه از نظر پیشرفت فیزیكی، به مرحله امكان تقسیم سهم میان دولت و سازنده برسد.
وی افزود: در پروژه های مشاركتی اول باید ارزیابی اقتصادی شده و به مرحله ۷۰ درصدی پیشرفت فیزیكی رسیده باشد تا بتوانیم سهم را میان دولت و سازنده تقسیم نماییم كه در آن زمان، تعهد برای دولت در مورد آغاز واگذاری ها ایجاد می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: تا كنون راه اندازی حدود ۴۰ هزار واحد مسكونی مشاركتی را در سراسر كشور شروع كرده ایم كه ۳۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید شامل اندیشه، پردیس، پرند و تهرانسر قرار دارد. بعضی از پروژه ها هم پیشرفت خوبی دارد. اما كل واحدهای مسكونی مشاركتی ذیل طرح ملی مسكن، ۷۰ هزار واحد است كه ساخت ۴۰ هزار واحد آن شروع شده است.
جزئیات ساخت طرح ملی مسكن در تهرانسر
محمودزاده درباره پروژه های مشاركتی تهرانسر اظهار داشت: ساخت این پروژه ها شروع شده كه از مجموع ۸ بلوك ساختمانی، ۴ بلوك شامل ۱۵۰۰ واحد در تهرانسر (واقع در منطقه ۲۱ تهران) تحت عنوان مسكن ویژه به متقاضیان واگذار شد و مقرر است ۱۵۰۰ واحد دیگر در ۴ بلوك ساختمانی بعنوان پروژه های مشاركتی و ذیل طرح ملی مسكن در همان اراضی و در كنار پروژه های مسكن ویژه تهرانسر به متقاضیان داده شود.
وی درباره تفاوت سازوكار راه اندازی پروژه های مشاركتی تهرانسر با مسكن ویژه اظهار داشت: در مسكن ویژه، پروژه ها به صورت پیمانكاری راه اندازی شد و خریداران به صورت مرحله به مرحله و بر مبنای میزان پیشرفت فیزیكی، آورده های خویش را واریز می كردند؛ سازنده هم دستمزد ساخت دریافت می كرد؛ اما در پروژه های مشاركتی، زمین و پروانه ساخت را دولت (اداره كل راه و شهرسازی استان تهران) می دهد؛ سازنده هم با سرمایه خود مبادرت به ساخت و ساز می كند و در پایان، به تناسب هر سهم، واحدها میان دو طرف تقسیم می شود مثلاً در یك پروژه ۵۰۰ واحدی، ۱۵۰ واحد مسكونی سهم دولت و مابقی سهم سازنده است.
به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، ساخت ۱۵۰۰ واحد مسكونی مشاركتی تهرانسر شروع شده است.
چه زمانی امكان خرید و فروش امتیاز مسكن ملی مهیا می شود؟
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره ممنوعیت فروش امتیاز مسكن ملی خاطرنشان كرد: علت این ممنوعیت این است كه هنوز چیزی واگذار نشده كه متقاضیان بخواهند آنرا خرید و فروش كنند. امكان دارد با تجربه ای كه در ممنوعیت فروش امتیاز مسكن مهر وجود داشت و سبب شد تا بازار سیاه برای آن ایجاد شود، بعد از آنكه ساخت واحدهای مسكن ملی به یك مرحله ای برسد كه متقاضی امكان انتخاب واحد داشته باشد، خرید و فروش آنرا آزاد نماییم اما این مورد بیشتر از یك سال و نیم زمان می برد.
وی تصریح كرد: آنچه هم اكنون خرید و فروش می شود، كد رهگیری ثبت نام این طرح است كه هیچ ارزشی ندارد و چه بسا امكان دارد ثبت نام كننده، صلاحیت دریافت مسكن در این طرح را نداشته و درخواست وی رد شود؛ بدین سان پولی كه خریدار بابت دریافت كد رهگیری به ثبت نام كننده پرداخت كرده، از بین می رود.
محمودزاده تاكید كرد: هنوز پالایش نهایی نشده اما برآورد ما این است كه ۳۰ درصد ریزش داشته باشیم؛ در یكی از شهرها، بیشتر از ۶۳ درصد ثبت نام كننده ها واجد شرایط دریافت مسكن ملی نبودند.
چرا سازمان ثبت با وزارت راه و شهرسازی همكاری نمی كند؟
وی در پاسخ به پرسشی در مورد میزان همكاری سازمان ثبت اسناد و املاك با وزارت راه و شهرسازی در مورد عرضه اطلاعات ملكی ثبت نام كنندگان، اظهار داشت: در حال دریافت این اطلاعات هستیم و بعد از آن پایش، ثبت نام كنندگان را نهایی خواهیم كرد. با این وجود مقرراتی مانند محرمانه بودن اطلاعات شخصی، تا حدودی در این فرایند تاثیر گذاشته است ولی امیدواریم بتوانیم تا زمان مقرر، نتایج نهایی افراد حائز شرایط را اعلام نماییم.

1398/10/28
14:48:33
5.0 / 5
4718
تگهای خبر: بلوك , پروژه , ثبت نام , دستمزد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پلات