رئیس سازمان بنادر در گزارش پلات

امهال وام خرید شناورهای مسافری

امهال وام خرید شناورهای مسافری

به گزارش پلات مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نحوه پشتیبانی از فعالیتهای گردشگری دریایی و هم جبران خسارات وارده به سرمایه گذاران به علت كاهش سفرها ناشی از شیوع كرونا را شرح داد.محمد راستاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه سفرهای دریایی در نوروز سال جاری برای افراد غیر بومی و مسافران متوقف شده، اضافه كرد: از بخش گردشگری هیچ درآمدی عاید سازمان بنادر نمی شود؛ ما در این عرصه بیشتر بعنوان مسئولیت های اجتماعی در سال هال اخیر سرمایه گزاری نموده ایم؛ بعضاً حتی در نقاطی هم كه تحت تملك سازمان بنادر نبوده، زمینه توسعه گردشگری دریایی را فراهم نموده ایم.
وی اظهار داشت: برای توسعه ناوگان گردشگری دریایی هم سالهاست كه از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی، به سرمایه گذاران تسهیلات مناسبی برای خرید ناوگان اعطا می نماییم. ضمن اینكه بخشی از سود این تسهیلات را هم سازمان بنادر بعنوان یارانه تسهیلات، تقبل می كند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: مكانیزم های این سازمان برای پشتیبانی از گردشگری دریایی همواره برقرار بوده است.
وی خاطرنشان كرد: اما در شرایط خاص نوروز سال جاری كه با شیوع كرونا همراه شده بود، خیلی از فعالیتهای اقتصادی در رابطه با بخش گردشگری همچون سفرهای دریایی با مشكل روبرو شده است از جانب دیگر اگر به روال معمول هر سال، در نوروز ۹۹ هم گردشگری دریایی در كشور فعال بود، زمینه مسافرت بخش قابل توجهی از مردم به سواحل شمالی و جنوبی فراهم می شد كه این اتفاق دقیقاً مغایر مصوبات ستاد مقابله با كرونا در خصوص جلوگیری از سفر و در خانه ماندن شهروندان بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه در تعامل با فعالان گردشگری دریایی هستیم تا بتوانیم از طرق مختلف به جهت اقتصادی مكانیزم های حمایتی خاصی را برقرار نماییم، تصریح كرد: البته سفرهای دریایی میان جزایر جنوبی و سرزمین های مادر برای جابجایی ساكنان بومی این جزایر برقرار است. مثلاً میان بندرعباس - قشم، بوشهر - خارك و چارك - كیش شهروندان این جزایر محدودیتی برای تردد ندارند.
راستاد در مورد مكانیزم های حمایتی و نحوه پشتیبانی از كسب و كارهای دریایی متضرر از كرونا خاطرنشان كرد: از راه سازمان بنادر و دریانوردی، توزیع منابع نقدی میان دارندگان شناورهای مسافری خصوصی امكان پذیر نیست.
وی درباره برآورد خسارات وارده اظهار داشت: تا كنون برآوردی در این خصوص نداشته ایم؛ در حوزه گردشگری دریایی با عنایت به این كه بخش عمده ای از شناورها، از جنس فایبرگلاس بوده و امكان استفاده دو منظوره مسافری - صیادی دارند، نه نیازی به سرمایه گذاری مجزا داشته اند و نه اینكه امكان صیادی را از دست داده اند ازاین رو بخش اشتغال مالكان این شناورها مختل نشده است.
به گفته معاون وزیر راه، برای جبران خسارات مالكان شناورهای مسافری هم مقرر است تسهیلات خرید این شناورها را امهال سه ماهه نماییم. همینطور از روش های دیگری كه بار وارده را تعدیل كند، استفاده خواهیم كرد.

1399/01/07
12:32:28
5.0 / 5
3003
تگهای خبر: بنادر , جت , خانه , سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پلات