رئیس انجمن مدیریت پروژه ایران:

دیدگاه مردم خودشان خانه بسازند سبب بحران در بازار مسكن شد

دیدگاه مردم خودشان خانه بسازند سبب بحران در بازار مسكن شد

به گزارش پلات رئیس انجمن مدیریت پروژه ایران اظهار داشت: متاسفانه ۸ سال با دیدگاهی که دولت نباید در مسکن دخالت کند و مردم خودشان خانه بسازند مواجه بودیم که به بحران کمبود مسکن منجر گردید.به گزارش پلات به نقل از مهر، سعید محمد رئیس انجمن مدیریت پروژه ایران عصر امروز در مراسم امضای تفاهمنامه همکاریهای آموزشی و پژوهشی این انجمن با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه من عضو این سازمان هستم و درددل مهندسان را می شنوم اظهار داشت: دغدغه مهندسان بحث تعرفه هاست و نظام مهندسی باید در حالیکه یک NGO بوده و به صورت مستقل اداره شود بعضاً با دخالت هایی از جانب دولت مواجه می باشد.
محمد خاطرنشان کرد: ما در تلاشیم رشته های نقشه برداری، راه سازی و مدیریت پروژه را به رشته های نظام مهندسی اضافه نماییم. نامه درخواست آنرا هم به وزارت راه و شهرسازی ارسال کرده ام و باوجود پیگیری ها پاسخی دریافت نکرده ام.
وی افزود: متأسفانه به مهندسان ذی صلاح در شهرداری ها و دیگر دستگاههای ذی ربط نامهربانی هایی می شود و بعضاً پروانه ساختمانی و آخر کار بدون داشتن مجری ذی صلاح صادر گردیده است.
رئیس انجمن مدیریت پروژه ایران ضمن اشاره به اهمیت کسب علم مدیریت پروژه از جانب مهندسان اظهار داشت: متأسفانه در ۸ سال قبل از ساخت و ساز مسکونی غفلت شده است چیزی که جزو تعهدات دولت ها و در قانون اساسی آمده است.
محمد اضافه کرد: در دولت در این سال ها با این دیدگاه مواجه شدیم که دولت چه کاری به مسکن مردم دارد و مردم خودشان بروند خانه بسازند این دیدگاه سبب شد ساخت مسکن به شدت کاهش پیدا کند و امروز بحران جدی مسکن داریم.
وی خاطرنشان کرد: دولت مسئول تأمین مسکن مردم است و امروز زوایای این بحران کمبود مسکن را مردم بیشتر می بینند.
محمد اظهار داشت: قبلاً مردم سی سال کار می کردند تا خانه بخرند اما هم اکنون باید ۳۰ سال کار کنند تا بتوانند مسکن اجاره کنند.
وی به مشکل حاشیه نشینی و زندگی ۱۹ میلیون نفر در حاشیه شهرها در بدترین شرایط شهری و بهداشتی اشاره و اظهار نمود: در سال ۹۲، ۵۰ میلیون متر مربع پروانه ساختمانی صادر شد اما پارسال ۱۰ میلیون متر مربع پروانه صادر شده بود آمارها نشان داده است امروزه کشور به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز دارد که بخشی از آن با قوانین مالیاتی از محل خانه های خالی تأمین می شود.
رئیس انجمن مدیریت پروژه ایران ضمن اشاره به اهمیت نظم دهی به حوزه مشاوران املاک و خرید و فروش مسکن اظهار داشت: اینکه یک نفر چند هزار واحد مسکونی داشته باشد و پول خویش را در واحدهای خالی سرمایه گذاری کند تا ارزش آن حفظ شود سبب شده مسکن از کالای مصرفی به کالای سرمایه ای تبدیل گردد.
وی در مورد روش های افزایش ساخت و ساز اظهار داشت: باید انبوه سازان حمایت شوند تا ساخت مسکن افزایش یابد همینطور مشوق های مالیاتی به سازندگان عرضه شود و در مورد دریافت پروانه هم خدمات خوبی به آنها عرضه شود.


منبع:

1400/02/20
23:34:14
5.0 / 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پلات