گزارش پلات؛

متوسط اجاره ماهانه واحد ۵۰ متری در تهران، ۳ و دو دهم میلیون تومان!

متوسط اجاره ماهانه واحد ۵۰ متری در تهران، ۳ و دو دهم میلیون تومان!

بررسی ها حاکیست متوسط اجاره ماهانه یک واحد 50 متری در تهران در آخر تابستان امسال 3 میلیون و 209 هزار تومان بوده که افزایش 47.4 درصدی نسبت به تابستان پارینه داشته است.به گزارش پلات به نقل از مهر، ستاد ملی مبارزه با کرونا در خرداد ماه امسال مصوب کرد که سقف افزایش اجاره بها برای مستأجران در تهران، ۸ کلانشهر و سایر مناطق شهری به سبب شیوع ویروس کرونا و تعطیلی یا از رونق افتادن برخی کسب وکارها، به ترتیب، ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد باشد.
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز در گفت وگویی که اختتام شهریور امسال با خبرنگار مهر داشت، درباره این مصوبه اظهار داشته بود: ارزیابی های ما نشان میدهد این برنامه ها قابل قبول بوده و توانست بازار را کنترل کند؛ به همین منوال، در حوزه خرید و فروش مسکن هم ما پیشنهاداتی را ارائه دادیم؛ اگر آنها هم مصوب شود، تا حدود زیادی می توانیم بازار خرید و فروش مسکن را هم کنترل کنیم؛ البته باید این را هم در نظر داشت که بازار مسکن، یک بازار ترکیبی است و از متغیرهای مختلف نقش پذیری دارد.
این در حالی است که آمار انتشار یافته از طرف مرکز آمار ایران درباب وضعیت بازار اجاره بها در تابستان امسال نشان می دهد، اجاره بها نسبت به بهار امسال ۱۵.۲ درصد و نسبت به تابستان سال گذشته، ۴۷.۴ درصد افزایش نرخ را تجربه کرده است.
به عبارت دیگر میانگین اجاره بها در شهر تهران تقریباً دو برابر سقف مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا رشد داشته است که می تواند به مفهوم شکست مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا باشد؛ هر چند که محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی درباره رقم اعلامی از طرف مرکز آمار، می گوید که مصوبه ستاد ملی کرونا درباب قراردادهای تمدیدی از سال قبل بوده و شامل قراردادهای جدید نمی شده است که باتوجه به نبود آمار تفکیکی از تعداد اجاره نامه های تمدیدی و اجاره اولی ها، نمی توان بطور دقیق در این خصوص قضاوت کرد.
همچینین مرکز آمار ایران در این گزارش، متوسط اجاره بهای هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در آخر تابستان امسال را ۶۴ هزار و ۱۹۱ تومان برآورد کرده است.
به عبارت دیگر، متوسط اجاره بهای یک واحد مسکونی ۵۰ متری در تهران ۳ میلیون و ۲۰۹ هزار تومان، ۶۰ متری، ۳ میلیون و ۸۵۱ هزار تومان، ۷۰ متری، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و واحد ۷۵ متری که در طرح جامع مسکن، بعنوان الگوی مصرف مسکن در تهران شناخته می شود، ۴ میلیون و ۸۱۴ هزار تومان محاسبه می شود.
این در حالی است که حداقل حقوق کارگران دارای مهارت در تهران برای سایر سطوح مزدی بدون احتساب مزایا، ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان و با احتساب بن کارگری و حق اولاد (یک فرزند) به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می رسد.
به عبارت دیگر، خانوار کارگری ۳ نفره مستأجر در واحد ۵۰ متری در تهران، تا ۸۶.۷ درصد از سبد درآمدی خودرا به اجاره بها اختصاص می دهند!

1399/09/16
20:54:32
5.0 / 5
1087
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پلات