آغاز ساخت اولین پروژه مسكن كارگری در شهركهای صنعتی

كارگران دارای بیمه در اولویت ساخت مسكن كارگری

كارگران دارای بیمه در اولویت ساخت مسكن كارگری

طبق پیشبینی ها مقرر است ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ارزانقیمت در جوار شهرکها و نواحی صنعتی کشور برای کارگران ساخته شود و کارگرانی که زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند در اولویت قرار دارند.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، با وجود آنکه کارگران یکی از محروم ترین و صدمه پذیرترین قشر جامعه به شمار می روند و بعنوان بدنه اصلی تولید نقش موثری در توسعه اقتصاد کشور دارند اما بخش اعظمی از هزینه های سبد معیشت آنها را هزینه های مسکن و اجاره بها شامل می شود و ازاین رو مسکن یکی از دغدغه های اساسی آنها به حساب می آید.

در حال حاضر یکی از اشکالات کارگران رفت و آمد از شهرک ها و نواحی صنعتی به محل سکونت است که برای کمک به حل این مشکل و خانه دار شدن آنها، طرح راه اندازی مسکن کارگری در دستور کار قرار گرفت و بر همین مبنا تفاهمنامه ای میان اتاق تعاون ایران و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید که به باعث آن، راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در جوار شهرکهای صنعتی با مشارکت تعاونی های مسکن آغاز شود.

آنطور که رئیس اتاق تعاون ایران می گوید: ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ارزانقیمت در جوار شهرک ها و نواحی صنعتی برای کارگران برنامه ریزی شده و مراحل اولیه ثبت نام در استان ها در دست اقدام است.

بهمن عبدالهی می گوید: مقرر است در فاز نخست برای آن دسته از کارگرانی که دارای بیمه تأمین اجتماعی هستند، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود و این طرح قابلیت افزایش تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را دارد.

وی با اشاره به اینکه استان های مختلف باید اسامی متقاضیان فاقد مسکن را در سامانه مربوطه ثبت کنند، می افزاید: تابحال ۲۲ استان کشور برای تأمین زمین ارزان یا مجانی و راه اندازی مسکن کارگری اعلام آمادگی و ۸۵ هزار نفر متقاضی ثبت نام کرده اند.به گفته عبدالهی، سال قبل برای این طرح ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته و مقرر شد باقیمانده توسط متقاضی تامین گردد و در قانون بودجه سالجاری این مبلغ به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

آمارها نشان داده است که در شهرکهای صنعتی دستکم بین ۷۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار نفر مشغول کار هستند و به علت مشکلاتی که در بحث رفت و آمد و پیمودن مسافت طولانی تا محل کار دارند، تأمین مسکن ارزان برای آنها امری ضروریست.

بر همین اساس خیلی از کارشناسان و فعالان حوزه کار، ساخت مسکن کارگری در شهرکهای صنعتی را اقدامی راهگشا در جهت رفع دغدغه کارگران و خانه دار شدن آنها می دانند.

به گزارش پلات به نقل از ایسنا، عملیات اجرایی نخستین پروژه مسکن کارگری طی روزهای آینده در شهرک های صنعتی حومه تهران، البرز، قزوین و زنجان آغاز خواهد شد.

منبع:

1400/01/25
21:40:04
5.0 / 5
568
تگهای خبر: پروژه , تولید , ثبت نام , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
پلات