كرونا متقاضیان بیمه بیكاری را افزایش داد

كرونا متقاضیان بیمه بیكاری را افزایش داد

طبق بررسی ها تنها در سه ماهه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ و ایام اوج کرونا ۷۵۰ هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری کرونا بوده اند.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، به دنبال گسترش ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر خیلی از مشاغل مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که ماههای اوج انتشار کرونا بود، به کارگران صدمه دیده از کرونا پرداخت گردد.

دولت به منظور پشتیبانی از صنوف و کارگران صدمه دیده از کرونا، مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تأمین اجتماعی و دستگاههای مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.

در این راستا وزارت کار از متقاضیان و کسانی که در سه ماهه مذکور گرفتار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست نمود تا با رجوع بهسامانه bimebikari.mcls.gov.ir اطلاعات و درخواست بیمه بیکاری خویش را به ثبت برسانند.

طبق گزارشها، در شوک نخست کرونا دست کم یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل صدمه دیدند و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم از کار بیکار شدند.

در حالی که فرآیند پرداخت مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان و افراد بیکار شده در حال اجرا بود، انتشار کرونا سبب شد تا بیشتر کارگاهها، کسب و کارهای خرد و کوچک، مشاغل و صنوف خدماتی تحت تأثیر کرونا به شدت صدمه دیده و با توقف فعالیت روبه رو شوند در نتیجه تعداد بیکاران بیشتری به متقاضیان بیمه بیکاری اضافه گردید.

آنطور که مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی گفته تنها در سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت، ۷۵۰ هزار نفر بیمه بیکاری کرونایی درخواست کرده اند.

به گفته وی تا اسفند ۱۳۹۸ جمعا ۲۲۶ هزار متقاضی بیمه بیکاری در حال دریافت مقرری بودند اما با گسترش ویروس کرونا و صدمه دیدن خیلی از مشاغل که باعث تعطیل یا نیمه تعطیلی آنها، عدم تمدید قراردادهای کار و تعدیل نیروهای کار شد آمار بیکاران رو به تزاید رفت.

شکوری اظهار داشت: بر مبنای قانون بیمه بیکاری، در صورت وقوع حوادث قهریه نظیر سیل، طوفان، زلزله و آتش سوزی سازمان تأمین اجتماعی موظف است به کسانی که گرفتار صدمه شده و شغل خویش را از دست داده اند به صورت موقت بیمه بیکاری پرداخت کند، اما وقتی با ویروسی به نام کرونا روبه رو می شویم که نه تنها کشور ما بلکه تمام دنیا به آن گرفتار می شوند، طبعا دولتها پای کار می آیند و برنامه های حمایتی در این حوزه پیشبینی می کنند.

به گفته مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی از مجموع ۱۴ میلیون بیمه شده اصلی ۷ میلیون نفر مشمول قانون کار هستند که با عنایت به آنکه سه درصد حق بیمه هایی که کارفرمایان به حساب صندوق بیمه بیکاری واریز می کنند تکافوی تعداد بیکاران را نمی کند، دولت ساز و کار پشتیبانی از کسب و کارهای صدمه دیده را تعریف کرد و با اختصاص منابع مورد نیاز زمینه بهره مندی متقاضیان از مزایای بیمه بیکاری کرونا را فراهم آورد.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، بر مبنای آخرین آمارها، مقرری ایام بیکاری کرونا در ماههای اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ برای یک میلیون و ۸۲ هزار نفر با مساعدت دولت پرداخت شده و حدود ۹۱ هزار نفر موفق به دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا نشده اند. مقرر است طی روزهای آینده بیمه بیکاری کرونا برای جاماندگان واریز شود.

منبع:

1399/10/12
13:26:13
0.0 / 5
1065
تگهای خبر: جت , خدمات , زلزله , كارفرما
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پلات