برای ماه های آینده پیش بینی شد

افزایش چشم گیر معاملات آپارتمانی در تهران

افزایش چشم گیر معاملات آپارتمانی در تهران

پلات: بر مبنای آمار منتشره از جانب بانك مركزی در اردیبهشت سال جاری، میزان معاملات آپارتمان های مسكونی در تهران نسبت به ماه گذشته بیشتر از ۸۰۰ درصد افزایش داشته است.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، نگاه آماری به وضعیت ساختمان ایران در اردیبهشت ماه نشان میدهد که شامخ (شاخص مدیران خرید) ساختمان در اردیبهشت ماه در رتبه ۶۰.۵۵ قرار گرفته که نشان دهنده بهبود وضعیت بخش ساختمان دراردیبهشت ۱۳۹۹ و افزایش دو برابری میزان کارهای تولیدی و عرضه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل است.

مرکز آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران در گزارشی اعلام نموده است که باتوجه به رکود بی سابقه کارهای ساختمانی در فروردین ماه و از سرگیری فعالیت ها در اردیبهشت، شاخص میزان کارهای انجام شده (تولیدی و خدماتی) نسبت به ماه قبل افزایش چشمگیری را نشان میدهد و این مولفه، بیشترین مقدار شاخص در میان مولفه های اصلی شامخ بشمار می رود.

بررسی های آماری نشان میدهد که در بخش مسکونی همزمان با گشایش فعالیت دفاتر معاملات املاک، کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا و افزایش مراجعات حضوری برای خرید مسکن در اردیبهشت ماه، میزان معاملات مسکن افزایش قابل ملاحظه ای یافته است؛ به نحوی که مطابق گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان های مسکونی در تهران نسبت به ماه قبل ۸۰۹.۹ درصد افزایش پیدا کرد.

همچنین قیمت مسکن در تهران بعنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور تورم ماهانه ۱۱ درصدی را تجربه نمود که در این قضیه عواملی همچون تورم عمومی، انتظارات تورمی به دنبال افزایش نرخ ارز و افزایش معاملات سوداگرانه، افزایش محسوس قیمت مسکن را باعث شد.
در بخش تولید تجهیزات ساختمانی تحت تأثیر نوسانات ارزی، تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه و بسته بودن راه های مرزی، کارهای تولید و خدمات هرچند در مقیاس ماهانه افزایش یافته اما نسبت به زمان مشابه سال قبل با کاهش شدیدی روبرو بوده است.
البته در بخش عمرانی به دنبال تصمیمات دولت در خصوص افزایش بودجه بخش عمرانی در ماه های آتی، رونق کارهای عمرانی در ماه های آینده پیش بینی می شود.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، بررسی مولفه های شامخ ساختمان حاکی از آنست که تمام مولفه های اثرگذار در بخش ساختمان طی اردیبهشت ماه با رشد قابل توجهی نسبت به ماه قبل مواجه بوده است؛ به نحوی که میزان سفارشات جدید مشتریان از ۲۰.۶۲ درصد در فروردین ماه به ۵۷.۲۲ درصد در اردیبهشت ماه رسیده و قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز از ۷۰ درصد به ۸۳.۸۹ درصد رسیده است. همینطور میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی در اردیبهشت ماه ۴۱.۶۷ درصد بوده که نسبت به فروردین ماه درصد رشد داشته است.

با توجه به افزایش شایان توجه عدد شامخ کل (شاخص مدیران خرید) نسبت به ماه قبل و قرار گرفتن آن بر روی عدد ۶۰.۵۵، میزان کارهای تولیدی یا عرضه خدمات ساختمانی نسبت به ماه قبل بیشتر از دو برابر افزایش داشته، این در حالیست که با تعطیلی خیلی از کارهای ساختمانی طی این مدت روبرو بودیم.

این امر به افزایش میزان سفارشات جدید، خرید مواد اولیه بیشتر و بکارگیری نیروی انسانی بیشتر منجر شده و کاهش ۳۲ درصدی پروژه های معوق و ناتمام را به دنبال داشته است. همینطور به سبب افزایش تقاضا و تکمیل سفارشات معوق از ماه های گذشته، میزان فروش بیشتر از ۲.۵ برابر نسبت به ماه قبل افزایش یافته است. باتوجه به افزایش حجم فعالیت ها و شروع به کار خیلی از مشاغل ساختمانی، میزان مصرف حامل های انرژی هم بیشتر شده و شاخص صادرات کالا و خدمات نسبت به ماه قبل روند افزایشی را در پیش گرفته است.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، اتاق تعاون ایران برای اولین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده و نتیجه آنرا ماهانه منتشر می کند.
1399/03/24
14:28:50
5.0 / 5
2735
تگهای خبر: آپارتمان , پروژه , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پلات