مدیرعامل شركت راه آهن خبر داد

بهره برداری از 70 دستگاه ناوگان ریلی جدید

بهره برداری از 70 دستگاه ناوگان ریلی جدید

به گزارش پلات مدیرعامل شركت راه آهن از بهره برداری از ۷۰ دستگاه ناوگان ریلی جدید شامل واگن های مسافری، واگن های باری و لوكوموتیو با ارزشی بالغ بر ۷۳ میلیارد تومان اطلاع داد و اظهار داشت: حدود ۴۰۰۰ قطعه تجهیزات ریلی در داخل تولید می شود و در حوزه چرخ مونوبلوك و سیستم ترمز ملی به خودكفایی رسیده ایم.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، سعید رسولی در مراسم پنجمین مرحله بهره برداری از ناوگان جدید ریلی با حضور وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: امروز ۷۰ دستگاه ناوگان ریلی جدید با ارزشی بالغ بر ۷۳ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد که در همین تعداد بالغ بر ۳۰ میلیارد یورو صرفه جویی ارزی صورت گرفته است و نسبت به سال قبل ۵۲ درصد رشد داشته ایم.
وی اضافه کرد: اتفاقات خوبی در حوزه ریلی در حال رخ دادن است که می توان به خودکفایی در تولید چرخ مونوبلوک اشاره نمود که الان در محور جنوب بعنوان یکی از فنی ترین محورهای ریلی در حال سیر و انجام تست گرم است و بعد از طی مراحل و دریافت تأییدیه های نهایی به صورت صددرصد در داخل تولید شده و وابستگی قطع می شود.
رسولی افزود: همینطور سیستم ترمز ملی هم در داخل تولید شده و در ناوگان بهره برداری شده در مهرماه سال جاری روی هشت دستگاه واگن سوار شده و به بهره برداری می رسد. در این حوزه هم می توانیم به صورت صددرصد تولید سیستم ترمز ملی را انجام داده و از واردات به صورت کامل قطع وابستگی نماییم.
رسولی افزود: یکی دیگر از کارهای خوبی که در حوزه ریلی انجام شده راه اندازی سامانه جامع پشتیبانی از تولید ملی در شرکت راه آهن است که الان در دو بخش برای عموم قابل دسترسی است در بخش اول این سامانه قطعات تولید داخل با مشخصات فنی و نام تولید کننده وجود دارد و ۴۰۰۰ قطعه تولید شده در داخل کشور در حوزه ریلی در این بخش بارگذاری شده و همه می توانند به سادگی متوجه شوند که این قطعه در کدام شرکت تولید شده و چگونه می توان آنرا تهیه کرد.
مدیرعامل شرکت راه آهن با بیان این که خیلی از مشکلات با راه اندازی این سامانه رفع شده است، تصریح کرد: قبلا مشکلاتی وجود داشت و آن این که زمانی که تولید کنندگان در داخل کشور به قطعه ای نیاز داشتند و آنرا ثبت سفارش کرده و وارد می کردند، برای دریافت تاییدیه ها به راه آهن رجوع می کردند و وقتی به آنها می گفتیم این قطعه در داخل کشور تولید می شود آنها از این مسئله اظهار بی اطلاعی می کردند، اما هم اکنون این مشکل دیگر وجود ندارد و می توان به سادگی به تولیدات داخلی دسترسی داشت.
وی افزود: بخش دیگر این سامانه به قطعاتی اختصاص دارد که هنوز در داخل کشور تولید نشده است که تابحال ۴۰۰ قطعه در این بخش معرفی شده و از این به بعد هم تکمیل خواهد شد. البته برای این بخش فراخوان لازم برگزار می گردد و الان مذاکرات خویش را با تولید کنندگان، صنعتگران و شرکت های دانش بنیان آغاز کردیم چون که هدف ما قطع کامل وابستگی به صورت ۱۰۰ درصدی در حوزه ریلی و رسیدن به خودکفایی است و مطمئن هستیم که این هدف قابل دستیابی خواهد بود، ازاین رو مذاکرات مفصلی انجام داده ایم و عنوان مثال وزارت دفاع در این حوزه اعلام آمادگی کامل کرده و در آینده اخبار خوبی منتشر خواهد شد.
مدیرعامل شرکت راه آهن با اشاره به راه اندازی نمایشگاه دائمی جهاد خودکفایی صنعت ریلی برای برقراری ارتباط مستقیم بین مصرف کننده و تولید کننده اظهار نمود: با وجود حمایت های صورت گرفته از خودکفایی در صنعت ریلی می خواهیم هرچه بیشتر از تولید ملی حمایت شود و بانک ها در این حوزه عرضه ی تسهیلات اعتبارات خویش را سرعت دهند تا بتوانیم سال جاری به هدف گذاری ساخت و بهره برداری از ۲۰۰۰ دستگاه ناوگان ریلی برسیم چون که در شرایط کنونی تقاضای بیشتر از ۸۰۰۰ دستگاه ناوگان جدید ریلی علاوه بر آنچه در دستور کار شرکت هاست وجود دارد و امیدواریم با حمایت های بیشتر بتوانیم سهم حوزه ریلی را در بخش های مختلف مسافری و باری ارتقاء دهیم.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، در ادامه این مراسم ضمن برقراری ارتباط به صورت ویدئو کنفرانس با برخی تولید کنندگان ناوگان ریلی و طرح مشکلات و مسائل آنها مانند نقدینگی و برخی مشکلات در حوزه واردات کالاهای مورد نیاز برای ساخت ناوگان به صورت نمادین از دو دستگاه ناوگان مسافری بهره برداری شد.
منبع:

1399/06/18
10:19:24
5.0 / 5
2138
تگهای خبر: بلوك , تولید , راه آهن , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پلات