در گفت وگو با پلات اعلام شد

مزد منطقه ای به مفهوم حذف حداقل دستمزد نیست

مزد منطقه ای به مفهوم حذف حداقل دستمزد نیست

یك فعال كارگری پیش شرط اجرای مزد منطقه ای را فراهم كردن بستر اشتغال نیروی كار دانست و اظهار داشت: مزد منطقه ای به مفهوم حذف حداقل دستمزد نیست و در مناطقی اجرا می شود كه هزینه های زندگی افراد بیشتر است و با مزد حداقلی نمی توان زندگی كرد.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی منطقه ای شدن دستمزدها ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: هم اکنون خیلی از موارد قانون کار وجود دارد که اجرایی نشده است مثلا بحث مسکن کارگران هنوز به سرانجام نرسیده و امروز بیشتر از نیمی از حقوق و دریافتی کارگران صرف هزینه های اجاره بها و مسکن می شود بنابراین اگر قرار باشد دستمزدها را منطقه ای نماییم باید به فراخور آن در هر منطقه ایجاد مسکن نماییم تا کارگران ناچار نباشند برای تهیه مسکن هزینه کنند.

فراهم کردن بستر اشتغال پیش از تعیین مزد منطقه ای

وی خاطرنشان کرد: مهمترین مسئله در بحث مزد منطقه ای این است که ابتدا باید زمینه اشتغال فرد فراهم گردد تا به واسطه کار برای او مزد تعیین نماییم اما وقتی هنوز بسترهای اشتغال فراهم نیست و کارگران برای تأمین معاش از شهری به شهری دیگر می روند و مشکل کار دارند، نمی توانیم به مزد منطقه ای ورود نماییم.

این فعال کارگری افزود: امکان دارد مزد منطقه ای مزیتهایی داشته باشد و به کاهش اختلافات کارگری و کارفرمایی یا تقویت بیمه کارگران منجر شود ولی در مجموع برای اجرای آن مولفه های زیادی باید مدنظر قرار گیرد و ابتدا باید بازار اشتغال را سامان بدهیم و آنقدر شغل ایجاد نماییم که نیروی کار به دنبال شغل نباشد و محل سکونت خویش را برای یافتن شغل بهتر ترک نکند.

ابوی خاطرنشان کرد: متاسفانه خیلی از کارگران در مناطق دورافتاده تصور می کنند برای تأمین هزینه های معیشت اگر به کلان شهرها بروند مزد و حقوق بیشتری می گیرند در حالیکه نمی دانند امکان دارد هزینه های زندگی آنها بیشتر شود.

ماندگار کردن افراد در محل زندگی خصوصیت مزد منطقه ای

این فعال کارگری یکی از خصوصیت های مزد منطقه ای را ماندگار کردن افراد دانست و اظهار داشت: اگر ماندگاری افراد و اشتغال آنها در محل زندگی به وجود آمد و هزینه هایشان کمتر شد، یعنی زیرساختهای مزد منطقه ای مهیا شده است. برای منطقه ای شدن دستمزدها باید هزینه ها را هم منطقه بندی نماییم ولی وزارت کار در زیرساخت هزینه ها نقشی ندارد که بگوییم کارگران کمتر هزینه کنند.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر خیلی از اقلام مصرفی خانوارها در سرتاسر کشور نرخ یکسانی دارد، اظهار داشت: امکان دارد بعضی از اقلام تفاوت نرخ جزیی داشته باشند ولی عمده کالاهای اساسی به قیمت مصرف کننده عرضه می شود و نمی توان گفت هزینه ها در شهرهای دیگر ارزان است.

ابوی مزد منطقه ای را به معنای حذف مزد حداقلی ندانست و اظهار داشت: مزد منطقه ای فارغ از تعیین حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار در شهرهایی در نظر گرفته می شود که هزینه های زندگی بیشتر است و امکان اداره زندگی با مزد حداقلی نیست.

تعین دستمزد برای صنوف در چارچوب پیمان دسته جمعی

به گفته این فعال کارگری، در خیلی از کشورها به شکل پیمانهای دسته جمعی برای گروه خاصی از نیروهای کار دستمزد تعیین می شود و با عنایت به این مسئله ما هم می توانیم در چارچوب پیمانهای دسته جمعی برای دستمزد صنوف در یک نقطه از کشور مثل نانوایان مشهد تصمیم گیری و در هر صنف به صورت مشخص و با عنایت به هزینه ها مزد منطقه ای تعریف نماییم.
1399/07/24
11:25:51
5.0 / 5
1662
تگهای خبر: دستمزد , شهر , كارفرما , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
پلات