رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان:

نیمی از مهندسان عضو نظام مهندسی بیکارند

نیمی از مهندسان عضو نظام مهندسی بیکارند

به گزارش پلات رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: حالا حدود ۵۸۰ هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده است.به گزارش پلات به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان نمود: حالا حدود ۵۸۰ هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده و مابقی بیکار یا در شغل های غیرمرتبط فعالیت دارند. مبحث ۲۲ می تواند در دو تا پنج سال حداقل ۳۰۰ هزار شغل برای مهندسان ایجاد نماید و در نتیجه نرخ بیکاری که در جامعه مهندسین به حدود ۵۰ درصد رسیده را کم کند.
احمد خرم در مسافرت به استان کرمان با هدف حضور در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان زلزله بم اظهار داشت: زلزله دیماه ۱۳۸۲ بم ۴۸ تا ۵۸ هزار کشته برجای گذاشت.
وی زلزله بم را یک زلزله مهیب دانست و بیان نمود: وضعیت بگونه ای بود که انجام غسل و خواندن نماز میت امکان پذیر نبود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با یادآوری زلزله های مخرب چند دهه اخیر ایران اظهار نمود: زلزله رودبار به بزرگی ۷.۴ ریشتر جان حدود ۴۰ هزار نفر را گرفت و آن زلزله دست کمی از زمین لرزه بم نداشت اما در بم نقطه ای کشته و زخمی داشت ولی در رودبار در سطح گسترده ای خسارات جانی و مالی وارد کرد.
وی با اشاره به اینکه زلزله کرمانشاه به بزرگی ۷.۳ ریشتر خسارات جانی و مالی زیادی به بار نیاورد، افزود: بزرگی زلزله بم ۶.۶ ریشتر بود و علت تخریب بالای آن در ساخت وسازهای غیر مقاوم و سنتی و بدون نظارت کافی بود.
خرم با بیان این مطلب که این زلزله ها به نظام مهندسی نهیب زد که به نظارت و مقاوم سازی بپردازند، خاطرنشان کرد: نظارت دقیق و حساسیت در اجرای مقررات بسیار تعیین کننده است و اگر یک دهه با دقت بر ساخت و سازها نظارت دقیق و طراحی درست داشته و مدیران سوری کاری نداشته باشند، وضعیت بسیار بهبود پیدا می کند.
وی اضافه کرد: در ۲۰ سال قبل اتفاقات مبارکی در ساخت و ساز افتاده و کیفیت ساختمان ها به شدت افزوده شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تشریح آمار تلفات زلزله های چند دهه اخیر اظهار داشت: ایران در ۴۰ سال قبل با حدود ۱۰۰ هزار کشته در مقام اول تلفات دنیا قرار داده است و باید به خودمان بیایم هرچند اقدامات زیادی صورت دادیم اما کار باقیمانده زیادی داریم و سوال این است که آیا نمی توانستیم بهتر از این کار کنیم؟ آیا نمی توانستیم با شتاب بیشتری به راهکارهای اصولی برسیم؟ می توانستیم و کارهای مثبت خیلی با آهسته انجام می دهیم.
وی ضمن اشاره به سرعت کار چینی ها در ساخت و ساز مقاوم اظهار نمود: حالا قصد راه اندازی چهار میلیون مسکن داریم که به چینی ها متوسل می شویم در حالیکه ما دانش، تکنیک، بستر و ابزار آنرا داریم و هم اکنون فقط در تهران ۳۰ اسکلت ساز و فلزکار بسیار معتبر داریم که آماده کار کردن هستند ازاین رو زمینه ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد تونلی در کشور فراهم است اما بخش خصوصی احتیاج به حمایت دولت دارد.
خرم ساخت مسکن روی گسل را مسئله نو ندانست و خاطرنشان کرد: در این سه چهار دهه در یک دهه آن ۱۲۷ برج در تهران پروانه ساخت دادیم و ساختیم و اگر زلزله بالای ۶ ریشتر همه این برج ها را تخریب می کند و عجیب تر از آن این است که همه تلاش کردند که این مسئله مخفی بماند و به اطلاع مردم نرسد و حداقل باید اصلاح کرد و میتوان برجی که روی گسل ساخته شده، مقاوم سازی کرد.
وی اضافه کرد: این مسئله دادن پروانه ساخت از راه شهرداری تهران روی گسل در دولت عنوان شد منتهی قرار ما این نیست که قانون و مقررات را محکم بگیریم و در زمینه زمین و مسکن و ساختمان از آغاز انقلاب یک سری تساهل و تسامح دیده می شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور درباره مبحث ۲۲ ساختمان هم اظهار داشت: مبحث ۲۲ شامل بهره برداری، نگهداری و تعمیرات می شود و تا کنون در کل کشور این مبحث تعطیل بوده است و در دوره هشتم نظام مهندسی ساختمان یک ستاد برای این مورد تشکیل دادیم و نقشه راه آنرا تهیه کردیم و الان ۸ استان به صورت پایلوت مسأله مبحث پایلوت کار می کنند.
وی از عملیاتی شدن مسئله مبحث ۲۲ از آغاز سال آینده اطلاع داد و اظهار نمود: نگهداری خوب و تعمیرات بموقع عمر ساختمان را زیاد می کند متأسفانه عمر مفید ساختمان ما از ۳۰ سال در دهه ۵۰ حالا به حدود ۲۵ سال رسیده است این در حالیست که کشورهای پیشرفته عمر مفید ساختمان ها را به حدود ۱۰۰ سال رسانده اند.
خرم بر ضرورت دقت در مبانی اصول تصریح کرد و اضافه کرد: وقتی کشور صنعتی ساز می شود که حداقل ۴۰ درصد ساخت و ساز آن صنعتی ساز باشد اما حالا زیر ۵ درصد هستیم و همینطور در ساخت و ساز به روش سنتی باید به مبانی و اصول دقت نماییم.
وی افزود: مبحث ۲۲ علاوه بر این که عمر مفید ساختمان را بالا می برد و به نگهداری و تعمیرات هم نظم می دهد و سازمان نظام مهندسی ساختمان به این مسئله جدی بپردازد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان نمود: حالا حدود ۵۸۰ هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده و مابقی بیکار یا در شغل های غیرمرتبط فعال دارند و مبحث ۲۲ می تواند در دو تا پنج سال حداقل ۳۰۰ هزار شغل برای مهندسان ایجاد نماید و در نتیجه نرخ بیکاری که در جامعه مهندسین به حدود ۵۰ درصد رسیده را نجات دهد.
وی در ادامه از طرح جهش مسکن سخن به میان آورد و اظهار داشت: طرح جهش مسکن مستلزم مشارکت در زمینه مربوط با بخش خصوصی و مستلزم سپرده گذاری دولت و تأمین تسهیلات بیشتر است.
خرم افزود: حق الزحمه خدمات مهندسی در دنیا ۵ تا ۸ درصد است؛ این در حالیست که در ایران کمتر از نیم درصد است.


منبع:

1400/10/06
10:45:32
5.0 / 5
293
تگهای خبر: جامعه , خدمات , رجا , زلزله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پلات