معاون وزیر كار:

قاچاق كالا با فرهنگ كار كاهش پیدا می كند

قاچاق كالا با فرهنگ كار كاهش پیدا می كند

به گزارش پلات معاون وزیر کار از تدوین سند ارتقای فرهنگ کار اطلاع داد و اظهار داشت: ترویج و توسعه فرهنگ غنی کار سبب می شود تا قاچاق کالا کمتر شود و فصل جدیدی در حوزه کار به وجود آید.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، ابراهیم صادقی فر در پنجمین همایش ملی فرهنگ کار که در مجموعه تلاش برگزار شد، با اشاره به اهمیت فرهنگ کار در جوامع بشری اظهار نمود: در امتداد اهمیت فرهنگ غنی کار، سند ارتقای فرهنگ کار را تهیه و تدوین کرده ایم که سال آینده در هفته کارگر رونمایی خواهد شد.

وی با اشاره به ارسال مقالات بسیار به پنجمین دوره از همایش ملی فرهنگ کار اظهار داشت: در این همایش از سراسر کشور مقاله ارسال شد و ۷۱مقاله مورد پذیرش قرار گرفت که ۱۲ مقاله بعنوان مقاله برتر برگزیده شد.

معاون فرهنگی اجتماع وزیر کار اظهار داشت: این مقالات در حوزه هایی همچون ارزش کار، آسیبهای فرهنگ کار و قاچاق کالا ارائه شده بود و دستاوردهای خوبی به دنبال داشت. طی دو سال است که در وزارت کار بعنوان نهضت ملی، بر روی فرهنگ کار در مقاطع مختلف دانشگاهی کار می نماییم و امیدواریم با اقدامات موثر وزارت کار به نهادینه شدن فرهنگ کار در کشور کمک نماییم.

محمدرضا سپهری - رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی نیز در این همایش با تاکید بر ورود رسانه ها و صدا و سیما به موضوع فرهنگ کار اظهار نمود: فرهنگ کار یک مزیت رقابتی برای اقتصاد کشور است و برای ترویج فرهنگ کار لازم است ارزش مدارک تحصیلی را کاهش و مدارک مهارتی را افزایش بدهیم.

وی بر ضرورت تغییر نظام آموزشهای مهارتی و صلاحیت حرفه ای و اتصال آن با بازار کار اصرار کرد و اظهار داشت: یکی از خاصیتهای فرهنگ کار در اصلاح نظام کیفیت و استاندارد محصول است اگر فرهنگ کار درست باشد خودش را در محصول و کیفیت آن نشان میدهد و از این طریق راندمان ملی افزایش می یاید.

سپهری در عین حال با اشاره به لزوم پرداختن به فرهنگ کار در برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: بر طبق نظام اقتصاد مقاومتی و برنامه گام دوم انقلاب که از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ گردید باید فرهنگ کار را در این ظرفیت در برنامه هفتم ببینیم و مجلس و دولت آینده باید به مقوله فرهنگ کار بطور ویژه و نه شعاری بپردازند.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم نیز در این همایش اظهار داشت: فرهنگ کار خودرا در تجربه زیست دانشجویی دانشجویان نشان میدهد که البته منحصر به رفتن به کلاس نیست. ما در دانشگاه یک برنامه درسی داریم که شامل واحدهایی است که دانشجو باید آنها را بگذراند اما تمام دانشگاه این نیست، بخش دیگر کارهایی است که فراتر از حوزه دانشجویی تعریف می شود که در گذشته به آن فوق برنامه می گفتند که اصلا درست نیست چون فوق برنامه در اذهان به مفهوم کار اضافی است.

وی افزود: دو مجموعه در دانشگاهها به صورت وسیع کار می کنند اما جای کار بیشتری دارند؛ یکی مجموعه کانون های دانشجویی و دیگری انجمن های علمی است. درحال حاضر ۶۷۰۰ کانون فرهنگی دانشجویی در کشور وجود دارد که در چهار سال اخیر رشد خوبی داشتند. درکانون های فرهنگی با کنشگری داوطلبانه دانشجویان رو به رو هستیم و دانشجویان در آن یک کار جمعی و تیمی را تجربه می کنند و انجام این کارها دانشجو را برای کار کردن و قبول مسئولیت آماده می کند.

غفاری اشاره کرد: انجمن های علمی هم برای تمام رشته های دانشگاهی وجود دارد و دانشجوهایی که معدل بالایی دارند می توانند عضو انجمن شوند و به صورت داوطلبانه کار کنند.

وی با اعلان اینکه کار در انجمن علمی موجب می شود دانشجو با گروههای آموزشی ارتباط بگیرد و با حوزه پیرامون خود آشنا شود، اظهار نمود: وزارت علوم با دستگاههای گوناگون تفاهم نامه هایی را منعقد کرده تا این امکان را فراهم آورد که دانشجویان با بدنه مرتبط شوند و فرهنگ کار در آنان به وجود بیاید.

معاون وزیر علوم اظهار داشت: در سه سال اخیر جشنواره برکت را برای انجمن های علمی برگزار کردیم و بخش بین المللی آنرا نیز راه انداختم که خوشبختانه با استقبال بسیار خوبی مواجه گردید به شکلی که در سال اول ۳۰۰۰ دانشجوی خارجی در این جشنواره کردند و ۸۵ نفر برگزیده از میان آنان به ایران سفر کردند و کنار دانشجوها قرار گرفتند.
بگفته غفاری شیوع ویروس کرونا درکشور موجب شد جشنواره برکت در طول این مدت با شکل مجازی اجرا شود که البته با اقبال خوبی همراه بود.

او در آخر بر لزوم پیوند صنعت و دانشگاه تاکید و اظهار نمود: طی سال های اخیر وزارت علوم مهارت افزایی و توانمندسازی دانشجویان را در اولویت قرار داده تا با این وسیله دانشجویان با جامعه و صنعت ارتباط برقرار کرده و کار جمعی در کشور صورت بگیرد.
منبع:

1399/12/20
11:33:48
0.0 / 5
520
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , جامعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پلات