یك كارشناس:

استراحت فصلی بازار مسكن فرا رسید

استراحت فصلی بازار مسكن فرا رسید

به گزارش پلات یك كارشناس اقتصاد مسكن با اعلان اینكه از شروع مهر تا اواسط بهمن ماه بازه زمانی استراحت بازار مسكن می باشد اظهار داشت: بازار مسكن رشد كمتری را نسبت به بخش های رقیب داشته كه نشان دهنده ماهیت منطقی بودن این حوزه است.


عباس زینعلی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: افزایش قیمت مسکن فاصله ای غیر قابل تحمل را بین قدرت خرید متقاضیان خانه اولی با قیمت ها به وجود آورده است. از جانب دیگر ورود به بازه زمانی استراحت بازار مسکن یعنی فصل پاییز در کنار شیوع بیماری کرونا منجر به کاهش معاملات و کاهش سرعت افزایش قیمت مسکن شد.
وی ادامه داد: انتظار داریم رکود نسبی بازار مسکن تا اواسط بهمن ماه ادامه پیدا کند و سپس شاهد خریدهای شب عید باشیم که به رشد معاملات و احتمالاً رشد نسبی قیمت می انجامد. البته تبدیل به احسن قوی ترین بخش بازار خواهد بود.
زینعلی در مقایسه بازار مسکن با بازارهای موازی اظهار داشت: بازار مسکن طی دو سال قبل نسبت به ارز، طلا و بورس رشد کمتری داشته اما این حوزه شرایط منطقی تری نسبت به بازارهای رقیب دارد. در بازار بورس یا طلا شاید رشد عجیبی را در یک دوره زمانی شاهد باشیم اما معمولاً بالا نمی مانند و به تدریج خودرا با میزان رشد بازار مسکن تطبیق می دهند.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: از جانب دیگر ماهیت مسکن بعنوان یک کالای درشت، مانعی برای جذب سرمایه های خرد است. بدین سبب رشد آن متناسب با شرایط اقتصاد کلان و منطقی تر از بازارهای هیجانی است. بنا بر این سقوط شدیدی را هم تجربه نمی نماید. بر این اساس نمی توان انتظار داشت که در ماههای آینده قیمت مسکن کم شود.
وی با اعلان اینکه سابقاً دوره رکود مسکن چهار تا پنج سال طول می کشید اشاره کرد: هم اکنون ثبات اقتصاد به اندازه گذشته نیست بنا بر این رکود محتوم آینده بازار مسکن دو تا سه سال بیشتر طول نخواهد کشید.
زینعلی درباره پیش بینی از ورود بازار مسکن به رکود قطعی اظهار داشت: همه چیز به بازارهای موازی بستگی دارد. اگر بورس و طلا همچنین بالا بمانند، رکود نسبی مسکن که الان با آن مواجه هستیم طولانی تر می شود. در غیر این صورت سرمایه ها وارد بخش مسکن خواهد شد و انتظار افزایش قیمت ها انتظار بی جایی نخواهد بود.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۴ میلیون تومان
به گزارش پلات به نقل از ایسنا، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۹ به ۸.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ درصد کاهش و ۲۰۳.۷ درصد افزایش نشان میدهد. همین طور برمبنای اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده بوسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۲۴.۲ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵.۱ و ۹۱.۷ درصد افزایش نشان میدهد.
منبع:

1399/07/18
10:52:02
5.0 / 5
1628
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پلات