با تصویب تخفیف ۲۵ درصدی عوارض؛

نوسازی در بافتهای فرسوده تهران کلید خورد

نوسازی در بافتهای فرسوده تهران کلید خورد

به گزارش پلات با تصویب لایحه تشویقی در شورای اسلامی شهر تهران پرداخت عوارض، محرکی برای ایجاد ساخت و ساز و رفع موانع بازآفرینی بافت های فرسوده پایتخت به وجود آمد.


به گزارش پلات به نقل از مهر، لایحه دو فوریتی اصلاحیه مصوبه دریافت مطالبات حوزه شهرسازی شهرداری تهران، به منظور تشویق و تسهیل وصول مطالبات شهرداری تهران امروز بعنوان نخستین لایحه مطرح شده در شورای شهر ششم تهران مورد بررسی قرار گرفت. اقراریان اظهار داشت: باید کمیسیون های درگیر درباره چرایی دو فوریت این لایحه توضیح دهند. و امانی بعنوان موافق عنوان کرد: این لایحه از جانب شهرداری عرضه شده و باید درباره دوفوریت آن توضیح دهد. گلپایگانی معاون شهرسازی درباره علت دو فوریت آن اظهار داشت: به واسطه این که صدور پروانه ساختمانی بازه کوتاهی است و اگر بخواهد به صورت عادی مطرح شود سبب می شود ارباب رجوع بلاتکلیف بمانند و می خواهیم تکلیف نحوه مواجهه با صدور پروانه جدید مشخص شود تا درآمد شهرداری از صدور پروانه به حالت عادی برگردد. وی ادامه داد: معمولا در بازه شهریور مهر و آبان درآمد شهرداری از این محل پایین است و می خواهیم در این بازه زمانی اثرگذاری داشته باشد. چمران ضمن اشاره به این که این روش چندین ساله است و پیش از این قانون مصوب با بهره این مسئله حل می شد اظهار داشت: تصمیم گرفتیم کلیه پرداخت دوساله و خانواده ایثارگران سه ساله پرداخت کنند، اما کسانی که خواستند نقدا بپردازند از تخفیف خوبی برخوردار باشند. و این مسئله می تواند در تأمین درآمدهای شهرداری مؤثر باشد. دوفوریت این لایحه به تصویب رسید. عباسی افزایش عوارض ساختمانی در صدور پروانه را نسبت به سال قبل افزایشی عنوان نمود و اظهار داشت: این افزایش خیلی از متقاضیان را گرفتار مشکل جدی کرده است و شهرداری باید بتواند این بخشنامه را تعدیل کند. وی ادامه داد: اگر دو فوریت مصوب شود به نظرم بسته تشویقی خوبی است و درست است که بخشی از درآمدهای شهرداری را محقق نماییم اما در اصل سبب رونق ساخت و ساز در تهران می شود و شهرداری بخشی از حقوقش صرف نظر می کند تا کلید ساخت و ساز در تهران زده شود. بابایی ضمن اشاره به این که موافق این لایحه است و آنرا محرکی برای ایجاد ساخت و سازهای جدید و رفع موانع بازآفرینی بافت های فرسوده است. وی پیشنهاد کرد: برای پرداخت پس از ۴۵ روز هم تخفیفی قائل شویم تا با جایزه کمتری از این فضا استفاده نماییم. چون ما می خواهیم این پالس را به شهروندان بدهیم که شورا آماده و رونق صنعت ساخت و ساز است. چمران اظهار داشت: در مدت ۴۵ روز بررسی خواهیم داشت و پس از آن تصمیم می گیریم که آیا تخفیفی قائل شویم یا نه. امانی پیشنهاد کرد که مدت ۴۵ روز به دوماه افزایش دهد چون تا زمان ابلاغ زمان می برد و درصد پیشنهادی من ۲۵ درصد است. و این تبصره را هم اضافه نماییم که با عرضه گزارش شهرداری به بررسی عملکرد تصمیمات جدید بگیریم.
اقراریان اظهار داشت: تا زمانیکه این قانون ابلاغ شود حداقل زمان را از دست می دهیم و پیشنهاد ۲ ماهه امانی می تواند کمک نماید. علیرضا زاکانی شهردار تهران اظهار داشت: در ۴ ساله گذشته سابقه تخفیف تا ۲۷ درصد هم داشته ایم و پیشنهاد اولیه معاونت شهرسازی ۲۵ درصد بود و پیشنهاد شد که اگر تخفیف ۳۰ درصد باشد، ترغیب پرداخت نقدی بیشتر شود. وی افزود: اگر این می خواهید پرداخت عوارض ۲ مرحله ای شود همین امروز تصمیم بگیرید چون تزلزل بوجود می آورد و شهرداری متضرر می شود. شهرداری تهران پیشنهاد کرد که اگر تخفیف ۳۰ درصد داشته باشیم ترغیب بیشتری بوجود می آورد اما اگر ۲۵ درصدی خواستیم در مرحله دوم عدد معنادار ۵ درصدی را در نظر بگیرند تا متقاضیان اقبال نشان دهند. صادقی اظهار داشت: گلپایگانی بخشنامه ای را در این ماه داده و تخفیف تا ۲۵ درصدی را برای مناطق قائل شده است و اگر فرض را بر افزایش سالجاری بگیریم این تخفیف ۳۰ تا ۶۵ درصد بوده و این تخفیف برپایه اختیارات شهرداری بوده است؟ اگر این اختیار وجود داشته چرا این لایحه عرضه شده است. سروری با دو مرحله ای کردن کار مخالفت کرد و اظهار داشت: ۲۵ درصد انگیزه ای ایجاد نمی نماید. گلپایگانی درباره ابهامات مطرح شده توضیح داد: در مصوبه عوارض ۱۴۰۰ گفتند سقف افزایش عوارض از ۵۰ درصد بیشتر نشود و ما به جهت اینکه این کل عوارض از سقف عوارض بیشتر نشود، شهر تهرن را به ۴ دهک تقسیم کردیم. و این ۵۰ درصد حداکثر سقف مدنظر بوده است. صادقی اظهار داشت: کف افزایش از ۱۲۰ درصد به بالاست و به خاطر همین کسی پرداخت نمی کند و اگر پیش از این می دانستیم با دوفوریت موافقت نمی کردیم. وقتی معاون شهرسازی می گوید صدور فیش ها اشتباه صادر گردیده است و اگر اشتباه بوده است که دیگر این لایحه معنایی نداشت. چمران اظهار داشت: موجی با افزایش ۱۲۰ درصدی بوجود آمده و اصلاح شده است. کاشانی اظهار داشت: با این مصوبه می خواهیم انگیزه ایجاد نماییم که برای کار اقتصادی اگر مطالبات شهرداری امتیاز خوش حسابی بگذاریم. در نهایت پیشنهاد میزان تخفیف ۲۵ درصد و پیشنهاد زمان ۲ ماه بعد از لازم الاجرا شدن با اکثریت آرا رأی آورد.


منبع:

1400/06/24
15:06:02
5.0 / 5
224
تگهای خبر: سازه , شهر , شهرداری , شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پلات