گزارش پلات؛

یک هفته با راه و مسکن

یک هفته با راه و مسکن

انتشار خبر عبور متوسط قیمت مسکن در تهران از مرز متری ۳۲ میلیون تومان نشان داد اخبار حاشیه ای حوزه راه و مسکن در هفته اخیر از خبرهای اصلی پررنگ تر بوده است.به گزارش پلات به نقل از مهر، شاید مهم ترین خبری که در حوزه راه و مسکن طی هفته جاری به گوش رسید، اعلام متوسط قیمت مسکن در تهران طی آبان ماه سال جاری بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات (سامانه مشاوران املاک) بود که از متری ۳۲ میلیون تومان فراتر رفت.
متوسط قیمت مسکن در آبان سال جاری افزایش بسیار ناچیز ۱.۲ درصدی نسبت به ماه پیش از آن (مهر ۱۴۰۰) و ۱۷ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل (آبان ۱۳۹۹) داشته است.
یکی از رویدادهای مهمی که این هفته خبر آن انتشار یافت، دیدار رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با انبوه سازان در هفته قبل بود.
وزیر راه و شهرسازی در این دیدار از تأمین اراضی ساخت مسکن برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن و همینطور ابلاغ سهمیه هر بانک از تسهیلات مسکن اطلاع داد.
وزیر راه و شهرسازی به دغدغه انبوه سازان در مورد ورود چینی ها به ساخت و ساز در طرح نهضت ملی مسکن هم اشاره کرده و گفته است: تا کنون با هیچ شرکت خارجی در این خصوص مذاکره نداشته ایم.
اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس هم در یک برنامه تلویزیونی از ضرورت تبدیل مسکن از کالای مصرفی به سرمایه ای اطلاع داده است.
گفتنی است بر مبنای آمارها، بیشتر از ۷۰ درصد معاملات مسکن، سرمایه ای است و خانوارها، توان خرید مسکن برای مصرف را ندارند.
اجاره مسکن / ‬ افزایش عجیب ۵۵ درصدی اجاره بها
بر اساس آمار منتشره، اجاره مسکن در کشور در آبان سال جاری نسبت به آبان سال قبل افزایش عجیب ۵۵ درصدی داشته است.
خانم هوشمندی مدیر اعتبارات بانک مرکزی هم از اتمام اعتبارات در نظر گرفته شده برای تسهیلات کمک ودیعه مسکن اطلاع داده بود که واکنش معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این خصوص، رد این ادعای بانک مرکزی بوده و اعلام شده که تنها ۴ هزار میلیارد تومان از ۱۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده، از جانب بانکها پرداخت شده است.
حمل و نقل دریایی / ‬ جزئیات تخلیه و بارگیری در بنادر
سازمان بنادر و دریانوردی هم در هفته جاری اعلام نمود که میزان تخلیه و بارگیری کالا در ۳ ماهی که از عمر دولت سیزدهم گذشته، ۴۲ میلیون تن در بنادر کشور بوده است.
این سازمان همینطور اعلام کرده: میزان تخلیه کالاهای اساسی شامل گندم، جو، ذرت، سویا، برنج، شکر و روغن در بنادر کشور طی هشت ماهه سال ۱۴۰۰ معادل ۱۷ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۱۵۱ تُن بود که در قیاس با تخلیه ۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۷۱ تُنی کالاهای اساسی طی مدت مشابه سال گذشته، رشد ۳۲ درصدی را نشان داده است.
شورای عالی مناطق آزاد هم بر ممنوع بودن واردات لوازم خانگی کره ای از مناطق آزاد تاکید کرد.
این تاکید شورایعالی مذکور به دنبال آن بود که از یکی از مناطق آزاد جنوب کشور، محموله لوازم خانگی کره ای ترخیص شد که با دستور اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص ممنوعیت واردات لوازم خانگی از کره جنوبی در تضاد بود.
حمل و نقل ریلی / ‬ ساخت راه آهن چابهار-زاهدان از سر گرفته شد
هفته جاری همزمان با سفر رئیس جمهور به ترکمنستان، ایران تفاهمنامه سه جانبه حمل و نقل ریلی ترکمنستان و قزاقستان به امضا رساند.
ضمن این که معاون ساخت راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از واریز ۶۳ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به حساب این شرکت برای ازسرگیری عملیات اجرایی راه آهن چابهار-زاهدان اطلاع داد.
سید میعاد صالحی معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت راه آهن هم بازدیدی از کارخانه تعمیر و نگهداری ناوگان ریلی داشته که در حاشیه آن از وضعیت نامناسب تعمیر و نگهداری ناوگان، لوکوموتیو و زیرساخت های ریلی پارسال انتقاد کرده است.
حمل و نقل جاده ای / ‬ حاشیه های ترخیص کامیون های دست دوم اروپایی
شاید مهم ترین اتفاقی که این روزها رانندگان کامیون در انتظار نهایی شدن آن هستند، مبحث ترخیص کامیون های دست دوم وارداتی دپو شده در گمرکات است.
از یک سو داریوش امانی معاون وزیر راه و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از ترخیص بیشتر از ۲۲۰۰ دستگاه از این کامیون ها اطلاع داده است؛ از طرفی مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران از برخی تخلفات در حوزه ترخیص کامیون ها اطلاع داده است.
حمل و نقل هوایی / ‬ کاهش قیمت بلیت هواپیما
حاشیه های اجرای نرخنامه جدید مصوب شورایعالی هواپیمایی در مورد قیمت بلیت پروازهای داخلی که قرار بود از آغاز آذر و همزمان با لغو محدودیت مسافرگیری در پروازها اجرا شود، به هفته جاری هم کشیده شد.
برخی مسیرهای پروازی کاهش تا ۵۰ درصدی داشته اند همچون مسیر تهران-مشهد که در ماه های اخیر به بالای یک میلیون تومان رسیده بود، در بعضی ساعات حتی به زیر ۵۰۰ هزار تومان هم به فروش می رسد.
با این حال مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی بر کاهش متوسط ۱۵ درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی تاکید داشته است.


منبع:

1400/09/11
14:20:10
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
پلات