گزارش پلات؛

توقف مسکن ملی در بن بست اعتباری متقاضیان

توقف مسکن ملی در بن بست اعتباری متقاضیان

پلات: تعداد زیادی از متقاضیان طرح ملی مسکن توان پرداخت مرحله اول تعهدات ساخت واحدهای مسکونی این طرح را ندارند و دراین زمینه دولت و مجلس باید راه حل اساسی برای حل این مشکل عرضه کنند.


خبرگزاری مهر، گروه استان ها - بهرام قربانپور: طرح ملی مسکن یکی از وعده های مهم و عملیاتی دولت سیزدهم بود که از همان ابتدای کار دولت، پیگیری و در مرحله اجرا قرار گرفت. طرحی که نه تنها تعداد بی شماری از مستأجران و خانه به دوشان را به زیر سقف می برد بلکه سهم بزرگی در اشتغالزایی، و ایجاد کسب و کار و رونق اقتصادی در کشور دارد.
با شروع طرح نهضت ملی مسکن، کشور به کارگاهی از عمران و آبادانی تبدیل گشته و دولت با این کار، یک تیر به چند نشانه می زند، که البته نظارت بر چگونگی اجرای این طرح نیز شرط عقل است تا تجربه تلخ «مسکن مهر» تکرار نشود.
به گفته مسؤلان امر، گیلان جزو ۱۰ استان برتر در اجرای طرح نهضت ملی مسکن می باشد که این آمار با تشکیل جلسات مختلف در جهت تحقق منویات دولت سیزدهم در گیلان سنخیت دارد. تراکم جمعیتی و وجود عرصه های کشت و زرع و باغی در گیلان، اجرای طرح ملی مسکن را با چالش زمین مواجه کرده که با پیگیری های ستاد مسکن استان این مساله تا حدودی برطرف شده است اما آن چیزی که امروزه سرعت ساخت و سازها را در اجرای نهضت ملی مسکن در گیلان کند کرده عدم انجام تعهدات مالی و به عبارتی دیگر نپرداختن آورده ها از جانب متقاضیان است.
استاندار گیلان: عقب ماندگی ها در حوزه مسکن گیلان جبران شود
اسدالله عباسی در اینباره با اشاره به اینکه انسجام، مدیریت، برنامه ریزی و هدف گذاری در همه بخش ها بخصوص اجرای طرح ملی مسکن مؤثر است، اظهار نمود: تهیه مسکن جز تعهدات اولویت دار دولت سیزدهم است که باید همه دستگاه ها برای این مساله پای کار باشند.
وی ضمن اشاره به نگاه ویژه دولت سیزدهم در قسمت مسکن، اضافه کرد: رویکرد دولت سیزدهم در قسمت مسکن در گیلان به جد پیگیری و دنبال می شود.
عباسی با اشاره به اینکه اجرای طرح مسکن در گیلان با سرعت و دقت بیشتری پیگیری شود، اظهار داشت: ساخت مسکن و ساخت و ساز در استان منجر به اشتغالزایی می شود.
استاندار گیلان ضمن اشاره به کم کاری های صورت گرفته در قسمت مسکن، افزود: کم کاری ها و عقب ماندگی ها در حوزه مسکن در گیلان جبران شود.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان: ساخت ۹ هزار واحد مسکن روستایی در گیلان
«حامد دائمی» ضمن اشاره به ثبت نام ۱۲۹۹ نفر متقاضی مؤثر مسکن در استان، اظهار نمود: این تعداد از متقاضیان آورده های اولیه خود در برابر ساخت مسکن پرداخت کردند.
وی ضمن اشاره به متقاصی محور بودن پروژه های ساخت مسکن، اضافه کرد: اجرای طرح های ساخت و ساز مسکن با آورده متقاضیان و عرضه تسهیلات بانکی سرعت بیشتری به خود می گیرد.
مدیرکل بنیاد مسکن گیلان از پیشرفت ۵۹ درصدی بخشی از پروژه های مسکن در استان، بیان نمود: به علت عدم تحقق آورده از جانب متقاضیان پیشرفت فیزیکی بیشتر پروژه ها زیر ۳۰ درصد است که برای ارتقای این بخش نیازمند انجام تعهدات متقاضیان و تسهیلات بانکی هستیم.
دائمی با تکیه بر سرعت بخشی در پرداخت تعهدات بانکی و آورده از جانب متقاضیان، افزود: با عنایت به معوق ۳۰ میلیارد تومانی به پیمانکاران در اجرای پروژه های ساخت مسکن، روند کار متوقف نشده است.
وی ضمن اشاره به سهمیه ۴۵ هزار واحدی نهضت ملی مسکن برای گیلان، اضافه کرد: ساخت ۹ هزار واحد مسکن روستایی در گیلان در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرکل بنیاد مسکن گیلان از بهره برداری ۲۰۷۲ واحد مسکن ملی در دهه فجر سال جاری اطلاع داد و بیان نمود: این تعداد واحدها از طرح نهضت ملی مسکن از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ بوده که کمتر از دو سال عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده است.
دائمی ضمن اشاره به سهم ۳۶۶ واحدی گیلان در طرح مسکن بنیاد مستضعفان، بیان نمود: تمامی ۳۶۶ متقاضی مسکن بنیاد مستضعفان به بانک عرضه شدند و از این تعداد با ۳۱۵ نفر قرارداد منعقد شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان: ثبت نام ۱۰۹ هزار متقاضی مسکن ملی در گیلان
هادی رحمانی ضمن اشاره به وضعیت مطلوب و رو به بهبود اجرای طرح ملی مسکن در این استان، اظهار نمود: تابحال تعداد ۱۰۹ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن استان گیلان ثبت نام کردند و روز به روز بر این آمار افزوده می شود.
وی ضمن اشاره به قرارگیری در مرحله نهم ثبت نام طرح ملی مسکن در بعضی شهرهای گیلان، اضافه کرد: ظرفیت مرحله هشتم ثبت نام در بیشتر شهرهای گیلان پر شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به اینکه شرایط ثبت برای متقاضیان با رویکرد تسهیل محور تعریف شده است، اظهار داشت: عزم دولت سیزدهم در تأمین مسکن بسیار جدی است و در گیلان هم این نگاه وجود دارد.
رحمانی ضمن اشاره به شرایط نام نویسی متقاضیان در طرح ملی مسکن، بیان نمود: افراد متأهل و مردان مجرد بالای ۲۳ سال و زنان مجرد بالای ۳۵ سال که دارای سکونت دائم پنج ساله در گیلان هستند، شرایط ثبت نام در این طرح را دارند.
وی با اشاره به اینکه شرایط ثبت نام مددجویان نهادهای حمایتی تفاوتی با سایر افراد ندارد، اضافه کرد: پرداختی ثبت نام برای مددجویان نهادهای حمایتی از جانب بهزیستی و کمیته امداد صورت می گیرد.
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه رابطه مستقیم با آورده متقاضیان دارد، اظهار داشت: تعهدات پرداختی متقاضیان در مرحله اول به ازای هر واحد مسکن مبلغ ۴۰ میلیون تومان بوده که در صورت عدم پرداخت بموقع، حذف نمی شوند.

