معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد؛

جزئیات ساخت بزرگترین بندر كشور با ظرفیت تا ۲۰۰ میلیون تنی

جزئیات ساخت بزرگترین بندر كشور با ظرفیت تا ۲۰۰ میلیون تنی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی جزئیات ساخت بزرگترین بندر تجاری کشور در جاسک را تشریح و اعلام نمود: این بندر در سه فاز و با ظرفیتی بین 100 تا 200 میلیون تن راه اندازی خواهد شد.به گزارش پلات به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد با تاکید بر اینکه توسعه و ایجاد بنادر تجاری، گامی بسیار مهم و راهبردی از طرف سازمان بنادر و دریانوردی در سواحل مکران به شمار می آید، گفت: برمبنای مطالعات و هدف گذاری صورت گرفته، از طرف سازمان بنادر؛ یک بندر جدید بزرگ تجاری دیگر با قابلیت پهلو دهی کشتی های اقیانوس پیما در طول سواحل مکران ایجاد خواهد شد.

وی افزود: بهترین گزینه ممکن و ارزیابی شده در محدوده شهرستان جاسک قرار دارد و انتظار داریم بعد از افق ۱۴۰۴ که طرح جامع بنادر تجاری تا آن زمان نهایی می شود، به سمت مراحل اجرائی این بندر جدید پیش برویم.

مراحل ساخت و ظرفیت بندر

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه، این بندر بزرگ تجاری در محدوده حوالی کوه مبارک ایجاد خواهد شد، اظهار داشت: ساخت این بندر در سه فاز برنامه ریزی شده و ظرفیت پیش بینی شده برای آن، بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تن است که از نظر ظرفیت با مقیاس بنادر فعلی، به بزرگترین بندر تجاری کشور تبدیل خواهد شد.

راستاد اضافه کرد: یکی از مزیت های مهم جانمایی صورت گرفته بمنظور ساخت این بندر، دسترسی به اعماق بالا با حداقل هزینه است که کمک می نماید بتوانیم بزرگترین سایز کشتی ها را به آسانی پذیرش نماییم و به ظرفیت بالای بندری دست یابیم.

وی در ارتباط با کاربری این بندر بزرگ تجاری و نیز زمان شروع ساخت آن، اعلام نمود: زمان ساخت بطور قطع بعد از افق ۱۴۰۴ خواهد بود و تا آن زمان به مرحله اجرائی می رسد، اما مراحل مطالعات تفصیلی را به مرور شروع می نماییم.

مزیت بندر؛ نزدیک تر شدن به مسیر تجارت جهانی شرق به غرب

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد کاربری این بندر بزرگ تجاری، بیان کرد: با توجه به این که حمل و نقل کانتینری بیشترین سهم را در تجارت دریایی در دنیای امروز به خود مختص کرده است، با ساخت این بندر، کشور ما در خارج از تنگه هرمز به مسیر تجارت جهانی شرق به غرب نزدیک تر می شود و این بعنوان یک مزیت برای بندری که در این محدوده قرار دارد به شمار می آید و طبیعتاً باید تمرکز خودرا بر ایجاد ظرفیت کانتینری، خصوصاً برای ترانزیت و ترانشیپ معطوف نماییم.

راستاد افزود: باید بتوانیم این بندر را بعنوان هاب کانتینری منطقه توسعه و تجهیز نماییم، هرچند در کنار آن می توانیم در ارتباط با سایر محموله ها همچون کالاهای فله خشک و کالاهای عمومی نیز ظرفیت سازی نماییم.

وی با تاکید بر اینکه عمده تمرکز سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با ساخت بندر مربوطه، ایجاد یک ترمینال بزرگ کانتینری خواهد بود، اظهار داشت: پس از سال ۱۴۱۱ باید بهره برداری از این بندر را شروع نماییم.
گفتنی است؛ کوه مبارک یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران و شرق استان هرمزگان است. این شهر در بخش بیابانی شهرستان جاسک و در کرانه‌ی دریای عمان واقع شده و بوسیله راه اصلی در ۱۵۵ کیلومتری میناب و ۶۵ کیلومتری جاسک قرار دارد.

1399/12/17
13:34:11
0.0 / 5
898
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پلات