وزیر راه وشهرسازی:

۲۲ هزار كیلومتر بزرگراه تا سال آینده می سازیم

۲۲ هزار كیلومتر بزرگراه تا سال آینده می سازیم

به گزارش پلات وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اول انقلاب هیچ بزرگراهی نداشتیم اما هم اکنون 18 هزار کیلومتر بزرگراه داریم که تا سال آینده به 22 هزار کیلومتر می رسد.به گزارش پلات به نقل از مهر، محمد اسلامی بامداد امروز در برنامه «سلام بامداد به خیر» شبکه ۳ سیما با اعلان اینکه از همه گونه های حمل و نقلی در سفرها استفاده و به صورت جاده ای، ریلی و هوایی سفر می کنم، اظهار داشت: از مسیری که مردم تردد می کنند می روم تا سطح خدمات به مردم را درک کنم، از پاویون نمی روم. من هیچ شأنی جز خدمت گزاری به مردم ندارم.
وی اضافه کرد: باید به حداکثر پیشرفت برسیم و مردم از بهترین خدمات استفاده کنند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: مردم آمریکایی ها را اخراج کردند و آنها می خواستند به چپاول های خود ادامه دهند اما ما داریم پیشرفت می نماییم و این خلاف نظر آنهاست. بنا بر این این تحریم ها را مقابل ما اعمال می کنند.
وی تصریح کرد: بیش از ۲۳۰ هزار کیلومتر راه آسفالته داریم که ۱۱۵ هزار کیلومتر راه روستایی آسفالته است درحالی که اول انقلاب ۳ هزار کیلومتر راه روستایی آسفالته بود و این اتفاق در امتداد محرومیت زدایی انجام شده است. البته هنوز تعداد زیادی از مناطق را داریم که به سبب پراکندگی جمعیت، خدمات به سطح قابل قبولی نرسیده است. اگر ۱۵ هزار کیلومتر دیگر راه روستایی بسازیم، همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار راه آسفالته خواهند داشت.
اسلامی اظهار داشت: ابتدای انقلاب تنها آزادراهی که داشتیم تهران - کرج بود اما الان ۲ هزار و ۷۶۰ کیلومتر آزادراه در کشور است و تا اختتام دولت به ۳۵۰۰ کیلومتر می رسد. برنامه داریم آزادراه ها را به ۵ هزار کیلومتر برسانیم که از محل سرمایه بخش خصوصی و بازار سرمایه تامین سرمایه می شود.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: اول انقلاب هیچ بزرگراهی نداشتیم اما الان ۱۸ هزار کیلومتر بزرگراه داریم و برنامه ما افزایش آن به ۲۲ هزار کیلومتر تا سال آینده است.
وی اشاره کرد: ما از نظر دانش مهندسی خودکفا هستیم و هیچ شرکت خارجی، پیمانکاری عمرانی ما را بر عهده نمی گیرد. اگر تحریم ها نبود حداقل سالی ۱۰ میلیارد دلار می توانستیم از محل صدور خدمات فنی مهندسی درآمد داشته باشیم.
اسلامی تصریح کرد: راه آهن ما از ۱۰ هزار کیلومتر به ۱۶ هزار کیلومتر رسیده، ۵ استان را به شبکه ریلی وصل کرده ایم و در برنامه ما، اتصال ۵ استان دیگر به این شبکه است که در حال ساخت هستند.
وی اشاره کرد: رئیس جمهور پیگیر پروژه های ریلی است و هر هفته از من وضعیت پروژه های ریلی را پرس و جو می کند؛ قطار پرسرعت در دستور کار است تا قطار با سرعت ۳۰۰ کیلومتر را به مردم هبه نماییم و مردم بتوانند از آن استفاده کنند.
اسلامی درباب ساخت راههای شهرهای جدید اظهار داشت: ایاب و ذهاب شهرهای جدید جز لاینفک آنست چون اساساً فلسفه شهرهای جدید، ساخت مسکن برای کارکنان کلانشهرهاست تا به آسانی رفت و آمد کنند. متروی هشتگرد افتتاح شده و متروی پرند در دست ساخت است. همین طور متروی گلبهار مشهد و شهر مجلسی اصفهان در دست ساخت است.
وی اظهار داشت: مردم بدانند درآمد ما کاهش یافته، پیش از انقلاب کمتر از ۳۰ میلیون نفر جمعیت داشتیم و ۶.۵ میلیون بشکه نفت صادر می کردیم اما الان با ۸۰ میلیون نفر جمعیت نمی توانیم نفت صادر نماییم.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: کیفیت راه سازی برای ما بسیار مهم می باشد. ما در گذشته لطمه زیادی داشته ایم. اتفاقاتی که در گذشته رخ داده به سبب مشکلات پیمانکاری و مدیریتی ما بوده است البته شرکت های ما بسیار قوی هستند.
وی درباب قطعه ۹ کیلومتری آزادراه قزوین - رشت اظهار داشت: در حال ساخت ۳ شیفته این قطعه هستیم و تا پیش از اتمام این دولت آنرا تحویل می دهیم. مردم ساعتها در این قطعه در ترافیک می ماندند. این قطعه فقط پل و تونل است. با این حجم سرمایه گذاری برای ۹ کیلومتر، می توانستیم ۹۰ کیلومتر آزادراه در راه صاف بسازیم اما این قطعه برای مردم کارگشاست.
اسلامی افزود: با سیلابهایی که رخ داد جاده های ما لطمه دید ولی نتوانستیم آنرا اصلاح نماییم. تا کنون آسفالت ۸ هزار کیلومتر مسیر را بهسازی کرده ایم.
وزیر راه و شهرسازی درباره حمل و نقل هوایی اظهار داشت: بهسازی مهرآباد سبب شده تا میزان اعزام و پذیرش مردم نیم ساعت کم شود. تا اختتام ۱۴۰۱ مردم شاهد تحول فوق العاده در مهرآباد خواهند بود.


منبع:

1399/11/14
12:02:46
0.0 / 5
871
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پلات