گزارش پلات؛

جدایی راه از مسکن؟

جدایی راه از مسکن؟

پلات: در حالی طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی امروز در دستور کار مجلس قرار می گیرد که مخالفت هایی با این طرح مطرح می شود اما موافقان می گویند که این تفکیک به سود مسکن خواهد بود.به گزارش پلات به نقل از مهر، یکی از دستور کارهای امروز مجلس، بررسی طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی و ایجاد دو وزارت خانه مستقل راه و ترابری و مسکن و شهرسازی است.
این طرح در جلسه علنی چهارشنبه ۶ مردادماه مجلس شورای اسلامی با اولویت بررسی طرح انتزاع بخش ساختمان و شهرسازی از وزارت راه و شهرسازی و تشکیل «وزارت حمل و نقل» و «وزارت ساختمان، شهرسازی و آمایش سرزمین»، بررسی و اولویت رسیدگی به آن نیز با ۱۲۰ رأی موافق نمایندگان، به تصویب رسید که مقرر است امروز در صحن علنی به این طرح رأی داده شود.
نیکزاد: اگر طرح رأی بیاورد، وزارت راه و شهرسازی تفکیک می شود
علی نیکزاد نایب رییس اول مجلس در نطق ابتدایی امروز خود درباره تفکیک وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: کمیسیون عمران طرحی را پیشنهاد نمود که در صحن هم اعلام وصول شد؛ طبق قانون بخشنامه داخلی مجلس اگر ۵۰ نماینده یک طرحی را که اعلام وصول شده است، امضا کنند مجلس باید همان روز اولویت آنرا رأی گیری کند که در چهارشنبه هفته گذشته رأی گیری شد و اولویت آن هم رأی آورد و در روز یکشنبه (امروز) هم دستور دوم مجلس است که اگر مجلس به آن رأی بدهد جدا شدن وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت راه و ترابری پس از تأیید شورای نگهبان اتفاق می افتد.
عضو کمیسیون عمران: ادغام راه و مسکن سبب شد تا از ساخت سالی یک میلیون مسکن عقب بمانیم
پیش از این نیز علیرضا پاک فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگویی که ۲۹ تیر ماه امسال با خبرنگار مهر درباب طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی داشت، ادغام وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی را اقدامی غلط خواند و اظهار داشته بود: وزارت راه و ترابری یکی از وزارتخانه های مهمست که می تواند در زمینه واردات و صادرات، ارزآوری خوبی را برای کشور داشته باشد اما متأسفانه به سبب این ادغام اشتباه در زمینه مسکن، حمل و نقل و شهرسازی گرفتار مشکلات اساسی هستیم.
پاک فطرت گفت: مشکلات بخش مسکن طی سالهای قبل به شدت بالا رفته و نتوانستیم به اهداف برنامه در ساخت یک میلیون مسکن در سال دست پیدا نماییم و از این اهداف بسیار عقب هستیم.
معاون آخوندی: اجرای دقیق وعده مسکنی حجت الاسلام رئیسی با تفکیک راه و مسکن
سید محسن پورسیدآقایی مدیرعامل اسبق شرکت راه آهن و معاون وزیر سابق راه و شهرسازی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با پشتیبانی از تفکیک وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا تفکیک این وزارتخانه، شوکی به بازار مسکن وارد می کند؟ اظهار داشت: به نظر من این اتفاق نمی افتد؛ به ویژه که دولت سیزدهم در اجرای وعده ساخت مسکن جدی است و انتظار دارد وزارت راه و شهرسازی با تمام قوا و امکانات خود به ساخت مسکن منتقل شود.
وی اضافه کرد: این در حالیست که وزارت خانه بسیار بزرگی مانند راه و شهرسازی که حدود ۲۰ معاون وزیر دارد، از اجرای آن باز می ماند؛ در شورای معاونان این وزارتخانه امکان رسیدگی به طرح های همزمان حمل و نقل و مسکن وجود ندارد.
پورسیدآقایی تصریح کرد: تفکیک این وزارتخانه کار عاقلانه ای است و وزارت تازه تأسیس مسکن می تواند روی موضوع مسکن که اولویت رییس دولت سیزدهم است، متمرکز شود؛ وزارت حمل و نقل هم می تواند به موضوع حمل و نقل کشور سامان دهد که اتفاقاً آن هم موضوع بسیار مهمی است و ۷ درصد تولید ناخالص داخلی به موضوع حمل و نقل اختصاص دارد.
وی اشاره کرد: ممکنست در ماه های نخست تفکیک، کارهای اداری آن کمی طول بکشد؛ اما در بلندمدت به نفع دولت می باشد که دو وزارت مستقل قوی برای دو موضوع مهم داشته باشد.


منبع:

1400/05/17
15:54:08
5.0 / 5
210
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پلات