طی خرداد ۱۴۰۱؛

تورم سالانه مسکن در دولت سیزدهم منفی شد

تورم سالانه مسکن در دولت سیزدهم منفی شد

به گزارش پلات مرکز آمار ایران اعلام نمود: نرخ تورم سالانه خرداد ۱۴۰۱ املاک مسکونی شهر تهران به ۲۵.۱ درصد رسیده که نسبت به دوره مشابه ۶ دهم درصد کاهش داشته است.به گزارش پلات به نقل از مهر، مرکز آمار ایران متوسط قیمت آپارتمان های مسکونی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در خرداد ۱۴۰۱ را اعلام نمود که بر مبنای آن عدد شاخص قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران به عدد ۱۴۰.۳ رسیده است که نسبت به ماه قبل که این شاخص ۱۳۱ بود ۷.۱ درصد افزایش داشته است.
افزایش تورم نقطه به نقطه
منظور از تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در خرداد ۱۴۰۱ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۳۵.۵ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل که ۲۹.۶ درصد بود، ۵.۹ درصد افزایش داشته است.
افزایش تورم ماهانه
منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است. در خرداد ۱۴۰۱ تورم ماهانه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران ۷، ۱ درصد بوده است. تورم ماهانه خرداد ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل که ۶ درصد بود، ۱.۱ واحد درصد افزایش داشته است.
تداوم روند کاهشی تورم سالانه مسکن در دولت سیزدهم
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل (۱۲ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۰) است. نرخ تورم سالانه خرداد ۱۴۰۱ املاک مسکونی شهر تهران به ۲۵.۱ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل که ۲۵.۶ درصد بود ۶ دهم درصد کاهش داشته است.

متوسط قیمت آپارتمان های مسکونی مناطق ۲۲گانه شهر تهران
در خرداد ۱۴۰۱ متوسط وزنی قیمت آپارتمان های مسکونی فروش رفته در مناطق ۲۲گانه شهر تهران به ۴۱ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. در این ماه منطقه ۱ با متوسط قیمت ۷۸ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۲۰۰ تومان بیشترین و منطقه ۱۷ با متوسط قیمت ۲۰ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان کمترین قیمت را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده اند.
گفتنی است برای محاسبه متوسط وزنی قیمت مسکن، در سطح منطقه از مساحت ملک فروش رفته و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) بعنوان وزن استفاده شده است.


منبع:

1401/04/16
14:38:49
5.0 / 5
166
تگهای خبر: آپارتمان , تورم , شهر , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پلات