رحمانی ضمن اشاره به مجانی بودن زمین در طرح نهضت ملی مسکن، اضافه کرد: دولت در طرح نهضت ملی مسکن نقش حمایتی جهت تأمین زمین دارد و متقاضیان با پرداخت بموقع تعهدات می تواند به روند اجرای طرح سرعت ببخشند.
وی از پرداخت اولیه ۶۷۷۶ نفر از متقاضیان مسکن ملی گیلان اطلاع داد و اضافه کرد: تابحال برای ۹۸۴۰ واحد در مرحله تجهیز کارگاه و خاک برداری و فونداسیون و اجرای اسکلت هستیم.
گیلان جز ۱۰ استان برتر در طرح نهضت ملی مسکن
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه شهر رشت نسبت به سایر شهرها مثبت بوده است، اظهار داشت: پیشرفت فیزیکی پروژه شهرهای بندرانزلی و آستارا هم قابل پذیرش است که البته با انجام تعهدات مالی متقاضیان این روند مطلوب تر می شود.
رحمانی با اشاره به اینکه گیلان جز ۱۰ استان برتر در طرح نهضت ملی مسکن می باشد، اظهار داشت: شرایط ساخت و ساز در گیلان به علت شرایط آب و هوایی و بالا بودن سطح آب زیرزمینی سخت تر و زمان بر از سایر استان ها است.
وی با اشاره به اینکه مشکل زمین در اجرای طرح مسکن ملی تا حدودی برطرف شده است، اضافه کرد: از سهمیه سالانه ۲۲ هزار و ۵۰۰ واحدی گیلان، برای ۲۵ هزار واحد تخصیص زمین تعریف شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از درحال ساخت ۱۲ هزار و ۲۷۵ واحد در این استان اطلاع داد و افزود: از این تعداد ۹۸۴۰ واحد مجتمع سازی، ۱۹۴۸ واحد خودمالکی و ۴۸۷ واحد بافت فرسوده است.
ارائه راهکار مناسب برای حل چالش اعتباری متقاضیان آن طور که آمار و ارقام می گوید بخش زیادی از اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در گیلان در پشت درب اعتبارات مالی توقف کرده است که با عنایت به متقاضی محور بودن پروژه های مسکن ملی، مجریان این پروژه ها چشم انتظار انجام تعهدات از جانب متقاضیان هستند تا این کشتی را به سر منزل مقصود برسانند.
از آنجاییکه شرایط اقتصادی و معیشتی بیشتر مردم و بخصوص مستأجران و خانه به دوشان چندان مطلوب نمی باشد و از عهده تأمین ودیعه ۴۰ میلیونی مرحله اول ساخت مسکن بر نمی آیند. این که تعداد زیادی از متقاضیان حتی توان پرداخت مرحله اول تعهدات ساخت طرح ملی مسکن را ندارند چطور باید متوقع بود که در پرداخت مراحل دیگر بتوانند موفق عمل کنند تا وقتی که دولت و مجلس راهکار اساسی برای رفع این مشکل و تقویت بنیه مالی افراد عرضه ندهد ناگریز این پروژه ها در ایستگاه محدودیت های اعتباری و مالی خواهد ایستاد.
می طلبد دولت و مجلس که در اجرای طرح ملی مسکن همسو و مصمم هستند برای سامان بخشی و تسهیل گری به امورات مالی متقاضیان چاره ای اساسی بیاندیشند.

1401/10/27
10:55:06
5.0 / 5
124
تگهای خبر: پروژه , ثبت نام , جت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پلات