دعوت از اصناف برای پیوستن به طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار

دعوت از اصناف برای پیوستن به طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار

معاون وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی از تصویب بیش از 20 هزار میلیاردریال اعتبار برای تجهیز و تکمیل مراکز فنی و حرفه ای در سفرهای استانی دولت آگاهی داد و از اصناف کشور دعوت کرد تا با پیوستن به طرح ˮ مهارت آموزی در محیط واقعی کارˮ زمینه مهارت آموزی یک میلیون و 400 هزار جوان در کارگاه های صنفی تولیدی و خدماتی را فراهم آورند.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، غلامحسین حسینی نیا در خطبه های قبل از نماز جمعه این هفته با تسلیت و تعزیت فرارسیدن دهه اول محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اظهار نمود: هفته ای که گذشت، هفته ملی مهارت بود و روز گذشته نیز به نام روز ملی کارآفرینی و آموزشهای فنی و حرفه ای نامگذاری شده بود که فرصت مناسبی است تا با گرامیداشت این هفته و پرداختن به اهمیت موضوع مهارت آموزی برای جوانان و خانواده ها، به ترویج فرهنگ مهارت آموزی و تبدیل آن به معارف عمومی اهتمام ورزند.

وی اضافه کرد: امروز اهمیت مهارت آموزی و آموزشهای فنی و حرفه ای که منجربه ایجاد مهارتهای لازم جهت اشتغال پذیری جوانان و همه افراد جویای کار است، بر کسی پوشیده نیست. مهارت آموزی هنر تبدیل علم نافع به عمل صالح است و روایت است که حضرت رسول اکرم (ص) این دعا را همیشه زمزمه می فرمودند که "خدایا پناه می برم به تو از علمی که سودی نبخشد."طبعا هر علمی که به عمل برآید و به دست عالمان عامل، زمینه رفاه و سعادت و خوشبختی مردم را فراهم آورد در علم نافع قرار می گیرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای افزود: در سازمان آموزش فنی و حرفه ای این افتخار را داریم که علم را به عمل در بیاوریم و به تعبیرمقام معظم رهبری، پنجه های کارآمد را تربیت نماییم که امروز بیش از هر زمان دیگری برای سازندگی و آبادانی کشور مورد نیاز است.

حسینی نیا اظهار داشت: بی شک تلاشهای کسانی که در جهت مهیا کردن جوانان با ارائه آموزشهای مهارتی اقدام می کنند، یک عبادت و کار مقدس است. اولیا و انبیای خداوند نیز به یک هنر و مهارتی آراسته و حرفه ای را پیشه کرده بودند. ابن عباس نقل می کند که حضرت آدم به بخش زراعت، حضرت سلیمان به زنبیل بافی، حضرت عیسی به نجاری و حضرت ادرییس به خیاطی اشتغال داشتند و ما در سازمان آموزش فنی و حرفه ای افتخار داریم که شرایط اشتغال پذیری جوانان را با ارائه آموزشهای مهارتی فراهم می نماییم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: خوشبختانه بزرگان نظام مقدس جمهوری اسلامی تاکیدات فراوانی در امر مهارت آموزی دارن. حضرت امام خمینی (ره) تاکید داشتند که دانش های فنی و مورد نیاز جوامع را بیاموزید. مقام معظم رهبری نیز بارها اهمیت مهارت آموزی را یادآوری و تاکید فرمودند که کشور به موازات نیاز به علم به پنجه های کارآمد نیاز دارد.

وی افزود: در طول سال های پس از انقلاب به مدد تاکیدات مقام معظم رهبری، زیرساختها برای توسعه آموزشهای فنی و حرفه ای به وجود آمده است. اکنون بیش از ۶۴۰ مرکز آموزش دولتی با ۵۴۰۰ کارگاه را برای مهارت آموزی جوانان تجهیز کردیم که رایگان به جوانان آموزش می دهد و بیش از ۱۲ هزار آموزشگاه آزاد هم وجود دارد که کمک موثری به توسعه چتر آموزشهای مهارتی است.

