فولاد بر بازار مسكن سنگینی می كند

صادرات فولاد مشروط به عرضه در بورس

صادرات فولاد مشروط به عرضه در بورس

بعد از آنکه طی هفته های اخیر، فولاد و سیمان بعنوان دو مولفه اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن، در بازار آزاد رشد قیمت را تجربه کردند، پارلمان طرحی را در دستور کار قرار داده که ضمن مشروط کردن صادرات فولاد به عرضه در بورس، تمامی محصولات زنجیره این کالا وارد بورس شود.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، به دنبال افزایش قیمت فولاد که تأثیر مستقیم بر نرخ تمام شده ساخت مسکن دارد، نمایندگان مجلس طرحی را ارائه کرده اند در خصوص اینکه تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس ارائه شود. بهارستانی ها می گویند در شرایطی که میلگرد تولیدی داخل بیشتر از دو برابر نیاز کشور است، فقط چند کارخانه بزرگ، میلگرد را در بورس عرضه می کنند و مابقی خارج از بورس در حاشیه با سود و قیمت بسیار فروخته می شوند.
این طرح بعد از آن ارائه شد که در ایام اخیر مجددا قیمت فولاد و سیمان در بازار آزاد افزایش یافته است. طی یک سال گذشته فولاد و سیمان که دو نهاده مهم ساختمانی محسوب می شوند در یک فرایند رشد پلکانی به ترتیب ۲۷۵ درصد و ۱۹۰ درصد رشد قیمت داشته اند. بر مبنای گفته های سازندگان، قیمت فولاد از کیلویی حدودا ۴۰۰۰ تومان در انتهای سال ۱۳۹۸ به کیلویی ۱۵ هزار تومان افزایش یافته و هر پاکت سیمان هم از ۱۰ هزار تومان به ۲۶ تا ۲۹ هزار تومان رسیده است.
این در شرایطی است که مطابق اعلام وزارت صمت قیمت هر پاکت سیمان بیشتر از ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت فولاد بیشتر از کیلویی ۸۰۰۰ تومان نباشد.
عدم عرضه کافی از جانب کارخانجات فولاد و دپوی این محصولات، فضای دلالی در بازار آزاد و عرضه مصالح ساختمانی در بورس همچون عوامل رشد قیمت این کالاها عنوان می شود. البته سهام فولاد در بورس کالا طی حدود شش ماه اخیر افت حدود ۴۰ درصدی قیمت را تجربه کرده و طبیعتا نمی تواند عامل اصلی رشد قیمت فولاد در بازار آزاد باشد. به نظر می آید عدم تمایل کارخانجات بزرگ برای عرضه محصولات خود در بورس و فروش با نرخهای بالا در بازار آزاد توجیه مناسب تری برای رشد قیمتها است. این در شرایطی است که مصوبات و شیوه نامه های گوناگونی در حوزه فولاد تدوین شده تا تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس عرضه شوند.
رشد قیمت زمین در کنار رشد قیمت مصالح ساختمانی، صنعت ساختمان را با رکود مواجه کرده است. سازندگان می گویند که فقط نظاره گر اوضاع کنونی هستند و امکان شروع پروژه های مسکونی برایشان فراهم نیست.
در دو ماه پایانی سال ۱۳۹۸ قیمت بخشی از زنجیره فولاد در بورس به صورت دستوری پایین نگه داشته شد اما این تجربه نشان داد که بخش های انتهایی زنجیره فولاد که مواد مورد نیاز خویش را ارزانقیمت تأمین می کردند به سودهای کلانی دست یافته اند و این روش باعث ایجاد سود بسیار بالایی در انتهای زنجیره فولاد شد، مقایسه سود نوردکاران پارسال موید این نکته است و الان این تجربه در حال تکرار است.
برای حل معضل رشد قیمت فولاد، مجلس طرحی را در دستور کار قرار داده است. در این خصوص مصطفی طاهری ـ عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ـ گفته است: هفته آینده طرح "تولید و توسعه پایدار زنجیره فولاد" در کمیسیون صنایع مطرح خواهد شد تا این مساله ساماندهی گردد. در این طرح صادرات به عرضه در بورس منوط شده است تا زنجیره فولاد پیش از صادر شدن، در بورس ارائه شود و تولیدکنندگان بتوانند نیازهای خویش را از این محل تهیه کنند و در ادامه مازاد آن صادر و قیمت تعادلی در بازار ایجاد شود.
وی تصریح کرد: حتما باید انتهای زنجیره و قسمت هایی -که با مردم ارتباط بیشتری دارد- کنترل و در بازار بورس به شدت (یعنی به اندازه نیاز و بیشتر از آن) ارائه شود چونکه این مساله قیمت را متعادل می کند، همینطور اگر بخشی را به قیمت دستوری گذاشته و محدود می نماییم و اجازه زیاد شدن رقابت را نمی دهیم باید این کار را تا انتهای زنجیره ادامه دهیم تا مانع توزیع رانت شود.
منبع:

1399/10/19
12:46:51
0.0 / 5
907
تگهای خبر: پروژه , تولید , خانه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پلات