۴۵ درصد مردم اراک مستاجر هستند

۴۵ درصد مردم اراک مستاجر هستند

مرکزی رییس اتحادیه مشاورین املاک اراک اظهار داشت: بنابر گزارش های میدانی انجام شده، به طور متوسط حدود 45 درصد مردم اراک مستاجر هستند.بهروز عسگری در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: با توجه به این که در فصل اجاره بها و نقل و انتقال مستاجرین قرار داریم، شاهد افزایش قیمت در این فصل هستیم و متاسفانه فضای مجازی و سایت دیوار مقداری قیمت ها را از دست مشاورین املاک گرفته اند و در حقیقت، قیمت کارشناسی از دست مشاورین املاک گرفته شده است.

وی اضافه کرد: در این شرایط مالکین خود قیمت را در سایت دیوار و فضای مجازی درج می کنند و هیچگونه بررسی نیز در این رابطه وجود ندارد، قیمت هایی که موجرین درج می کنند بالاتر از قیمت کارشناسی است و برخی مواقع مستاجر نیز این قیمت را قبول می کند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک اراک اشاره کرد: در این رابطه تقاضا داریم ارگان های مربوطه طبق مصوبه جدید مجلس در این رابطه، بررسی لازم را در امتداد شناسایی این افراد انجام دهند تا از انتشار این قیمت های گزاف کمی جلوگیری شود. متاسفانه خیلی از موجرین واحدهای زیادی دارند و به حدی افزایش اجاره بها درخصو آنها اعمال کرده اند که اصلا قابل مقایسه با ارزش ملک نیست.

عسگری با اشاره به این که در بیشتر موارد اجاره بها بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته، افزود: گرانفروشی توسط این افراد صورت می گیرد اما مشاور املاک باید جریمه آنرا پرداخت کند که این درست نیست. در این جهت مشاورین املاک درحال تهیه طوماری هستند که اعلام کنند ریشه گرانی ها جای دیگری است و این گرانی درحال ضربه زدن به این صنف است.

وی افزود: مشاورین املاک همیشه به دنبال این هستند که قیمت ها مناسب باشد چونکه در غیر این صورت معامله ای نمی توانند ثبت کنند. در حقیقت در صورت پایین بودن قیمت است که می توانند قرارداد تنظیم کنند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک اراک اشاره کرد: در این شرایط اقتصادی، برخی مشاورین املاک اعلام آمادگی کرده اند که برای مساعدت با مردم، تنظیم قرارداد را بصورت رایگان انجام دهند.

عسگری با اعلان اینکه به طور متوسط حدود ۴۵ درصد مردم اراک مستاجر هستند، افزود: در سال های ۹۸ و ۹۹ شهرهایی مثل مهاجران و امیرکبیر واحدهای خالی زیادی داشتند اما هم اکنون اجاره بها در این شهرها نیز بالا رفته است. هم اکنون تمام واحدها پر شده و قیمت ها نیز افزایش داشته است.

وی بیان کرد: ای کاش سیاستی اجرا می شد که تعاونی های مسکن باردیگر راه اندازی شوند و حمایت لازم از آنها صورت گیرد تا بتوانند واحدهای متراژ کمتر از ۱۰۰ متر بسازند، واحد بزرگ و لاکچری خالی از سکنه زیادی وجود دارد اما واحدهای کمتر از ۱۰۰ متر که مناسب برای سکونت قشر متوسط و ضعیف جامعه باشند، وجود ندارد.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک اراک اشاره کرد: کارگروه مسکن در یک شهر باید با حضور افراد خبره و با تجربه و ارگان های ذیربط تشکیل گردد تا درباره مسکن تصمیم گیری کنند، نباید یکسری کارگروه در ادارات بصورت حزبی تشکیل گردد چونکه در این عرصه تاثیر نخواهد داشت، تصمیمی که امروز برای مسکن گرفته می شود ۴ سال زمان نیاز دارد تا موثر شود.

وی هماهنگی عرضه و تقاضا را عامل رفع مشکلات دانست و اظهار داشت: در ۸ سال قبل هیچ اتفاقی در زمینه مسکن رخ نداده و همه در حد شعار باقی مانده است، دولت هیچ تصمیمی برای مسکن نگرفته و تصمیم فعلی دولت جدید نیز در ۴ سال آینده تاثیر خودرا نشان میدهد پس لازم است ابتدا با تزریق مسکن حباب مسکن شکسته شود تا شرایط کمی مناسب و عادی شود.

عسگری اشاره کرد: اگر مشاور املاکی واقعا تخلف داشته باشد مردم می توانند بوسیله سایت اتحادیه و یا تماس با شماره ۳۳۴۲۰۱۶۰ تماس حاصل کنند.

منبع:

1401/03/05
16:17:55
5.0 / 5
124
تگهای خبر: جامعه , سایت , شهر , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پلات