یك فعال كارگری پیشنهاد كرد

آغاز مذاكرات دستمزد از نیمه دوم سال

آغاز مذاكرات دستمزد از نیمه دوم سال

پلات: یك فعال حوزه كار می گوید باتوجه به شرایط اقتصادی و فشار افزایش هزینه ها بر خانوارهای كارگری، مذاكرات دستمزد باید از نیمه دوم سال آغاز شود و با توافق میان كارگران و كارفرمایان پیش برود.


علی اکبر سیارمه در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر بازبینی دستمزد در نیمه دوم سال اظهار داشت: سالهای سال است که برگزاری جلسات دستمزد شورای عالی کار به آخر سال کشیده می شود تا در یک زمان کم و فشرده رقم دستمزد جامعه کارگری تعیین شود؛ در صورتیکه معیشت کارگران به این مساله وابسته است.
وی افزود: در قانون منعی جهت بررسی مجدد دستمزد وجود ندارد و باتوجه به نوسان ارز و طلا و تاثیر آن بر بازارهای داخلی خصوصاً مسکن و افزایش سرسام آور هزینه ها لازم است که دوبار به مقوله دستمزد بپردازیم.
این فعال حوزه کار اشاره کرد: اگر جلسات بررسی مزد از نیمه دوم سال در فضایی آرام و کارشناسی دنبال شود نتیجه بهتری از مذاکرات به دست می آید و فشار مذاکرات در دقیقه ۹۰ و نارضایتی کارگران را شاهد نخواهیم بود.
سیارمه، با اشاره به پروسه تعیین دستمزد در کشورهای دیگر اظهار نمود: در بیشتر کشورها توافق جمعی برای تعیین مزد صورت می گیرد؛ حتی کشورهایی که شرایط منطقه ای آنها متفاوت می باشد با مشارکت و همکاری اتحادیه های کارگری رقم دستمزد را تعیین می کنند.
وی ادامه داد: در این کشورها نمایندگان کارفرمایی و کارگری پیشنهادات خودرا مطرح می کنند و دولت تنها بر روند مذاکرات نظارت می کند و گروههای کارگری و کارفرمایی که سیستم سرمایه داری بر آنها حاکم است به شکل مستقل در امور مربوط به حقوق و دستمزد خود عمل می کنند و دنبای استیفای حقوقشان هستند.
بگفته این فعال حوزه کار، مذاکرات دستمزد در کشور باید با توافق میان کارگران و کارفرمایان پیش برود و تشکلها و اتحادیه های کارگری به شکل منسجم و فارغ از هرگونه مداخله ای به توافق با کارفرمایان برسند.
منبع:

1399/06/08
01:20:09
5.0 / 5
2042
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پلات