مدرك دیگر به كار صنعت نمی آید!

مدرك دیگر به كار صنعت نمی آید!

به گزارش پلات در حالیكه امروز رقابت بر سر مدرك و رواج مدرك گرایی به جای مهارت آموزی سبب كاهش فرصتهای شغلی موجود شده است، كارشناسان می گویند مدرك تحصیلی و دانشگاهی در اولویت بنگاه ها نیست چون كه بخش های صنعتی به جای آنكه به مدرك افراد بها دهند، درصدد جذب نیروهای ماهر و متخصصی هستند كه بتوانند ایده های خلاقانه و كارآفرینانه خویش را به محصول تبدیل كنند.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، طرح كارورزی یكی از برنامه های مهم دولت در جهت تولید و اشتغال است كه درصدد برقراری پیوند بین محیط علمی و عملی و در واقع دانش دانشگاهی و تجربه عملی در محیط كار است.
كارشناسان "كارورزی" را ابزاری برای تبدیل نظریه به عمل می دانند و دوره ای كه در این طرح گذرانده می شود را امكان و فرصتی برای آشنایی فارغ التحصیلان دانشگاهی با محیط كار به شمار می آورند؛ فرصتی كه نه تنها سبب افزایش قابلیتهای آنان برای اشتغال در آینده می شود بلكه به كارورزان قدرت انتخاب بیشتر در انجام وظایف عرضه شده می دهد تا بتوانند بهتر به علاقمندی ها و گرایشهای خود در زمینه های مختلف پی برده و نقاط قوت و ضعف كار خویش را ارزیابی كنند.
مهم ترین هدف این طرح، ایجاد انگیزه كارآفرینی و كسب وكار دانش آموختگان، تسهیل در جذب و بكارگیری جوانان دربنگاه ها، ارتقای اخلاق و صلاحیت حرفه ای دانش آموختگان و فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموختگان به بنگاه اقتصادی می باشد.
هم اكنون یكی از علل بالا بودن نرخ بیكاری در كشور دوری دانشگاه و صنعت از همدیگر است كه سبب شده دانش آموختگان مهارت و تجربه كاری لازم را نداشته باشند؛ این در شرایطی است كه بخش صنعت به دنبال افراد دارای مدرك نیست و درصدد جذب نیروهای متخصص و ماهر است كه بتوانند ایده های خویش را به محصول یا خدمت تبدیل كنند.
رضا باجولوند - رئیس مركز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای، اعتقاد دارد افراد دارای مهارت، اشتغال پذیری بیشتری نسبت به افراد فاقد مهارت دارند و برای آنكه آموزش های مهارتی برپایه تقاضای بازار كار باشد، لازم است پیوند میان صنعت و مراكز آموزش فنی و حرفه ای برقرار شود.
بر مبنای آخرین آمار عملكرد طرح كارورزی تا آخر شهریور ماه سال قبل در كل كشور، تعداد متقاضیان كارورزی ثبت نام كرده در سامانه كارورزی ۴۱۱ هزار و ۶۸ نفر، تعداد متقاضیان كارورزی واجد شرایط ۱۱۵ هزار و ۴۲ نفر و تعداد متقاضیان واحد پذیرنده ۳۲ هزار و ۸۲۰ نفر بوده است.
همینطور تعداد مجوزهای صادره از جانب فنی و حرفه ای ۱۴ هزار و ۹۶۰ مجوز و تعداد قراردادهای منعقده با كارورزان ۲۹ هزار و ۵۳۶ مورد بوده است.
در طرح كارورزی، افراد و فارغ التحصیل دانشگاهی بعد از ثبت نام در سامانه كارورزی و احراز صلاحیت، از جانب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای طی دوره كارورزی به واحدهای تولیدی و اقتصادی معرفی می گردند.
دوره كارورزی برای دانش آموختگان دانشگاهی حداقل ۴ ماه و حداكثر ۶ ماه است كه در این مدت هزینه كارورزی از جانب وزارت كار پرداخت و كارورز از بیمه مسئولیت مدنی بهره مند می شود.
رحمت اله پوموسی ـ فعال حوزه كار در گفتگو با ایسنا، به مزیتهای اجرای طرح كارورزی اشاره كرده و می گوید: طرح كارورزی سبب می شود دانشجویانی كه مشغول تحصیل هستند همزمان دوره های كارآموزی را برای آشنایی بیشتر با محیط كار بگذرانند و بعد از كسب مهارت به سرعت جذب بازار كار شوند.
وی اعتقاد دارد طرح كارورزی باید بگونه ای اجرا شود كه هم امكان ورود دانش آموختگان به بازار كار را فراهم آورد و هم در قبال كاری كه انجام می دهند به آنها دستمزد پرداخت گردد.
به قول پورموسی، طرح كارورزی باعث تحرك بازار اشتغال می شود و بنگاهها را از وجود نیروهای كار ماهر بی نیاز می كند.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، از نگاه خیلی از كارشناسان و تحلیل گران، دانشگاهها و صنایع مكمل یكدیگر در حوزه اشتغال هستند و پیوند میان آنها به اشتغالزایی فارغ التحصیلان منجر می شود.
در سالهای گذشته طرح های مختلفی در جهت برقراری پیوند میان صنعت و دانشگاه و مهارت آموزی دانش آموختگان به اجرا درآمده كه طرح كارورزی همچون این طرح ها است. با طرح كارورزی، هم متقاضیان جویای كار دوره آموزشی شغل مورد نظر خویش را می گذرانند و هم كارفرمایان، نیروی كار موردنیاز خویش را از این طریق بكار می گیرند.
1399/01/31
22:05:25
5.0 / 5
3232
تگهای خبر: آموزش , تخصص , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پلات