معاون وزیر راه ؛

تكمیل قطعه ۲ آزادراه تهران-شمال طی سال جاری

تكمیل قطعه ۲ آزادراه تهران-شمال طی سال جاری

به گزارش پلات مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از افتتاح یک باند قطعه ۲ آزادراه تهران-شمال امسال اطلاع داد.خیرالله خادمی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره برنامه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور امسال عنوان کرد: با عنایت به این که سال گذشته، به سال «جهش تولید» نامگذاری شد و لازم بود در بخش زیرساخت های حمل و نقلی، اقدامات متفاوت تری نسبت به سالهای پیش از آن انجام دهیم، ازاین رو تصمیم گرفتیم پروژه هایی که امکان بهره برداری زودهنگام تری نسبت به سایر پروژه های عمرانی را داشتند، در اولویت قرار دهیم.
وی افزود: از این رو پارسال اولویت بندی پروژه های عمرانی، نهایی و در سه بخش آزادراهی، بزرگراهی و ریلی تقسیم شد.
جزئیات پروژه های زیرساختی حمل و نقلی اولویت دار
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور خاطرنشان کرد: سال قبل هزار و ۵۳۰ کیلومتر مسیر ریلی جدید در چارچوب ۸ پروژه در اولویت قرار دادیم تا در خلال سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰ تکمیل و به بهره برداری برسانیم.
خادمی در مورد پروژه های آزادراهی سال قبل هم خاطرنشان کرد: هزار و ۲۰۰ کیلومتر پروژه آزادراهی در دست اجرا بود که ۶۶۰ کیلومتر آن در اولویت راه اندازی قرار گرفت. این ۶۶۰ کیلومتر طی سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد که توسعه بزرگی در بخش آزادراهی به دنبال خواهد داشت.
وی درباره پروژه های بزرگراهی اظهار داشت: ۷ هزار و ۸۰۰ کیلومتر پروژه بزرگراهی در دست اجرا بود که حدود ۲ هزار کیلومتر آن، اولویت ساخت را به خود اختصاص داد و بخشی از آن طی سالجاری به بهره برداری می رسد.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در مورد مبنای اولویت بندی پروژه های زیرساختی حمل و نقلی عنوان کرد: مبنای ما این بود که اولاً پروژه های مذکور بتوانند توسعه بیشتری در حمل و نقل جاده ای کشور داشته باشند. همینطور پروژه هایی که پیشرفت فیزیکی بالاتری داشتند، در اولویت ساخت قرار گرفتند. سومین مبنای اولویت بندی این پروژه ها، اهمیت به توسعه مناطق کم برخوردارتر بود تا نقاط محروم از رشد بیشتری برخوردار شوند.
خادمی خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه ها در حالی بود که کشور درگیر مبحث کرونا و خیلی از کارها متوقف شده بود. ما هم در شرکت ساخت، با کندی پیشرفت پروژه ها مواجه شدیم. همینطور محدودیت شدید منابع مالی و جنگ اقتصادی که در کشور حاکم بود، سبب شد تا سال خاصی در بخش عمرانی ایجاد شود.
وی یکی دیگر از مشکلات اجرای طرح های عمرانی پارسال را تورم حاکم بر اقتصاد کشور در سال قبل عنوان و اظهار نمود: این تورم ممکن بود برنامه های اجرایی شرکت ساخت را گرفتار چالش کند اما علیرغم همه این مشکلات و محدودیت ها، سال ۹۹ پروژه های عمرانی با پیشرفت بالای ۸۰ درصد به پایان رسید.
ثبت رکورد توسعه هزار کیلومتری شبکه ریلی طی دو سال
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور درباره پروژه های ریلی اظهار داشت: یک پروژه در سال ۹۹ و دو پروژه در بهار سال جاری به بهره برداری می رسد و تا آخر ۱۴۰۰ هم حدود هزار کیلومتر شبکه ریلی توسعه می یابد.
خادمی، متوسط سالانه ساخت ریل در سالهای گذشته را ۱۵۰ کیلومتر دانست و اضافه کرد: اگر بتوانیم ظرف دو سال حدود هزار کیلومتر خط ریلی به بهره برداری برسانیم، یک رکورد بسیار بزرگ و جدید در بخش صنعت زیرساخت ریلی به ثبت می رسد.
آزادراه غدیر؛ بزرگترین پروژه آزادراهی سال های اخیر
