بازار مسكن مرداد در هاله ای از ابهام

سفارش سه باره وزیر برای نخریدن مسكن

سفارش سه باره وزیر برای نخریدن مسكن

پلات: در شرایطی كه معمولاً در نخستین روزهای هر ماه آمار ماه قبل بازار مسكن شهر تهران از طرف وزارت راه و شهرسازی و بانك مركزی ارائه می شود، با گذشت هفت روز از شهریور ماه هنوز آمار مرداد اعلام نشده است. ظاهراً استدلال مسئولان دولتی این است كه ارائه اطلاعات قیمت از تهران بر شهرستانها تاثیر می گذارد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، در ایام ابتدای هر ماه معمولاً خلاصه گزارش وضعیت بازار مسکن شهر تهران از جانب دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ارائه می شد و یکی دو روز بعد هم بانک مرکزی گزارش مبسوطی این خصوص ارائه می کرد. این ماه ولی ظاهراً به سبب نوساناتی که از شروع سال در بازار مسکن ایجاد شده، دولت در ارائه آمار محتاط شده است؛ هر چند ممکنست در ایام آینده و بعد از تعطیلات ایام شهادت امام حسین مقابل السلام آمار را ارائه کند.
از اردیبهشت ماه هم درج قیمت در آگهی های فروش ملک و خودرو ممنوع شده و کماکان سایتها اجازه اعلام قیمت آگهی ها را ندارند.
ظاهراً وزیر راه و شهرسازی یکی از مخالفان ارائه آمار مسکن می باشد که اعتقاد دارد وقتی وزارتخانه آمار بازار مسکن تهران را اعلام می کند، فعالان بازار مسکن در دیگر شهرها قیمت تهران را ملاک قرار می دهند و این می تواند بر بازار مسکن کل کشور تاثیر بگذارد.
از جانب دیگر اطلاعاتی از تعداد معاملات نیز بیرون نیامده است. البته مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفته که تعداد معاملات در تهران نسبت به ماه قبل حدود ۱۵ درصد افزایش نشان میدهد.
خسروی با بیان پشتیبانی از عدم ارائه آمار، به ایسنا اظهار داشت: یکی از دلیلهای اصلی افزایش قیمت مسکن، ارائه دائم آمار و گزارش قیمت هاست که بعضی رسانه ها و سایت های فروش املاک به آن دامن می زنند. او درباره قیمت مسکن در مرداد ماه بیان کرد که بازار آرام است و افزایش قیمت نداشتیم.
در شرایطی که بعضی افراد ارائه آمار را در التهابات بازار مسکن موثر می دانند، گروهی دیگر از کارشناسان معتقدند که سرپوش گذاشتن بر وضعیت واقعی بازار مسکن جدا از آنکه شفافیت را از این بازار می گیرد، تاثیری بر جلوگیری از افزایش قیمت ها ندارد.
توصیه سه باره وزیر برای نخریدن مسکن
تعلل در ارائه آمار در حالی انجام می شود که چند روز قبل محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی برای سومین بار طی یک سال اخیر به متقاضیان سفارش کرد از خرید مسکن اجتناب کنند.
تیر ماه سال قبل محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که معتقد بود قیمت مسکن حباب است به متقاضیان سفارش کرد با هدف کاهش قیمت ها از خرید خانه اجتناب کنند. با وجود آنکه بعد از آن معاملات افت شدیدی پیدا کرد و حتی در شهر تهران با کمتر از ۳۰۰۰ فقره در شهریور ۱۳۹۸ به کمترین میزان خود دست کم از سال ۱۳۶۶ رسید که البته با ثبات و مقداری افت قیمت تا آبان ماه همراه بود، بازار از آذر پارینه روند صعودی به خود گرفت.
هر چند برخی کارشناسان معتقدند خرید نکردن، نسخه شفابخشی برای ایجاد ثبات در بازار مسکن نیست و این بازار تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار دارد و البته با کمبود ساخت و عرضه مسکن کوچک متراژ و ارزان قیمت مواجه می باشد، اما اسلامی با هدف پایین آمدن قیمت مسکن یک دفعه دیگر در خردادماه امسال به مردم اظهار داشت که فعلا خانه نخرند.
این در حالیست که تیر ماه ۱۳۹۸ همزمان با نخستین سفارش وزیر ساکن ساختمان دادمان، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود و در تیر ماه امسال به حدود ۲۱ میلیون تومان رسید.
به هر ترتیب محمد اسلامی اخیراً برای سومین مرتبه در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه همچنان سفارش نخریدن خانه را به مردم دارد یا خیر گفته است: آن زمان بازار مسکن ملتهب بود و هنوز هم ملتهب است و هیچ قیمتی در بازار واقعی نیست.
منبع:

1399/06/08
21:48:43
5.0 / 5
1899
تگهای خبر: بازار مسكن , جت , خانه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پلات