مهر خبر می دهد؛

نرخ ساخت مسكن در سال ۱۴۰۰

نرخ ساخت مسكن در سال ۱۴۰۰

به گزارش پلات سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور هزینه ساخت و ساز در سال ۱۴۰۰ را به سازمان های نظام مهندسی استان ها ابلاغ نمود.به گزارش پلات به نقل از مهر، احمد خرم رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور هزینه ساخت و ساز هر متر مربع زیربنای ساختمان در سال ۱۴۰۰ را به سازمان های نظام مهندسی استان ها ابلاغ نمود.
بر اساس این ابلاغیه، هزینه ساخت هر متر واحد مسکونی یا غیر آن در سرتاسر کشور برای سالجاری (۱۴۰۰) به شرح زیر است:
ساختمان های یک و دو طبقه: متری ۲ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۱۰۰ تومان
ساختمان های ۳ تا ۵ طبقه: متری ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان
ساختمان های ۶ و ۷ طبقه: متری ۳ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۴۰۰ تومان
ساختمان های ۸ تا ۱۰ طبقه: متری ۳ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۱۰۰ تومان
ساختمان های ۱۳ تا ۱۵ طبقه: متری ۴ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان
ساختمان های ۱۶ طبقه و بالاتر: متری ۴ میلیون و ۶۶۴ هزار و ۴۰۰ تومان
بر اساس بخشنامه احمد خرم، رؤسای سازمان های نظام مهندسی ساختمان در استان ها می توانند با عنایت به کیفیت ساخت و ساز، درخواست افزایش یا کاهش تا ۲۵ درصدی تعرفه های اعلامی را در سازمان های استانی بررسی و نتیجه را به متقاضیان اعلام کنند.
همچنین هزینه های طراحی و دستمزد مهندسان ناظر در رشته های عمران، معماری، برق و تأسیسات به هزینه های مذکور افزوده می شود.
خاطرنشان می شود شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان هزینه های ساخت و ساز در سال ۱۴۰۰ را ۳۸ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش داده است.
به گزارش پلات به نقل از مهر، پیش از این هم شورای مسکن کشور به ریاست محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، هزینه راه اندازی هر متر مربع واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن را تصویب و بعد از تأیید در سازمان برنامه و بودجه، به دستگاههای مجری این طرح شامل معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شرکت عمران شهرهای جدید، شرکت بازآفرینی شهری، سازمان ملی زمین و مسکن و ادارات کل راه و شهرسازی استان ها ابلاغ نمود. بر طبق این مصوبه، هزینه ساخت واحدهای مسکونی ذیل طرح ملی مسکن با متری ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان راه اندازی می شود. به قول محمود محمودزاده معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورای مسکن کشور، این احتمال وجود دارد که در هنگام تکمیل واحدهای طرح ملی مسکن، هزینه ساخت و ساز تعدیل شده و با نرخ زمان واگذاری به متقاضیان واگذار شود.


منبع:

1400/01/01
12:40:57
5.0 / 5
653
تگهای خبر: دستمزد , شهر , شهرسازی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پلات