مركز پژوهش های مجلس؛

42 درصد تهرانی ها مستأجرند

42 درصد تهرانی ها مستأجرند

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی درباره اجاره داری حرفه ای، راهکار خروج از بازار اجاره نشینی سنتی را راه اندازی سیستم اجاره داری حرفه ای عنوان کرده است.به گزارش پلات به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی در مورد وضعیت بازار اجاره مسکن، نرخ اجاره نشینی در تهران تا آخر سال ۱۳۹۸ را ۴۲ درصد خانوارهای تهرانی عنوان و اعلام نموده است: طی سال ۹۹ و با عنایت به وضعیت اقتصادی کشور، این آمار اساسا افزایش داشته است.
این گزارش، یکی دیگر از معضلات بازار اجاره مسکن را افزایش مهاجرت خانوارهای مستأجر به حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیر رسمی می داند و اضافه می کند: راهکار ساماندهی بازار اجاره مسکن و پشتیبانی از خانوارهای مستأجر، راه اندازی سیستم اجاره داری حرفه ای است.
برخی مزایای راه اندازی اجاره داری حرفه ای
پژوهش یاد شده می افزاید: استفاده از نظارت و راهکارهای کنترلی بازار مسکن در اداره اجاره داری حرفه ای، می تواند تولید و ساخت واحدهای مسکونی استیجاری را به صرفه کند؛ ضمن اینکه همزمان منافع و سود سرمایه گذار برای تولید مسکن استیجاری را هم تأمین کند.
کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس، از دیگر مزایای ساماندهی بازار اجاره مسکن با راهکار اجاره داری حرفه ای را پیشگیری از تعیین اجاره بهای سلیقه ای، ایجاد شفافیت در بازار اجاره، افزایش کنترل شده سالانه اجاره بها، تنظیم قراردادهای اجاره، عرضه خدمات تعمیر و نگهداری واحدهای استیجاری و… عنوان و اعلام نموده اند: نظام اجاره داری حرفه ای می تواند بستری برای ساماندهی بازار خرید و فروش مسکن هم باشد.
گزارش مذکور، همینطور راه اندازی این سیستم را روشی برای پیشگیری از ایجاد بی نظمی ها و صدور احکام تخلیه برای مستأجران دانسته است.
دولت اقدامی برای اجاره داری حرفه ای نکرده است
در این پژوهش با بیان اینکه، بر مبنای قوانین مختلف موجود ازجمله قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۱۳۸۷، آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن و طرح جامع مسکن و به رغم تکالیفی که برای دولت در دوره های مختلف به منظور تأمین، عرضه و پشتیبانی از مسکن استیجاری در نظر گرفته شده، آورده: با این وجود تا کنون اقدام خاصی در این حوزه صورت نگرفته است.


منبع:

1400/01/24
20:51:55
5.0 / 5
611
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پلات