چرا عوارض آزادراهی افزایش نمی یابد؟

چرا عوارض آزادراهی افزایش نمی یابد؟

به گزارش پلات، مدیرکل بهره برداری آزادراه های کشور با اشاره به اینکه عوارض فعلی آزادراهی برای سال ۱۳۹۹ است و تا کنون تغییری نداشته، اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار باید با افزایش عوارض موافقت کند و تا کنون با وجود پیگیری هایی که انجام دادیم هنوز به نتیجه نرسیده ایم.


عباس بیات سرمدی در گفتگو با ایسنا در رابطه با سرانجام تعیین قیمت عوارض آزادراهی توضیح داد: انجام این کار از دست وزارت راه و شهرسازی خارج شده است. قبلا سالیان متمادی وزیر راه و شهرسازی در این خصوص تصمیم می گرفت و از سال قبل این کار را تعلیق کرده و به دستور مستقیم شخص رئیس جمهوری این کار صورت می گیرد.
وی افزود: گفته بودند این مورد ظرف دو هفته در ستاد تنظیم بازار مطرح و بعد ابلاغ می شود اما این دو هفته از سال قبل تا کنون زمان برده و هرچه پیگیری می نماییم به جایی نرسیده است؛ به نظر می آید هنوز در اولویت بررسی در ستاد تنظیم بازار نیستیم و با وجود وعده های مختلف ابلاغ عوارض انجام نشده است. عوارض فعلی برای سال ۱۳۹۹ است و تا کنون تغییری نداشته و ادامه این روند، ظلم به سرمایه گذاری و خیانت به کشور است. در شرایطی که هیچ سرمایه گذار خارجی نمی خواهد در ایران سرمایه گذاری کند، سرمایه گذاران داخلی را هم با این اقدامات از خود رنجیده خاطر می نماییم که بخواهد به دنبال سفته بازی و دلالی برود.
مدیرکل بهره برداری آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ضمن اشاره به فرار سرمایه گذاری از پروژه های کشور اظهار داشت: در چنین شرایطی اگر بخواهیم آزادراه جدید راه اندازی نماییم، هیچ سرمایه گذاری تمایل ندارد. یکی از دلایلش هم اینست که می گوید نرخ سرمایه گذاری اش کمتر از ۲۵ درصد است و هیچ جای این کشور با این مبالغ سرمایه گذاری نمی کنند و همین پول را اگر در بانک بگذارند، سود بیشتری می گیرند.
بیات سرمدی تصریح کرد: در شرایطی که سرمایه گذارها از یک طرف برای الکترونیکی کردن عوارض آزادراهی اجبار دارند که باز هم عوارض را نمی توانند دریافت نمایند. از سوی دیگر در تاریخ های خاصی عوارض آزادراهی را حذف می کنند و باز هم بازگشت سرمایه شان امکان پذیر نیست، ارزش پولشان از بین می رود و تضمینی هم برای بازپرداخت پولشان وجود ندارد؛ ازاین رو تمایلی ندارند که برای زیرساخت های کشور سرمایه گذاری کنند.
وی در پاسخ به این که پیشنهاد برای افزایش عوارض چند درصد است، اظهار نمود: به صورت متوسط ۲۸ درصد ابلاغ کردیم؛ اما ستاد تنظیم بازار باید با این عدد موافقت کند و تا کنون با وجود پیگیری هایی که انجام دادیم هنوز به نتیجه نرسیده ایم، آن هم در شرایطی که قیمت بلیت، کرایه و همه چیز نسبت به سال گذشته چند برابر شده است.
منبع:

1402/01/30
21:28:31
5.0 / 5
281
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پلات