حسینی نیا با اشاره به تاکید رییس جمهور بر موضوع مهارت آموزی اظهار نمود: در دولت سیزدهم موضوع مهارت آموزی مورد تاکید شخص رییس جمهور قرار دارد و در سفرهای پربرکت هیات دولت به استانها، تصویب بیش از ۲۰ هزار میلیاردریال اعتبارات برای تجهیز و تکمیل مراکز فنی و حرفه ای را شاهد می باشیم که نوید بخش توسعه فرهنگ مهارت آموزی برای جوانان است و در این جهت طرح های خوبی هم تهیه و اجرا شده و سعی کردیم همه اقشار و جمعیت فعال بالای ۱۵ سال را زیر چتر آموزشهای مهارتی بیاوریم.

به گفته معاون وزیر کار، سازمان آموزش فنی و حرفه ای، جوانان بیکار و جویای کار، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، زنان سرپرست خانوار، کارگران شاغل، زنان خانه دار، کودکان کار، روستاییان و عشایر، معلولان، زندانیان و سربازان وظیفه را تحت پوشش آموزشهای فنی و حرفه ای قرار داده ایم و برای عملیاتی کردن شعار "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" امسال توجه به مقوله آینده مشاغل و مشاغل آینده که متاثر از تکنولوژی های روز و روند پر شتاب آنست را در دستور کار قرار داده ایم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای با اعلان اینکه مدرک گرایی کاذب دردی از خانواده ها دوا نمی کند، از پیش بینی دوره های مهارت آموزی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان آگاهی داد و اظهار داشت: در سازمان آموزش فنی و حرفه ای با طرح هایی مثل مهارت آموزی برای دانشجویان و طرح "نخلستان"، زمینه مهارت آموزی برای بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاهی را با اولویت مهارتهای دانش بنیان فراهم نموده ایم و برای توسعه مشارکت بخش خصوصی هم طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار را با کمک اصناف کشور آغاز نموده ایم که می تواند زمینه مهارت آموزی یک میلیون و ۴۰۰ هزار جوان را در کارگاههای صنفی تولیدی و خدماتی فراهم آورد و پس از همه اصناف در رشته ها و تخصص های مختلف برای پیوستن به این طرح و نهضت ملی مهارت آموزی دعوت می نماییم.

وی در عین حال با اشاره به ایجاد ۱۵۰۰ مرکز جوار کارگاهی در کارخانه ها و مراکز تولیدی اظهار نمود: این مراکز زمینه مهارت آموزی هرچه بیشتر برای کارگران شاغل در این کارخانه ها را به وجود می آورد و امیدواریم به نقطه ای برسیم که هر کارخانه یک مرکز آموزش فنی و حرفه ای را درون خود داشته باشد.

به گفته حسینی نیا، در مجموع بخش دولتی و خصوصی فنی و حرفه ای سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ظرفیت آموزشهای مهارتی را فراهم نموده اند و سال قبل ۹۱۹ هزار نفر از کسانی که آموزش دیده و در آزمون های صلاحیت حرفه ای ما شرکت کرده بودند، موفق به دریافت گواهینامه بین المللی فنی و حرفه ای شدند.

وی ضمن دعوت از خانواده ها برای شرکت فرزندانشان در دوره های مهارتی مراکز فنی و حرفه ای خصوصا در روزهای فراغت تابستان برای بهره مندی از آموزشهای مهارتی متناسب با نیاز، ابراز امیدواری کرد: با همکاری مربیان در سراسر کشور، چتر کامل آموزشهای مهارتی با کیفیتی بالا و متناسب و در رابطه با نیاز روز کشور گسترانیده شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آخر از خیرین خواست تا همچنان که در انجام خیلی از امور خیر پیشقدم می شوند، سازمان آموزش فنی و حرفه ای را در انجام کارهای خیرخواهانه و مهارتی و تجهیز مراکز آموزشی و تامین اعتبارات مورد نیاز برای آموزش و اشتغال پذیری جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان مورد حمایت قرار بدهند تا اقشار بیشتری بوسیله خیرین مهارتی، تحت پوشش آموزشهای فنی و حرفه ای قرار بگیرند.
1401/05/08
11:19:08
5.0 / 5
86
تگهای خبر: آموزش , تخصص , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پلات