وی درباره پروژه های آزادراهی اظهار داشت: از ۶۶۰ کیلومتر برنامه ریزی شده، تا امروز ۲۲۱ کیلومتر را به بهره برداری رسانده ایم؛ یکی آزادراه بسیار مهم غدیر بود که در جنوب استان های البرز و تهران راه اندازی شد و دیگری آزادراه کنارگذر شرق اصفهان بود؛ تلاش ما این است که مابقی ۷ پروژه آزادراهی باقی مانده طی سالجاری به بهره برداری برسد.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، متوسط سالانه ساخت آزادراه در کشور طی سالهای گذشته را ۸۰ کیلومتر معرفی و اظهار نمود: رکورد جدید شرکت ساخت، راه اندازی ۶۰۰ کیلومتر آزادراه ظرف دو سال است که یک اقدام بسیار بزرگ به حساب می آید.
خادمی در مورد پروژه های بزرگراهی خاطرنشان کرد: از ۲ هزار کیلومتر بزرگراه برنامه ریزی شده برای ساخت، توانستیم ۹۰۰ کیلومتر را در سال ۹۹ تکمیل نماییم.
سرنوشت قطعه ۲ آزادراه تهران-شمال
وی درباره آزادراه تهران – شمال تصریح کرد: مقرر است طی سالجاری یک باند از قطعه دو آزادراه تهران – شمال راه اندازی شود. این پروژه با پیشرفت خوبی در حال اجراست. ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به همراه هزار دستگاه ماشین آلات راهسازی در این پروژه فعال می باشند.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور افزود: این پروژه به منابع مالی سنگینی نیاز دارد. شرکت ساخت بعنوان نماینده دولت تابحال حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به همراه بنیاد مستضعفان بعنوان سرمایه گذار در این پروژه سرمایه گزاری نموده اند؛ امیدواریم این پروژه طبق برنامه امسال به بهره برداری برسد.
بهره برداری از آزادراه خرم آباد-اراک در بهار ۱۴۰۰
خادمی درباره آزادراه خرم آباد – اراک اظهار داشت: فاز اول این آزادراه در بهار سال جاری بعنوان بخشی از کریدور مرکزی کشور به بهره برداری می رسد؛ این کریدور از تهران تا بندر امام خمینی (ره) ادامه می یابد.
اشتغال ۸۰ هزار نفر در پروژه های عمرانی سراسر کشور
وی به اشتغال ۸۰ هزار نفر در همه پروژه های عمرانی سراسر کشور اشاره نمود و اظهار داشت: این نیروها در بخش های اجرایی، مهندسی و نظارتی مشغول به فعالیت هستند ضمن اینکه سایر پروژه های عمرانی هم فعال می باشند اما سرعت اجرای پروژه های اولویت دار و همینطور میزان تزریق منابع مالی در این پروژه ها بیشتر است، ازاین رو در پروژه های اولویت دار بین ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر اشتغال مستقیم دارند که شامل پروژه های ریلی، آزادراهی و بزرگراهی می شود.
تکمیل پروژه ها، ۱۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در مورد منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل پروژه های عمرانی اظهار داشت: در سه بخش ریلی، بزرگراهی و آزادراهی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم که هم اکنون بخش خصوصی بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان برای پروژه های آزادراهی سرمایه گذاری کرده؛ مابقی را باید از بخش منابع دولتی تأمین نماییم.
خادمی با تاکید بر اینکه همه مصالح مورد نیاز پروژه های عمرانی در داخل تولید می شود، اظهار داشت: هم تجهیزات، هم مصالح و هم خدمات فنی و مهندسی کاملاً بومی هستند.
استفاده از ریلی ملی در همه پروژه های ریلی
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، ریل ملی هم به پروژه های عمرانی بخش ریلی ورود پیدا کرده و امسال در همه پروژه های ریلی از ریل تولید داخل استفاده می نماییم. سال ۹۹ هم در ۵ پروژه اصلی ریلی، از ریل های تولید داخل استفاده شده است و به هیچ عنوان ریل وارداتی نداریم.
صدور خدمات فنی-مهندسی در دستور کار شرکت ساخت
وی درباره صدور خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت: با عنایت به این که توانسته ایم طی سالهای اخیر در بخش نیروی خدمات فنی و مهندسی به خودکفایی برسیم و در همه پروژه های فعال، از مهندسان داخلی استفاده می نماییم، این امکان وجود دارد که در سالهای آتی این خدمات را به سایر کشورها هم صادر نماییم.


منبع:

1400/01/14
13:10:57
5.0 / 5
545
تگهای خبر: پروژه , تورم , تولید , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پلات