خرید عرصه مسکن مهر الزامی نیست

خرید عرصه مسکن مهر الزامی نیست

به گزارش پلات به دنبال ارسال پیامکی به برخی متقاضیان مسکن مهر در خصوص الزامی بودن خرید عرصه مسکن مهر، شرکت عمران شهرهای جدید اعلام نمود که مطابق قانون ساماندهی پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن و هم چنین قانون بودجه سالهای ۹۷ تا ۱۴۰۱ متقاضیان الزامی به خرید عرصه مسکن مهر ندارند.


به گزارش پلات به نقل از ایسنا، به تازگی پیامکی با عنوان «متقاضی محترم خرید عرصه شما الزامی می باشد حضورا به واحد عرصه رجوع نمایید». به برخی متقاضیان مسکن مهر شهر جدید پرند ارسال شده است. با عنایت به اینکه قیمت فروش عرصه هم اکنون به ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان رسیده، نگرانی هایی از این بابت به وجود آمد. اما ظاهرا در ارسال پیامک، سلیقه ای عمل شده و الزامی به خرید عرصه واحدهای مسکن مهر وجود ندارد.
در این حوزه روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید جوابیه ای را بدین شرح منتشر نموده است:
«براساس قانون ساماندهی پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۱۳۸۷ و آئین نامه اجرایی آن، عرصه پروژه های مسکن مهر در چارچوب انعقاد قرارداد اجاره ۹۹ ساله زمین به سازندگان یا تعاونی های مسکن تحویل شده است و متقاضیان ملزم می باشند بعد از تکمیل پروژه و تحویل واحد نسبت به پرداخت بهای اجاره عرصه به صورت سالانه و در قالب ضوابط و مقررات اقدام نمایند. از آنجائیکه عموم پروژه های مسکن مهر دارای متقاضی بوده اند بنابراین در مورد این گروه از پروژه ها وفق مفاد بند ب تبصره ۸ قانون بودجه سال های ۱۳۹۷ لغایت ۱۴۰۰ و بند الف تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اساساً الزامی به فروش عرصه به متقاضی وجود نداشته و صرفاً در صورت تقاضای متقاضی در خصوص خرید عرصه، دستگاههای اجرایی مکلف به فروش قدرالسهم واحد متقاضی از کل عرصه برپایه قیمت کارشناسی روز می باشند. لکن در مورد پروژه های مسکن مهری که به علت نداشتن متقاضی حائز شرایط، امکان تکمیل واحدها میسر نبود و پروژه ها به جهت ناتوانی سازنده در تأمین منابع مالی در وضعیت راکد، بلاتکلیف مانده بودند، برپایه تصویب نامه های هیات محترم وزیران طی سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ مقرر گردید، این واحدها با تعدیل شرایط ثبت نام به سازندگان، تعاونی و اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار گردد و از محل منابع حاصل از فروش این واحدها (ارزش زمین) برای تکمیل پروژه های خدمات روبنایی با رعایت قوانین هزینه گردد ازاین رو همچنان که اشاره گردید درمورد واحدهای گروه اول اساساً الزامی به فروش عرصه نبوده و در صورت تقاضای متقاضی، قدرالسهم واحد متقاضی از عرصه برپایه نظر کارشناس دادگستری تعیین و واگذاری با دریافت بهای عرصه به نقد و یا نقد و اقساطی انجام می شود و فروش عرصه صرفا در مورد واحدهای گروه دوم که در قالب مصوبات هیات وزیران به اشخاص حقیقی یا حقوقی با هدف تعیین تکلیف واحدهای بدون متقاضی واگذار شده است انجام می شود».
ازاین رو گزارش، چند سالی است که فروش عرصه به یکی از منابع تأمین بودجه دولت برای اجرای پروژه های مسکونی تبدیل گشته است. بر این اساس سالیانه مبلغی بعنوان قیمت عرصه اعلام و هر سال بروزرسانی می شود. شرکت عمران در شهرهای مختلف اعلام می کند که این قیمت بر مبنای نظر کارشناسی اعلام می شود. معمولاً این واگذاری ها هم به صورت نقدی و اقساطی است.1401/02/27
11:53:45
5.0 / 5
211
تگهای خبر: پروژه , تولید , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پلات