نگاهی به اظهارات نامزدهای انتخابات- ۶

ساخت سالانه یك میلیون واحد مسكونی امكان پذیر است؟

ساخت سالانه یك میلیون واحد مسكونی امكان پذیر است؟

پلات: در حالی حدودا همه کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی تاکید دارند، که تا قبل از این دو سند بالادستی که ساخت این تعداد واحد را راه حل می داند، اجرا نشده بود.به گزارش پلات به نقل از مهر، بر مبنای طرح جامع مسکن که در دوره وزارت عباس آخوندی در راه و شهرسازی به تصویب رسید و بعنوان سند بالادستی مورد استفاده قرار گرفت، با عنایت به شرایط جمعیتی کشور، نیازمند ساخت سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی هستیم.
طرح جامع مسکن: سالی ۹۰۰ هزار واحد نیاز داریم
بر اساس طرح جامع مسکن، کشورمان با عنایت به شرایط جمعیتی، نیازمند ساخت سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی است.
از این تعداد، ۲۰۰ هزار واحد مسکونی به مسکن روستایی و ۷۰۰ هزار واحد به مسکن شهری اختصاص دارد.
ساخت سالانه ۲۲۰ هزار واحدمسکونی در سال های ۹۲ تا ۹۸
این در حالی است که بر مبنای اعلام سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور، در فاصله سالهای ۹۲ تا ۹۸ به صورت متوسط سالانه ۳۰۰ هزار پروانه ساختمانی صادر گردیده است. البته همه پروانه های ساختمانی، منجر به ساخت و ساز نمی گردد و تعداد ساخت و سازها معمولا کمتر از تعداد پروانه های صادره است.
پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی سال قبل اعلام نمود تنها ۷۵ درصد پروانه های ساختمانی صادر شده منجر به ساخت و ساز می شود.
آخوندی طرح جامع مسکن را عمل نکرد
عمل نکردن وزیر سابق راه و شهرسازی به مصوبه ای که در دوره وزارت خود وی و با عنوان طرح جامع مسکن ملاک عمل باید قرار داده می شد، به کاهش شدید تولید مسکن و سپس انباشت تقاضای مسکن و نهایتاً افزایش شدید قیمت آن در سه سال گذشته منجر گردید.
طرح اقدام ملی مسکن؛ برای جبران ۶ سال رکود ساخت و ساز
این اختلاف فاحش میزان مسکن ساخته شده با رقمی که می بایست تولید می شد (سالی ۴۰۰ هزار واحد مسکن شهری) سبب راه اندازی طرحی با نام اقدام ملی مسکن از جانب محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی شد که علیرغم گذشت ۲ سال از آغاز اجرای این طرح، تا کنون همین هدف گذاریِ سالانه ۴۰۰ هزار واحد هم به نتیجه نرسیده است.
قانون جهش تولید مسکن؛ سند بالادستی اجبار دولت به ساخت سالانه یک میلیون واحد
دومین سند بالادستی که مقرر است بعنوان هدف گذاری ساخت و ساز با عنوان سالی یک میلیون واحد مسکونی در دستور کار قرار گیرد، طرحی با عنوان جهش تولید مسکن می باشد که از اواخر فروردین ماه سال جاری در دستور کار بررسی نمایندگان قرار گرفت و به تصویب نمایندگان رسید
در این طرح، ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی روستایی و شهری مورد تاکید قرار گرفته است.
دستگاه های دولتی باید اراضی خویش را مجانی به ساخت مسکن بدهند
بر اساس ماده ۹ این طرح، سازمان جنگلها و مراتع مکلف به اختصاص اراضی ملی مورد نیاز برای شهرک سازی شد و همینطور نمایندگان با تصویب ماده ۱۰ این طرح، دستگاههای دولتی را مکلف به واگذاری مجانی اراضی در اختیار، برای تولید مسکن کردند.
بنابراین ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، چیزی نیست که دور از دسترس باشد و همه بخش های مطالعاتی و پژوهشی آن در دستگاههای مخالف همچون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی و مرکز پژوهش های مجلس نهایی و تأیید شده است.
انبوه ساز: ساخت مسکن خیلی از صنایع را از رکود خارج می کند
سید مجید نیک نژاد عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: بخش ساخت و ساز مسکن، پیشران اقتصادی کشور است و اگر این بخش راه بیفتد، خیلی از صنایع و مشاغل هم به دنبال آن از رکود خارج می شوند.
وی اضافه کرد: البته باید در نظر داشت که ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، پس از کنترل رشد فزاینده نقدینگی و همینطور کنترل تورم عمومی کالاها آغاز شود؛ چون در غیر این صورت قیمت تمام شده ساخت و ساز، قابل کنترل نیست. تا مشکلات موجود ریشه ای حل نشود، ساخت و ساز هم راه نمی افتد.
این انبوه ساز مسکن با تاکید بر این که باید موانع تولید از سر راه مسکن برداشته شود اظهار داشت: از دیگر مواردی که در نهضت ساخت و ساز باید در نظر گرفته شود، این است که نباید برای اعطای تسهیلات بانکی به ساخت مسکن، از محل پول پر قدرت بانک مرکزی تسهیلات در نظر گرفته شود.


منبع:

1400/03/24
22:51:45
5.0 / 5
300
تگهای خبر: تورم , تولید , سازه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پلات