گزارش پلات؛

كرونا با صنعت هوایی ایران در سال ۹۹ چه كرد؟

كرونا با صنعت هوایی ایران در سال ۹۹ چه كرد؟

پلات: برمبنای آمار منتشره از طرف گمرک ایران، در سال قبل 16.4 میلیون نفر از سفر به ایران به سبب شیوع ویروس کرونا منصرف شدند.به گزارش پلات به نقل از مهر، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرک ایران در گزارشی درباره تردد ورود و خروج های مسافری از مرزهای زمینی، دریایی، ریلی و هوایی کشور در ۱۲ ماهه ۱۳۹۹ با اعلان اینکه به سبب شیوع ویروس کرونا در سال قبل صنایعی مانند گردشگری و حمل و نقل به مرز ورشکستگی کشیده شده اند، اعلام نمود: از شروع تا آخر سال ۱۳۹۹ به سبب محدودیت های مقطعی بسیار ناشی از شیوع ویروس کرونا و توقف چندین ماهه مرزهای مختلف کشور شاهد کاهش چشم گیر ورود و خروج مسافر به کشور بوده ایم.
بر اساس اعلام این دفتر، در ۱۲ ماهه سال قبل ۴ میلیون و ۳۴۳ هزار و ۱۶۳ مسافر از مرزهای ۴ گانه زمینی، دریایی، ریلی و هوایی وارد کشور شده اند که از این تعداد مسافر ورودی، ۳ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۴۶۴ مسافر ورودی ایرانی و ۵۱۲ هزار و ۶۹۹ مسافر ورودی، خارجی بوده اند.
چند نفر به ایران آمدند یا خارج شدند؟
دفتر آمار گمرک ایران می افزاید: در مدت زمانی مذکور، ۴ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۱۸۳ نفر بعنوان مسافر خروجی از کشور خارج شده اند.
بنا بر این گزارش، تردد مسافری طی سال ۱۳۹۹ نسبت به زمان مشابه سال پیش از آن (۱۲ ماهه ۱۳۹۸) با کاهش ۷۹.۱ درصدی در تعداد مسافران ورودی و کاهش ۷۸.۸ درصدی در تعداد مسافران خارجی روبرو بوده است.
دفتر آمار گمرک ایران علت اصلی کاهش حدوداً ۸۰ درصدی ورود و خروج مسافر از مرزهای ۴ گانه ایران در سال قبل را مسدود بودن مرزها، لغو سفرهای تفریحی – سیاحتی- زیارتی- مذهبی- کاری، عدم پذیرش مسافران ورودی از طرف کشورهای مقصد، شرایط سختگیرانه ورود مسافر، قرنطینه های الزامی و … به سبب مخاطرات ناشی از ویروس کرونا عنوان کرده است.
چند نفر به ایران نیامدند یا از ایران نرفتند؟
شایان ذکر است کاهش ۸۰ درصدی تردد مسافری، کاهشی در حدود ۱۶ میلیون و ۴۰۴ هزار مسافر ورودی و ۱۵ میلیون و ۷۶۲ هزار مسافر خروجی را نسبت به سال ۹۸ در پی داشته است.
ترمینال پروازهای خارجی کدام فرودگاه ها خاک خورد؟
همچنین فرودگاه های ساری، کرمانشاه، زاهدان، اهواز، یزد، کرمان و رشت که پروازهای خارجی آنها فقط به مقاصد حج یا عتبات عالیات صورت می گرفت به سبب توقف پذیرش زائر از طرف عربستان و عراق به سبب شیوع ویروس کرونا با میزان تردد مسافرین خارجی صفر درصد در سال قبل فعالیت داشته اند.
کرونا چه بر سر فرودگاه امام آورد؟
در این گزارش درباب پرترددترین فرودگاه بین المللی کشور که فرودگاه امام خمینی (ره) است، نیز از کاهش قابل توجه ۸۷ درصدی تردد مسافران ورودی و خروجی آگاهی داده و آورده است: تعداد مسافران ورودی ثبت شده در گمرک فرودگاه امام خمینی در ۱۲ ماهه سال قبل ۴۲۸ هزار و ۱۰۸ نفر و تعداد مسافران خروجی ثبت شده در این گمرک ۴۵۴ هزار و ۱۲۰ نفر بوده است.
دفتر آمار گمرک ایران عمده پروازهای خارجی گردشگری انجام شده از فرودگاه امام خمینی (ر ه) در سالهای قبل را پرواز به مقصد ترکیه عنوان کرده و می گوید به سبب توقف پروازهای ترکیه و دوبی در بخش مهمی از ۱۲ ماهه ۹۹، تعداد پروازهای گردشگری نیز با کاهش شدید روبه رو شده است.
هم دستی کرونا و افزایش نرخ ارز مقابل صنعت هوانوردی و گردشگری ایران
گمرک ایران علاوه بر شرایط ناشی از انتشار ویروس کرونا، شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، افزایش شدید نرخ برابری ارزهای خارجی در مقابل پول رسمی کشورمان را هم از دیگر دلیلهای کاهش تردد مسافری از مرزهای کشور برشمردند. پس مقاصد گردشگری داخلی در سال قبل با مقاصد گردشگری ترکیه و دوبی تغییر یافته بود.
کیش و قشم جای خالی ترکیه و دوبی را پُر کردند
فرودگاه های کیش و قشم بیشترین تردد مسافری را در سال ۹۹ به خود اختصاص داده بودند که عمدتا در فصل پایانی سال قبل صورت گرفته است. بر این اساس بیش از ۲ میلیون مسافر ورودی در فرودگاه قشم و یک میلیون و ۹۴۳ هزار مسافر خروجی ثبت گردید اما نسبت به سال ۹۸ دو شاخص مذکور به ترتیب کاهش ۳۸ و ۳۹ درصدی را تجربه کرده است.
فرودگاه کیش نیز سال قبل ورود یک میلیون و ۳۳۷ هزار مسافر و خروج یک میلیون و ۲۹۱ هزار مسافر را به ثبت رساند که به ترتیب نسبت به زمان مشابه سال پیش از آن (۱۳۹۹) کاهش ۲۶ و ۲۸ درصدی را نشان میدهد.
سوق دهی ۶ میلیون مسافر فرودگاه امام به سمت فرودگاه های کیش و قشم
برآورد می شود مقاصد گردشگری کیش و قشم بیش از ۶ میلیون از مسافران فرودگاه امام خمینی (ره) شامل ورودی و خروجی و همین طور ایرانی و خارجی را به سمت خود سوق داده باشد.


منبع:

1400/03/02
13:21:39
5.0 / 5
191
تگهای خبر: حمل و نقل , سفر , فرودگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پلات