زلزله خیزی بهاباد ضرورت مهندسی سازی ساختمان را دوچندان می كند

زلزله خیزی بهاباد ضرورت مهندسی سازی ساختمان را دوچندان می كند

یزد مدیر دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان در شهرستان بهاباد با اشاره به زلزله اخیر 5.2 ریشتری در این شهرستان، اظهار داشت: زلزله خیز بودن بهاباد ضرورت مهندسی سازی ساختمان ها را دوچندان می كند.


«جعفر فلاح» با اشاره به زلزله اخیر ۵.۲ ریشتری در بهاباد، اظهار نمود: خوشبختانه این زلزله صدمه ای به ساختمان ها نرسانده و مرکز وقوع زلزله نیز خالی از سکنه بوده است.
وی با اشاره به این که رعایت اصول مهندسی خصوصاً در بخش مقاومت حداکثری ساختمان ها در مقابل زلزله در شهرستان بهاباد جدی گرفته نشده است، اضافه کرد: بیشتر ساختمان های این شهرستان بدون رعایت اصول بخشنامه ۲۸۰۰ کار شده بطوریکه بیم آن می رود بر اثر تعدد زلزله ها در این منطقه، ساختمان ها کانون لطمه های جدی جانی و مالی باشد.
مدیر دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان در شهرستان بهاباد اشاره کرد: برای پیش گیری از وقوع حوادث تلخ، ساختمان سازی با اسکلت بتنی در شهرستان بهاباد ضرورتی انکار ناپذیر است.
وی اشاره کرد: باتوجه به وضعیت اقتصادی جامعه ساختمان سازی با اسکلت بتنی حدود ۳۰ درصد گرانتر از روش های دیگر تمام می شود اما امنیت و آسایش خانواده ها در زمان وقوع زلزله موضوعی نیست که با ترازوی مالی سنجیده شود.
فلاح افزود: هم اکنون با راه اندازی دفتر نظام مهندسی در شهرستان بهاباد قسمتی از ساخت و سازها از مسیر این سازمان عبور می کند و ضمن دریافت پروانه، اصول مهندسی را رعایت می کنند.
این مسئول با بیان این که برای مقام سازی و مهندسی سازی ساختمان ها در شهرستان بهاباد به کار پر حجم فرهنگی و اطلاع رسانی نیاز داریم، عنوان کرد: آگاه سازی عمومی با برگزاری دوره های آموزشی برای ناظرین ساختمانی شروع شده که امیدواریم به زودی به عموم مردم تسری پیدا کند.
به گزارش پلات به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، فلاح در آخر اشاره کرد: انجام اقدامات اصلاحی در این عرصه نیازمند عزم همگانی در بخش های مختلف دولتی و خصوصی است و سازمان نظام مهندسی به تنهایی موفق به انجام اقداماتی قابل توجه نخواهد شد.1399/08/09
23:38:29
5.0 / 5
1678
تگهای خبر: آموزش , جامعه , زلزله , سازه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پلات