در گفت وگو با پلات اعلام شد

خانه های اجاره به شرط تملیك بهترین راه خانه دار شدن كارگران

خانه های اجاره به شرط تملیك بهترین راه خانه دار شدن كارگران

به گزارش پلات یك فعال حوزه كار بهترین راه خانه دار شدن اقشار متوسط و كم درآمد بخصوص كارگران را خانه های اجاره به شرط تملیك دانست و اظهار داشت: اگر وام های بانكی و ودیعه مسكن را به كارگری كه حقوقش پایین است بدهیم گرفتار و مقروض می شود و ناچار است از معیشت خانواده اش بزند تا اقساط وام را بپردازد.فتح اله بیات در گفتگو با ایسنا، درباره راهکار خانه دار شدن کارگران در شرایط امروز اقتصاد ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: سالهای سال است که بر لزوم خانه دار شدن خانوارهای کارگری تاکید داریم و از دولت ها انتظار داریم که برای مسکن اقشار ضعیف و کم درآمد چاره ای بیاندیشند. امروز اعلام می نماییم که بهترین راه برای صاحبخانه شدن گروه های متوسط و کم درآمد بخصوص کارگران خانه های اجاره به شرط تملیک است تا افراد بر مبنای توان و وسع مالی و فیش های حقوقی خود خانه دار شوند.

وی با اشاره به اینکه خانه دار شدن برای خیلی از کارگران آرزویی محال است، افزود: در طرح اجاره به شرط تملیک کارگران مستاجر هستند و ماهانه مبلغی بعنوان اجاره می پردازند و پس از چند سال صاحبخانه می شوند.

این فعال حوزه کار درباره پرداخت وام های ودیعه مسکن اظهار داشت: طبعا این وام ها قرض الحسنه نیست و باید اقساط آن پرداخت گردد ولی آیا کارگران با درآمد امروز و حقوق و دستمزدی که دریافت می کنند، می توانند از عهده پرداخت اقساط وام برآیند؟ اگر وام های بانکی و ودیعه مسکن را به کارگری که حقوقش پایین است بدهیم گرفتار و مقروض می شود و ناچار است از معیشت خانواده اش بزند تا اقساط وام را بپردازد.

بیات درباره ساخت خانه های کوچک مقیاس ۲۵ متری و ۳۵ متری هم اظهار داشت: آنطور که گفته شده این خانه ها برای زوج های جوان است بنابر این چندان به درد کارگران نمی خورد ولی در شرایط امروز اقتصاد اگر همین متراژ را برای کارگران در نظر بگیرند یک مسکن موقتی است که می تواند در مقطع کوتاهی جواب بدهد ولی درمان ریشه ای خانه دار شدن کارگران نیست.

به گفته وی در قانون اساسی آموزش و درمان و مسکن برای آحاد جامعه دیده شده و حق هر ایرانی است که یک خانه و سرپناه داشته باشد.

این فعال حوزه کار در عین حال با اشاره به ساخت مجتمع های مسکونی در بعضی از کارخانه های قدیمی اظهار نمود: در گذشته صاحبان کارخانه ها برای رفاه کارگران خود واحدهای مسکونی در داخل یا جوار کارخانه راه اندازی می کردند. امروز هم اگر شرایط مساعد باشد می توان از کارفرمایان انتظار داشت که به فکر مسکن کارگران خود باشند ولی در شرایطی که کارفرما با هزینه های بسیاری مواجه می باشد و به سختی نیروی کار خویش را نگه داشته نمی توانیم بگوییم که مسکن کارگرانش را تأمین کند.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، طرح ساخت خانه های ۲۵ متری یا کوچک مقیاس از سال قبل به دنبال توافق وزارت کشور و شهرداری بر سر زبانها افتاد و آن زمان موافقان و مخالفانی پیدا کرد اما در ایام اخیر فعالان کارگری راه اندازی این نوع واحدهای مسکونی را یک مسکن موقتی برای خانه دار شدن کارگران عنوان کرده و بعضی از کارشناسان و نمایندگان مجلس اجرای این طرح را با عنایت به شرایط فعلی اقتصاد و بازار مسکن یک لزوم مهم دانسته اند.

منبع:

1399/04/10
23:53:50
5.0 / 5
2422
تگهای خبر: آموزش , بازار مسكن , جامعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پلات