معاون وزیر راه و شهرسازی:

ایجاد خط آهن رشت-آستارا ۳ ساله

ایجاد خط آهن رشت-آستارا ۳ ساله

به گزارش پلات، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ساخت 3 ساله خط آهن رشت-آستارا، اظهار داشت: امیدواریم خط آهن رشت-کاسپین تا بهار سال آینده تکمیل شود.به گزارش پلات به نقل از شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیراله خادمی در حاشیه جلسه های بازدید هیأت روسی از راه اندازی راه آهن رشت- آستارا، این خط ریلی را یک انقلاب در ترانزیت بین المللی و منطقه ای اعلام نمود و اظهار داشت: با تکمیل شدن این بخش از کریدور ریلی شمال - جنوب، تحولی در زمینه تبادل کالا و بار در قسمت شرق و غرب صورت می گیرد و می تواند مسیری جذاب، اقتصادی و با امنیت کامل برای جا به جایی بار نسبت به مسیر موجود باشد.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به مذاکرات گوناگون با روسیه برای این همکاری اظهار داشت: بدنبال جلسات کارشناسی طی روز چهارشنبه، توافقاتی در سطوح بالا میان دو کشور صورت گرفت، پیشنهادات کتبی طرفین تبادل شد و باتوجه به تمایل روسیه برای این همکاری امیدوار هستم تا پایان سالجاری به یک توافق اجرائی دست پیدا نماییم.
معاون وزیر راه و شهرسازی همین طور از شروع مقدمات تامین مالی پروژه با بهره گیری از منابع داخلی آگاهی داد و اضافه کرد: هم اکنون توافقاتی با سازمان برنامه و بودجه کشور و سایر روش های تامین مالی پروژه برای تملک اراضی مسیر انجام شده است که در صورت اختصاص این اعتبار امیدواریم قسمتی از هزینه های تملک اراضی تا آخر سال تامین شود.
خادمی اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی این مسیر ریلی را ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام نمود و اظهار داشت: در صورت تکمیل مسیر طی ۳ سال این رقم معاول ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان به ارزش روز برآورد می شود که ۱۷ هزار میلیارد تومان هزینه اجرا و ۳ هزار میلیارد تومان برای ارزیابی اراضی مورد نیاز است.
معاون وزیر راه و شهرسازی طول محور ریلی رشت - آستارا را ۱۶۴ کیلومتر اعلام و ذکر کرد: اکنون عملیات اجرائی ۱۲ کیلومتر از سمت آستارا و ۱۰ کیلومتر از سمت رشت شروع شده است و در صورت تامین قسمتی از اعتبار تا قبل از پایان سال امیدواریم بخش های دیگر پروژه نیز فعال شود.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه درباب عملیات اجرائی راه آهن رشت - کاسپین به عنوان بخش اول تکمیل کریدور ریلی شمال- جنوب اظهار داشت: عملیات اجرائی در این بخش از پروژه نیز در حال انجام می باشد، ۱۵ کیلومتر از مسیر ریلگذاری انجام شده است و باتوجه به مصوبات سفر رییس جمهور به استان گیلان و اختصاص قسمتی از این اعتبارات امیدواریم تا بهار سال آینده این محور ریلی تکمیل شود.
خادمی تامین مصالح رودخانه ای در این محور را یکی از اشکالات اجرائی طرح اعلام نمود و اظهار داشت: با نشست های اخیر با استاندار و سایر مقامات به زودی تامین مصالح رودخانه ای مرغوب که برای اجرا مورد نیاز است تامین می شود.


منبع:

1401/11/01
12:04:56
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دوستان پلات
پلات