معاون وزیر كار خبر داد

ارسال پیش نویس اصلاح موادی از قانون کار به دولت

ارسال پیش نویس اصلاح موادی از قانون کار به دولت

به گزارش پلات، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امنیت شغلی را دغدغه جدی کارگران دانست و اظهار داشت: در حوزه امنیت شغلی پیشنهاد اصلاح مواردی از قانون کار را مطرح کردیم و امیدوارم با تصویب آن در دولت یکی از دغدغه های کار شایسته را از پیش روی جامعه کارگری برداریم.به گزارش پلات به نقل از ایسنا، علی حسین رعیتی با تکیه بر مشارکت تشکل های کارگری و کارفرمایی در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها، اظهار داشت: در فصل هفتم قانون کار مباحث مختلفی تحت عنوان بحث های انگیزشی و دستمزد پیشبینی شده است و ما از این مورد استقبال می نماییم که تشکل ها در این عرصه به ما کمک کنند و نمایندگان کارگری و کارفرمایی به جمع بندی برسند تا به این اتفاق مهم دست یابیم.

وی که در هفتمین همایش ملی کار سخن می گفت، افزود: اگر شرکای اجتماعی در بحث و گفت وگوی اجتماعی به توافق برسند، اساسا دولت کار نظارتی و حمایتی را دنبال خواهد نمود. یکی از موضوعات مهم برای رسیدن به عدالت اجتماعی رعایت حقوق بنیادین کار و مفاد چهارگانه است که در اصول کار شایسته دیده شده است بنابراین معتقدم ظرفیتهای حمایت های اجتماعی و حقوق بنیادین کار و رفع تبعیض و مواردی از این دست در سایه گفت و گوهای اجتماعی به نتیجه می رسد و دولت بسترهای لازم برای تحقق این هدف را فراهم می آورد.
معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم اعتقاد جدی به سه جانبه گرایی دارد و از ظرفیت تشکل ها به خوبی استفاده خواهیم کرد، از تشکل های کارفرمایی و کارگری خواست تا در موضوعات مختلف و تصمیم گیری و تصمیم سازی ها به کمک بیایند.

رعیتی فرد افزود: در بحث ایجاد اشتغال مولد و اشتغال پایدار و مواردی که ذیل مصوبه دولت برای کار شایسته آمده باید اقداماتی را صورت دهیم و پیگیری نماییم. در برنامه های مختلف توسعه کشور اساسا باید احکامی برای این مورد صادر شود که نیازمند استفاده از ظرفیت تشکل ها و تقویت گفت وگوهای اجتماعی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در دوره گذار از مشاغل به سر می بریم که در قالب استاندارد قرار دارند اظهار نمود: امروز با مشاغل نوین و جدید که در قالب های جدید شکل گرفته اند مثل استارتاپ ها رو به رو هستیم که از این جهت باید در حوزه روابط کار نسبت به تنظیم گری آنها اقدام جدی انجام بدهیم و این امر نیازمند پایبندی به اصول و حقوق بنیادین کار است.

معاون وزیر کار ضمن اشاره به شیوع پاندمی کرونا در کشور اظهار داشت: در دوران کرونا بسیاری از شغل ها به صورت دورکاری بود و مثل گذشته نبود که نیروهای کار در ساعت موظفی سر کار حاضر شوند ولی امروز که پاندمی کرونا به پایان رسیده تجربه خوبی حاصل شد تا حوزه روابط کار خویش را به روز کند.

رعیتی فرد در ادامه به مقاوله نامه شماره ۱۵۵ ایمنی و بهداشت کار سازمان جهانی کار و پیوستن ایران به مقاوله نامه اشاره و از کارفرمایان خواست به کارگران آموزش های لازم را در این عرصه عرضه بدهند.

وی اظهار داشت: خوشبختانه تفاهمنامه ای با سازمان آموزش فنی و حرفه ای منعقد کردیم تا از ظرفیت فنی و حرفه ای در این حوزه بهره مند شویم و در حوزه ایمنی و بهداشت کار اقدامات موثرتری را انجام بدهیم.

معاون وزیر کار ضمن اشاره به آمار حوادث کار در کشور اظهار داشت: حوادث ناشی از کار ما در سال عدد قابل توجهی است که نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده است ولی در عین حال بیشتر از ۷۰۰ فوتی ناشی از حوادث کار داشتیم.

رعیتی فرد در انتها ضمن اشاره به ارسال پیش نویس اصلاح موادی از قانون کار به دولت اظهار داشت: در حوزه امنیت شغلی اصلاح مواردی از قانون کار را پیشنهاد دادیم. امنیت شغلی دغدغه جدی کارگران است و امیدوارم در دولت مصوب شود و به مجلس برود تا یکی از دغدغه های کار شایسته را از پیش روی جامعه کارگری برداریم.
1402/03/10
09:23:10
5.0 / 5
215
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , جامعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
پلات