مدیرعامل انجمن خلبانان :

خلبانان در شرایط كرونایی چقدر حقوق می گیرند؟

خلبانان در شرایط كرونایی چقدر حقوق می گیرند؟

به گزارش پلات مدیرعامل انجمن خلبانان می گوید: دو سوم حقوق خلبانان و كروی پروازی در ایران برمبنای میزان ساعت پرواز آنهاست كه باتوجه به كاهش شدید پروازها، این دو سوم از حقوق آنها حذف گردیده است.غلامرضا محمدی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره بیکاری خلبانان در روزهای شیوع ویروس کرونا گفت: خلبانان در ایران با شرکت های هواپیمایی قرارداد دارند اما نوع قرارداد همکاری آنها متفاوت است؛ مثلاً در آسمان و ایران ایر با توجه به این که دولتی یا شبه دولتی هستند، قرارداد استخدامی دارند و حقوق ماهانه دریافت می کنند. اما قرارداد سایر شرکت های هواپیمایی با خلبانان به صورت ساعات پروازی است و هر چه ساعت پرواز آنها بیشتر باشد، دریافتی آنها از ایرلاین ها بیشتر است.
وی اضافه کرد: این در حالیست که خلبانان ایرانی که با ایرلاین های دیگر کشورها قرارداد همکاری دارند، نوع قراردادشان به شکلی است که شرکت به آنها تضمین می دهد که حداقل ۷۰ ساعت پرواز به آنها در ماه داده شود که دریافتی آنها از محل این میزان ساعت پروازی، بعنوان پایه حقوق در ایران یاد می شود؛ این رقم مثلاً در ایرلاین های اروپایی، حدود ۱۵ هزار دلار است؛ هر چه قدر هم که میزان پرواز آنها از این رقم بیشتر باشد، بعنوان اضافه کار از آن یاد می شود؛ حتی اگر ساعات پروازی آنها کمتر از ۷۰ ساعت شود، باز هم حقوق پایه به خلبانان پرداخت می شود. اما این نوع قرارداد در ایران میان ایرلاین ها و خلبانان رایج نیست.
مدیرعامل انجمن خلبانان ایران افزود: در ایران حدود دو سوم حقوق خلبانان بستگی به ساعات پروازی آنها دارد و طی ماههای اخیر با توجه به این که شیوع ویروس کرونا سبب کاهش پروازها شده، خیلی از خلبانان پروازی نداشته اند و طبیعتاً حقوق آنها با کاهش شدید روبه رو شده است.
وی تصریح کرد: بعد از حاکم شدن شرایط کرونایی در صنعت هوانوردی، برخی شرکت های هواپیمایی در ایران گارانتی پرداخت حقوق پایه را برای خلبانان اجرا کردند و برخی دیگر از شرکت ها هم این کار را نکردند اما در هر صورت حقوق خلبانان مانند سایر اصناف با کاهش روبه رو شد؛ خیلی از خلبانانی که بصورت تخصصی در پروازهای خارجی به کار گرفته می شوند، بیش از ۴۵ روز است که هیچ دریافتی ای نداشته اند.
خلبانان بیمه بیکاری می گیرند؟
محمدی درباره پرداخت بیمه بیکاری به خلبانان اظهار داشت: از آنجایی که بیمه بیکاری به افراد اخراج شده از مشاغل تخصیص می یابد و همین طور با توجه به این که هیچیک از شرکت های هواپیمایی تا کنون خلبانی را اخراج نکرده اند، پس بیمه بیکاری به خلبانان تعلق نگرفت اما اگر اخراج شوند، بیمه بیکاری به آنها تعلق می گیرد. برخی شرکت های هواپیمایی در ماه گذشته به خلبانان ۵ تا ۶ میلیون تومان حقوق دادند برخی دیگر هم کمتر از این ارقام بوده است؛ اما خلبانانی که حقوق های بالا می گرفتند، ماه گذشته یک سوم دریافتی داشته اند.
وی اشاره کرد: در شرکت های هواپیمایی کشورهای همسایه نیز حقوق خلبانان به یک سوم کاهش یافته اما همین یک سوم حقوق آنها، معادل ۷۰ میلیون تومان است. با وجود آنکه پروازها در تمام دنیا متوقف شده، اما حقوق خلبانان در سایر کشورها پرداخت می شود.
مدیرعامل انجمن خلبانان بیان داشت: شرکت های هواپیمایی در ایران هنوز خلبانان را تعدیل نکرده اند و منتظر هستند ببینند در ماه های آینده چه اتفاقی رخ می دهد؛ ما جلسات مختلفی با سازمان هواپیمایی و انجمن شرکت های هواپیمایی داشته ایم؛ ایرلاین ها می گویند به سبب کاهش شدید تعداد مسافران و پروازها، درآمدی نداریم؛ با این وجود همچنان در حال پرداخت حقوق به پرسنل هستیم.
وی اظهار داشت: هم اکنون نرخ بلیت ها در پایین ترین سطح قرار دارد؛ از طرف دیگر وزیر راه می گوید باید پروازها با ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما انجام شود؛ اما هیچ راهکاری برای جبران هزینه ها اعلام نمی کنند؛ در بعضی پروازهایی که انجام می شود، درآمد شرکت ها از محل فروش بلیت، حتی از هزینه سوخت مصرف شده در آن پرواز هم کمتر است. بدین سبب خلبانان از شرکت ها توقعی ندارند که بتوانند حقوق های آنها را بموقع و به اندازه ماه های گذشته پرداخت کند. چون دو سوم حقوق کروی پروازی برمبنای ساعات پروازی است که انجام می دهند.


منبع:

1399/02/23
14:04:52
5.0 / 5
2738
تگهای خبر: تخصص , فروش , گارانتی , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پلات