در گفت وگو با پلات اعلام شد:

اختتام سوء استفاده از قراردادهای كارگران

اختتام سوء استفاده از قراردادهای كارگران

پلات: معاون وزیر كار می گوید با راه اندازی سامانه روابط كار نگرانی ها درباب قراردادهای میان كارگران و كارفرمایان از بین می رود و جلوی سوء استفاده از قراردادهای سفید امضای كارگران گرفته می شود.حاتم شاكرمی در گفت و گو با ایسنا، درباره تكمیل سامانه جامع روابط كار برای ارائه خدمت به متقاضیان، اظهار نمود: در مجموع ۴۹ زیرسامانه برمبنای نیازها و اولویت های ادارات كل حوزه روابط كار در دست طراحی و تولید است تا به مردم خدمات عرضه نماید. در تاریخ ۲۲ بهمن، ۲۲ زیر سامانه را در سراسر كشور اجرایی كردیم كه در این بخش كارگران و كارفرمایان می توانند با مراجعه به این سامانه خدمات لازم را به صورت غیرحضوری دریافت نمایند.

وی اضافه كرد: از نیمه اول سال ۱۳۹۹ هم قادر خواهیم بود همه زیرسامانه هایمان را عملیاتی نماییم، البته این بازه زمانی به این علت است كه پروسه تست زیرسامانه ها تا اندازه ای زمانبر خواهد بود چون خود این سامانه به یك بانك اطلاعاتی بسیار بزرگ تبدیل خواهد شد تا در آینده در تصمیم گیری ها به ما كمك نماید.

مدارك احراز هویت كارگران و كارفرمایان

معاون روابط كار وزیر كار با تاكید بر بازگشت كارگران و كارفرمایان به دفاتر پیشخوان دولت جهت احراز هویت، اظهار داشت: كارگران تنها كافی است كه كارت ملی خودرا همراه داشته باشند، كارفرمایانی كه دارای شخصیت حقوقی هستند علاوه بر كارت ملی باید روزنامه رسمی را هم عرضه كنند و كارفرمایان حقیقی تنها با داشتن جواز كسب و كارت ملی می توانند مراحل احراز هویت را طی كنند.

شاكرمی درباره گردنگیر كارگران و كارفرمایان به ثبت نام و احراز هویت در این سامانه اظهار داشت: در دوران اجرای طرح به صورت پایلوت، الزامی جهت استفاده از این سامانه نداریم اما بعد از آن دیگر مخاطبان خودرا ملزم به استفاده از این سامانه خواهیم كرد. در شرایط كنونی ۲۲ زیرسامانه را تا ۲۲ بهمن امسال آماده كرده ایم كه در این ۲۲ مورد اگر كسی بخواهد خدماتی از ما دریافت كند باید بوسیله این سامانه وارد عمل شود. البته یك گردنگیر دیگر هم در این میان وجود دارد و آن هم این است كه برای دریافت این خدمات یك دفعه برای همیشه، كارگران و كارفرمایان به دفاتر پیشخوان دولت در سراسر كشور بازگشت می كنند تا احراز هویت شوند.

به گفته وی با یكبار مراجعه، احراز هویت كارگران و كارفرمایان صورت می گیرد و دیگر برای ارائه درخواست نیازی به درنوردیدن بروكراسی های اداری نیست و صرفاً با نام كاربری و رمز عبوری كه برایشان پیامك می شود قادر به دریافت خدمات مورد نیاز خواهند بود.

نگرانی از قراردادهای كار اختتام می یابد

معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه راه اندازی سامانه جامع روابط كار نگرانی ها درباب قراردادهای موجود میان كارگران و كارفرمایان را از بین می برد، اظهار داشت: در سالهای گذشته نمونه هایی دیده شد كه كارفرمایان، كارگران را به امضای قراردادهای سفید امضا وادار و با استفاده از این قراردادها از آنها سوء استفاده می كردند اما با گردنگیر كارفرمایان به بارگذاری قراردادهای كار در سامانه به محض انعقاد قرارداد این مساله منتفی خواهد شد.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، سامانه جامع روابط كار با هدف شفاف سازی و ساماندهی اطلاعات درحوزه روابط كار راه اندازی شده كه زیر سامانه جامع ثبت دادخواست ها، آموزش ایمنی نیروهای كار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای كار، بیمه بیكاری، پشتیبانی از مشاغل، شناسایی واحدهای مشكل دار، شوراهای سازش و بیمه كارگران ساختمانی همچون آنها بشمار می رود.

منبع:

1398/12/09
14:45:08
5.0 / 5
3596
تگهای خبر: آموزش , تولید , ثبت نام , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پلات