رئیس اتحادیه املاك:

در بازار مسكن خبری از گرانی نیست

در بازار مسكن خبری از گرانی نیست

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: بعضی سازندگان ایرانی که حاضر نشدند وارد پروژه مسکن ملی شوند و شرکتهای ترکیه ای با قیمتهای ارزانتر جای آنها را گرفتند، بازار مسکن را ملتهب جلوه می دهند، مراکز آماری هم مرتبا از رشد قیمتها گزارش می دهند ولی ما از کف بازار اعلام می نماییم که قیمتها کاهش یافته و در اسفندماه هم بازار آرام است.


مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: مشاهدات ما و خیلی از مردم از کف بازار مسکن نشان داده است که نرخها از آبان ماه روند نزولی داشته و معاملات کساد شده است. ولی بانک مرکزی اعلام می کند که قیمتها در تهران طی بهمن ماه ۳.۷ درصد افزایش یافته است. خودشان هم خبر دادند که معاملات نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد افت نشان داده است. وقتی مسکن خریدار ندارد اعلام رشد قیمت به چه مفهوم است.
وی ادامه داد: مرکز آمار و بانک مرکزی باید از ایجاد تنش در بازار مسکن بپرهیزند. رسانه ها گاها با ارائه گزارشهای میدانی تلاش می کنند قیمتها پایین بیاید اما ظاهرا برخی افراد دلشان نمی خواهد مردم خانه دار شوند. بانکها تعداد قابل توجهی املاک خالی در اختیار دارند که طبیعی است از کاهش قیمتها خوشحال نباشند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک، برخی سازندگان را هم عامل گرانی مسکن دانست و اظهار داشت: بعضی انبوه سازان، بخر و بفروشها و بساز و بفروشها که در بازار مسکن منفعت دارند تلاش می کنند به شکل مصنوعی، نرخها را افزایشی جلوه دهند. به نظر من آمار بانک مرکزی و مرکز آمار باید راستی آزمایی شود و پلیس امنیت با عوامل رشد قیمت برخورد کند.
خسروی با اشاره به اینکه برخی انبوه سازان داخلی به علت توقعات بالا حاضر نشدند با مسکن ملی همکاری کنند تصریح کرد: در زمان اجرای پروژه مسکن مهر هم سازندگان داخلی حاضر نشدند با نرخ متری ۳۵۰ تا ۶۰۰ هزار تومان کار کنند. در آن زمان بنده و آقای نیکزاد وزیر وقت مسکن به ترکیه رفتیم و با شرکت کوزو قرارداد بستیم که حاضر بود با قیمت پایین تر از سازندگان داخلی، مسکن مهر را اجرا نماید که الان هم کارنامه بهتری نسبت به بعضی انبوه سازان ایرانی ارائه داده است.
وی تصریح کرد: بر خی سازندگان حاشیه سود بالایی را برای خود تعریف می کنند در حالیکه باید منافع مردم را هم در نظر بگیرند. همه ارکان دولتی و بخش خصوصی باید تلاش کنند که مسکن ملی با قیمت مناسب به دست متقاضیان برسد.
رئیساتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن در اسفندماه اظهار داشت: معاملات کساد است و قیمتها که از آبان ماه ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین آمده بود در اسفندماه هم مقداری کاهش نشان داده است. در واقع از حدود سه ماه قبل عرضه به صورت قابل ملاحظه ای بالا رفته وتقاضا کاهش یافته است. خریداران در چانه زنی، دست بالا را دارند و فرصت مناسبی برای متقاضیان مصرفی فراهم گشته است.1399/12/23
12:17:54
0.0 / 5
926
تگهای خبر: بازار مسكن , پروژه , خانه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پلات