وزیر راه و شهرسازی:

۵۳ هزار كامیون فرسوده ظرف ۳ سال نوسازی می شود

۵۳ هزار كامیون فرسوده ظرف ۳ سال نوسازی می شود

به گزارش پلات وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آغاز طرح نوسازی ناوگان فرسوده باری جاده ای از روز جاری، اظهار داشت: هدف گذاری این طرح، نوسازی ۵۳ هزار دستگاه كامیون فرسوده با كامیون های نوساز ظرف ۳ سال است.به گزارش پلات به نقل از مهر، محمد اسلامی امروز، ششم خردادماه در مراسم آغاز طرح نوسازی ناوگان باری جاده ای تصریح کرد: این طرح به سیاست های کلی نظام و اجرای قانون نوسازی ناوگان پاسخ مناسبی است.
وی اضافه کرد: اولویت در این طرح، قشر رانندگان کامیون است، اشخاص حقیقی و حقوقی از امروز می توانند وارد سامانه شده و بر مبنای آیین نامه طراحی شده، ثبت نام کرده و موارد را طی کنند تا نسبت به کاهش سن ناوگان که هم به فرسودگی رانندگان منجر شده و هم آلودگی محیط زیست و تصادفات جاده ای را به دنبال داشته، اقدام نماییم.
وزیر راه و شهرسازی افزود: اولویت با کامیون های بالای ۵۰ سال سن است و تا کنون ۸۶۳ راننده که بیشترین میزان پیمایش داشته اند را برگزیده ایم و می توانند به ایران خودرو دیزل رجوع کنند تا اقدام به دریافت خودروی نوسازی کنند.
وی گیریبکس این کامیون ها را برند بنز عنوان و اظهار نمود: از امروز ۴ گروه رو دعوت کرده ایم که به این طرح ملحق شوند اولاً سازندگان کامیون در داخل است که هزار دستگاه در هر سال به آنها تعلق می گیرد. دوم شرکت های حمل و نقل است که کسری ناوگان دارند و با احتمال لغو مجوز روبه رو هستند، سومین گروه، واردکنندگان خودرو هستند که از وزارت صمت مجوز دریافت کرده اند و چهارمین گروه هم اشخاص حقیقی هستند که امکان واردات ۱۰ دستگاه در سال را دارند.
اسلامی اعلام نمود: منشأ تأمین ارز باید حتما به اطلاع بانک مرکزی برسد که موجبات ورود این ارز به بازار داخل فراهم نشود تا بتوانیم از منابع مالی آن مطمئن باشیم که صرفا در بخش صنعت حمل و نقل سرمایه گذاری شود.
وی با اشاره به اینکه از سال ۸۸ تا کنون تنها ۲۴ هزار دستگاه ناوگان جاده ای نوسازی شده که در مقایسه با ۳۴۶ هزار دستگاه کامیون فعال در کشور فعال است، عدد بسیار کوچکی است؛ برا ما مهم می باشد که کارخانه های داخلی ما در سال جهش تولید، افزایش تولید داشته باشند و ناوگان همزمان با توسعه جاده ها، نوسازی شود.
وزیر راه و شهرسازی نوسازی ناوگان را سبب ارتقای ایمنی جاده ها و کاهش مصرف سوخت و آلایندگی زیست محیطی دانست، و هدف از اجرای این طرح را نوسازی ۵۳ هزار دستگاه ظرف ۳ دانست و اضافه کرد: باید زودتر از ۳ سال این هدف محقق شده و متوسط سن ناوگان ۵ و نیم سال کاهش پیدا کند.
اسلامی درباره کمبود استطاعت مالی برخی رانندگان یا مالکان کامیون های فرسوده که از ورود به این طرح عاجزند، اظهار داشت: این رانندگان می توانند با مشارکت شرکت های واردکننده یا به صورت مشارکت دو نفر راننده با هم وارد این طرح شوند.


منبع:

1399/03/06
14:35:02
5.0 / 5
2413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پلات