اخطار استخراج مخفیانه رمز ارز در كارخانه ها!

اخطار استخراج مخفیانه رمز ارز در كارخانه ها!

به گزارش پلات یک کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه وزارت نیرو کارخانه ها و مناطقی را که به استخراج رمز ارز مشغولند شناسایی می کند، نسبت به تعطیلی کارخانه ها و استخراج مخفیانه رمز ارز در سوله های بلااستفاده اخطار داد و از دولت و مجلس خواست تا برای پیشگیری از ضرر و زیان قطعی برق بر اشتغال و تولید و مراکز درمانی، اقدام قاطع و قانونی صورت دهند.حمید نجف در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به اثرات استخراج رمز ارز بر بخشهای تولیدی و درمانی کشور اظهار نمود: قطعی مکرر برق ناشی از استخراج رمز ارز اثرات نامطلوبی بر بخشهای تولیدی کشور بخصوص مراکز درمانی می گذارد. این کار دو خاصیت بد دارد؛ اول این که ایجاد اشتغال را صفر می کند و دوم اگر کارخانه ای به این کار وارد شود و عادت کند، دیگر احتیاج به کارگر ندارد و کارخانه های دیگر هم از این رویه تبعیت می کنند و صددرصد به زیان اشتغال و تولید داخلی است.

وی اضافه کرد: خیلی از کارخانه ها ناچارند شبانه روز تولید کنند اما به علت اینکه چند کارخانه کناری آنها به کار استخراج رمز ارز مشغولند، بیشتر از چهار تا پنج ساعت برق ندارند و به جهت اینکه چرخ آنها از گردش نیفتد، دستگاههای اصلی خویش را از کار انداخته و تولید را متوقف کرده اند؛ در حالیکه یک عده با این کار به دنبال درآمد خود هستند و به سادگی از برق مجانی استفاده می نمایند.

این کارشناس حوزه کار، توجه به تولید را در بحث استخراج رمز ارز در اولویت دانست و اظهار داشت: برخی کالاها هستند که کمبود آنها در بازار به زیان مصرف کننده تمام می شود چون بلافاصله با هرنوع وقفه در کار تولید امکان دارد قیمت آن در بازار افزایش یابد و به زیان مردم و مصرف کنندگان تمام شود.

وی با اخطار نسبت به ورود شهرکهای صنعتی به این جریان، افزود: بعضی از شهرکهای صنعتی، سوله های بلا استفاده خویش را در اختیار ماینرکاران گذاشته اند تا رمز ارز استخراج کنند. متاسفانه یک سری از شرکتها و کارخانه های تولیدی در مناطقی که مصرف برق محدودیت دارد و شاید به کل خانوار منطقه هم برق نرسِد، به صورت زیرپوستی و مخفیانه وارد این کار شده اند. برخی کارخانه ها در شهرکها و مناطق صنعتی که قطب صنعت کشور به شمار می روند - مثل البرز و قزوین - بخشهایی از ظرفیت خویش را به این منظور اختصاص داده اند و با این کار کارخانه های اطراف و حتی منازل را گرفتار مشکل کرده اند و عملا باعث زیان اشتغال و تولید کشور شده اند.

این کارشناس حوزه کار در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت نیرو قادر به شناسایی این شرکتها و کارخانه ها نیست؟ اظهار نمود: وزارت نیرو می تواند آنها را به سادگی شناسایی کند و مشمول پیگرد قانونی قرار دهد. همین حالا فهرست کارخانه ها و شرکتها و مناطقی که به این کار مشغول شده اند - حتی خانه هایی که درحال استخراج رمز ارز هستند - در اختیار وزارت نیرو است و بدین منظور تعرفه برق برای آنها در ساعاتی از روز دوبرابر و بیشتر محاسبه و برق آنها قطع می شود تا فشار مصرف برق به وسایل و دستگاهها صدمه نرساند و مراکز درمانی به لحاظ اکسیژن مصرفی بیماران گرفتار مشکل نشوند.

وی با تکیه بر ساماندهی و ضابطه مندی استخراج رمز ارز در کشور تصریح کرد: دستگاههای متولی می توانند پیشنهاد دهند در بعضی ساعات روز که مصرف برق پایین است یا پیک مصرف کاسته می شود، استخراج رمز ارز صورت گیرد و به سادگی به کارخانه های تولیدی مجوز ندهند که سوله های خویش را از حالت تولید و اشتغال درآورند و به سمت رمز ارز بروند چون امکان دارد برخی کارخانه ها از نبود قانون و نظارت در این حوزه سو استفاده کنند و خویش را زیانده نشان دهند و با اخراج و تعدیل کارگران و نیروهای کار به استخراج رمز ارز مشغول شوند.

نجف اضافه کرد: خوشبختانه دستورالعملی که دولت به تازگی صادر کرد سبب شد تا کمتر قطعی برق را شاهد باشیم. به باعث این دستورالعمل تا آخر شهریور ماه ماینرکاران نباید به استخراج رمز ارز مشغول شوند تا گرفتاری ها و مشکلاتی همچون قطعی گسترده برق به وجود نیاید. هنوز فصل تابستان آغاز نشده و بمحض آنکه در زمان اوج مصرف قرار بگیریم این مسئله می تواند تأثیر خویش را بر روی برق خانگی و صنعتی بگذارد بنابراین مبحث عدم قطع برق با اولویت مراکز درمانی و بخشهای تولیدی باید مورد توجه قرار گیرد.

این کارشناس حوزه کار در انتها درباره لایحه ساماندهی استخراج رمز ارز اظهار داشت: متاسفانه به علت گرفتاری هایی که تولیدکنندگان در بحث مالیات و عوارض دارند وقتی تولیدات آنها بازار مناسبی ندارد بهترین راه را در استخراج رمز ارز می بییند؛ این کار قوانین شناخته شده ای ندارد و اگر دولت در مورد لایحه ساماندهی آن اهمال کرده مجلس می تواند از راه یکی از کمیسیون های خود به آن ورود کند و طرح مربوطه را به صحن علنی مجلس عرضه نماید بنابراین انتظار داریم دولت و مجل هرچه سریع تر جلوی صدمه ها و نتایج ناشی از این مسئله را بگیرند تا بیشتر از این استخراج رمز ارز دامن تولیدکنندگان، کارگران، مجموعه های تولیدی و مراکز درمانی را نگیرد.
1400/03/14
13:01:22
5.0 / 5
310
تگهای خبر: تولید , خانه , شهر , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پلات