یك كارشناس:

رشد قیمت مسكن از نرخ تورم بالاتر نمی رود

رشد قیمت مسكن از نرخ تورم بالاتر نمی رود

پلات: یك كارشناس بازار مسكن اظهار داشت: سال آینده قیمت مسكن در هیچ حالتی نمی تواند فراتر از نرخ تورم قرار گیرد.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، امید علیجانی بامداد امروز در جریان پنجمین نمایشگاه املاك و مستغلات در جمع خبرنگاران اظهار نمود: پیش بینی ما این است كه نه تنها در سال ۱۳۹۷ رونق مسكن اتفاق نمی افتد بلكه ركود بی سابقه ادامه خواهد داشت. ركود مسكن در ادوار گذشته نهایتا سه تا پنج سال بود ولی به نظر من ركود فعلی كه به پنج سال رسیده كماكان ادامه خواهد داشت. وقتی در گذشته نشستهایی با سرمایه گذاران خارجی داشتیم و به آنها می گفتیم پروژه ۳۵ تا ۴۰ درصد رشد دارد تعجب می كردند. اما هم اكنون پیش بینی این است كه نرخ افزایش قیمت مسكن نهایتا مساوی با نرخ تورم باشد و در هر حالتی نمی تواند بیشتر از تورم قرار گیرد.

وی اضافه كرد: بازار مسكن تركیب كاربری های مختلف است. در نیمه دوم امسال شاهد افزایش نسبی در تعداد معاملات بودیم اما باید ببینیم این رشد مربوط به چه دهك هایی و در كدام كلانشهرها است. اگر بخواهیم خاصه یك تحلیلی داشته باشیم بازار مسكن دو تقاضا دارد؛ یكی مصرفی و دیگری سرمایه گذاری است كه سالهاست بخش سرمایه گذاری از این حوزه خارج شده ولی بازار مصرفی كماكان حضور دارد.

به گفته علیجانی، هم اكنون در حوزه تقاضای مصرفی، آن هم بویژه در حوزه خانه های زیر یك میلیارد تومان رونق بوجود آمده ولی در بخش عرضه چنین وضعیتی را نمی بینیم؛ چون كه سرمایه گذاری در این بخش هنوز توجیه پذیر نیست.

علیجانی اظهار داشت: اتفاقی در بحث مسكن میان درآمدی افتاده كه شاهد افزایش معاملات مسكن در میانه قیمتی ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان هستیم.

این كارشناس بازار مسكن در پاسخ به دلیل عدم رغبت برای سرمایه گذاری در بخش مسكن اظهار داشت: سالهای گذشته با عنایت به بالا بودن نرخ تورم سود صنعت ساختمان از حالت عادی خارج شد و حتی پزشكان و سایر مشاغل به احداث ساختمان اقدام نمودند. اما هم اكنون خیلی از افراد غیرحرفه ای از این صنعت خارج شده اند چون سودهای قبلی دیگر وجود ندارد. كسانی كه می توانند در این بخش حضور داشته باشند افرادی هستند كه به صورت كامل این صنعت را بشناسند و حرفه ای باشند.

وی خاطرنشان كرد: در سالهای قبل نرخ تنزیل بانكها ۲۴ درصد بود یعنی حداقل بازده پروژه باید ۱۰ درصد بیشتر از ۲۴ درصد قرار می گرفت. امروز نرخ تنزیل به ۱۸ درصد تقلیل پیدا كرده است. ازاین رو باید بگوییم نرخ سود مسكن باید عددی منهای سود بانكی باشد تا توجیه پیدا كند.

به گفته علیجانی، هم اكنون با عنایت به كاهش سود در بخش مسكن و مازاد عرضه، سازندگان باید به زمان پروژه، سبك سازی، سریع سازی و كیفیت باید بها بدهند.

او درباره تحلیل مسئولان در خصوص اینكه در حوزه عرضه و تقاضا به عددی واحد رسیده ایم اظهار داشت: بله در تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز عملا تقاضای زیادی برای مسكن وجود ندارد. سال به سال تقاضایی وارد بازار مسكن می گردد و عرضه ای هم تولید می گردد. ۲. ۵ میلیون خانه خالی هم داریم. ازاین رو در این شرایط یك شركت ساختمانی باید در سه قالب حضور داشته باشد؛ یعنی در هر مرحله یك سری واحد آماده فروش، یك سری برای ساخت و یك سری برای مطالعه داشته باشد. در این صورت از رونق و ركود صدمه نمی بیند.

علیجانی تصریح كرد: سرمایه گذاران هوشمند عمل می كنند. تا روز گذشته بهترین حالت این بود كه پول در بانك باشد. سال ۱۳۹۴ گزارشی داشتیم از متوسط نرخ سود در كل كشور داشتیم كه ۲۲ درصد بود یعنی اگر كلیه صنایع تعطیل می كردند و پولشان را در بانك می گذاشتند بیشتر سود می كردند. ازاین رو بازار مسكن هم به سمتی می رود كه بیشترین سود را داشته باشد ولی هنوز به سود نرسیده و حداكثر با نرخ تورم برابری می كند. بنابراین نمی توان انتظار رونق در بخش تولید و عرضه مسكن را داشت.

وی اظهار نمود: شركت ما ۴۰۰ هزار متر مربع پروژه در دست احداث دارد و بیشترین سهم مربوط به مراكز تجاری با ۴۵ درصد است. الان در این بخش ركود است. بر مبنای آمار سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ سرانه تجاری ۳. ۵ برابر نیاز كشور احداث شده بود. ازاین رو راه اندازی چنین پروژه هایی ملزومات خاص خویش را دارد. باید از این سمت خارج شویم و به سمت كاربری های دیگر برویم. كاربریهای مسكونی یا گردشگری می تواند روشهای جایگزین باشد.
1396/11/06
17:52:53
5.0 / 5
5230
تگهای خبر: بازار مسكن , پروژه , تورم , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پلات